ONZ chce przejac wladze nad Arktyka 15.05.2013
Media: Bitwa o Arktykę. Rosja przeciw UE i Chinom
W Kirunie na północy Szwecji dziś i jutro odbędą się obrady Rady Arktycznej. Rosyjskie media piszą o "dwudniowej bitwie o Arktykę", która rozstrzygnie przyszłość tego rejonu.
Rada Arktyczna to międzynarodowe forum na szczeblu rządowym, utworzone w 1996 roku przez kraje arktyczne. Są to: Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Kanada, USA i Rosja. Głównym deklarowanym celem tej organizacji jest współpraca krajów "arktycznych", promocja i ochrona tego regionu oraz współpraca z rdzenną ludnością.
Faktycznie o Arktykę toczy się walka. Dotychczas przez większość roku pokrywał ją lód i śnieg. Jednak topniejące ostatnio w bardzo szybkim czasie lody zaczęły otwierać nowe szlaki żeglugowe.
Kiedy pojawiła się perspektywa odsłonięcia jej wód, niektóre państwa stały się bardziej niż kiedykolwiek zainteresowane uznaniem ich zwierzchności nad wodami Arktyki.
Ponadto spodziewane są też ogromne zyski z eksploatacji złóż paliw kopalnych i minerałów Arktyki.
Jak pisze serwis newsru.com, rozpoczynające się dzisiaj forum Rady Arktycznej w Kirunie w istocie zdecyduje o przyszłości tego regionu. Gazeta "Kommiersant" cytuje swoje źródło w rosyjskim MSZ, które przekonuje, że spotkanie w szwedzkiej miejscowości będzie mieć historyczne znaczenie, a inny rozmówca dziennika dodaje, że dla Moskwy ma ono "ogromne znaczenie geopolityczne".
Według "Kommiersanta" Rosja będzie się starać przekonać Radę, by twardo przeciwstawiła się roszczeniom "nieregionalnych graczy", takich jak Unia Europejska, Chiny czy Indie. Ci gracze chcą zostać członkami Rady Arktycznej w randze stałych obserwatorów. Jak podkreśla newsru.com, UE i Chiny są obecnie niestałymi obserwatorami. Zwolennikami podniesienia ich statusu są kraje skandynawskie.
Zdecydowanie sprzeciwia się temu Rosja. W przypadku gdyby Moskwie udało się podczas forum przeforsować swoje stanowisko, jej oponenci mogą się zdecydować na powołanie alternatywnej wobec Rady Arktycznej organizacji.
Będzie miała ona za zadanie przekształcić Artykę na podobieństwo Antarktydy, którą można wykorzystywać jedynie do celów pokojowych, gdzie nie można prowadzić jakichkolwiek działań o charakterze militarnym i gdzie zabrania się przeprowadzania prób z bronią atomową oraz zanieczyszczania tego rejonu świata.
Ta inicjatywa miałaby być przeprowadzona przez ONZ, a jej rezultat – przekonuje newsru.com – będzie niekorzystny dla Rosji, która nie ukrywa, że Arktyka mogłaby stać się strategiczną bazą surowców naturalnych.
(kommersant.ru/newsru.com/Onet, TSz;PG)
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/media-bi.....omosc.html
_____________________________________________________________________________________________
Nowi obserwatorzy nad Arktyka
Chiny, Indie, Włochy, Japonia, Korea Południowa oraz Singapur otrzymały w środę status stałych obserwatorów Rady Arktycznej. Decyzję w sprawie takiego statusu dla Unii Europejskiej na razie odłożono.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rada-ark.....omosc.html