W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Uwaga! Znajdujesz się w jednej z sekcji autorskich forum.
Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną cenzurę w tym wątku.
Moderatorem tego tematu jest jego założyciel czyli autor pierwszego posta.

Eksperyment Zimbardo, sterowanie agresją   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Autorskie Odsłon: 6791
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
goracypiach




Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 111
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 16:55, 24 Kwi '08   Temat postu: Eksperyment Zimbardo, sterowanie agresją Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Eksperyment prowodzony przez doktora Phillipa Zimbardo, w USA w roku 1971. Symulacja więzienia, w której wzięło udział kilkunastu ochotników - zdrowych, normalnych mężczyzn. Ich zachowanie zmieniło się tak gwałtownie, że na przyszłość zakazano tego typu eksperymentów, określając je jako nieetyczne i niebezpieczne...

Ciekawe czy kontynuowano dalsze badania w laboratoriach wojskowych?

http://psycheexp.yoll.net/spe1.html (mogą sie tu otworzyć jakieś niechciane strony reklamowe ) Warto zajrzec i poczytać, ponieważ teksty to tłumaczenie na język polski strony www.prisonexp.org napisanej przez doktora Philipa Zimbardo. Który zainicjował i prowadził eksperyment.



Cytat:
Według Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej (WIEM) agresja w rozumieniu psychologicznym jest to – skłonność do zachowań agresywnych, ataku, trudności kontrolowania negatywnych popędów i impulsów skierowanych przeciwko innym ludziom, sytuacjom, poglądom.[1] Zwykle powstaje jako bezpośredni lub odroczony skutek frustracji czy deprywacji, w sytuacji uniemożliwiającej działanie, a także jako wynik długotrwałej izolacji społecznej (np. w zakładach karnych), intoksykacji (zatrucia organizmu toksynami), presji psychicznej, zastraszenia, psycho- i fizjomanipulacji, pozbawienia snu, a nawet błędów dietetycznych.[2] Często współwystępuje ona w sytuacji grupowej jako działanie imitacyjne (naśladowcze), będące wyrazem dostosowania się do wymagań i zasad obowiązujących np. w grupie rówieśniczej, subkulturze (także patologicznej).

Może być ona skierowana na zewnątrz (środowisko, otoczenie, rodzina, rywal, drużyna sportowa lub nawet przypadkowy przechodzień) lub do wewnątrz, jako tzw. autoagresja. Wyróżnia się również agresję odroczoną, pozornie nie mającą związku z aktualną sytuacją, a także agresję indukowaną, powstająca w efekcie oddziaływań o charakterze psychomanipulacji. Agresja może przybierać rozmaite formy: od aktów fizycznych, jak przemoc czy gwałt w rozmaitych (indywidualnych lub grupowych) postaciach, do bardziej subtelnych zachowań, m.in. krzyku, agresji słownej, złośliwości zachowania (jawnej lub ukrytej), mimiki czy gestykulacji. Współczesne badania wykazują, że zjawiskiem agresji można dowolnie sterować, zarówno w skali jednostkowej, jak i społecznej.

Pierwotnie agresja była pozytywną cechą, pozwalająca na przetrwanie gatunku ludzkiego. Współczesne pozytywne rozumienie agresji interpretowane jest, zwłaszcza w tradycji cywilizacji amerykańskiej, jako nieunikanie rywalizacji (walki), pozwalające zaspokoić potrzeby i zabezpieczające osobę czy grupę przed niekorzystnymi wpływami otoczenia, także społecznego. Tak pojęta agresja cechuje dynamiczną osobowość.

Celem tego artykułu jest przedstawienie agresji w aspekcie jej formy jako aktu fizycznego, dlatego chciałabym zdefiniować także pojęcie przemocy. Według WIEM – przemoc jest to stosowanie siły fizycznej w stosunku do jakiejś osoby, np. eksmisja z mieszkania, tymczasowe aresztowanie, zastosowanie kary pozbawienia wolności. Prawo określa sytuacje, w których dopuszczalne jest stosowanie wobec kogoś przemocy, a także kto i w jaki sposób może jej używać.

Środkami przemocy dysponują tylko organy państwa. Przemoc zastosowana przez osoby fizyczne, która ma znamiona przestępstwa podlega karze.[3]



Przemoc zawsze była częścią życia więziennego. Więzienie ze swoimi zamkniętymi drzwiami, metalowymi kratami i ciągłym przeszukiwaniem więźniów jest symbolem przemocy. Przez całą historię więzień zarządzający nimi polegali na upokorzeniu i przemocy w celu kontrolowania więźniów. Oprócz tego wielu skazanych angażuje się w brutalne i niekontrolowane zachowania będące rezultatami chorób psychicznych, stresu emocjonalnego, alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków.

Więzienie tworzy agresję nawet wśród osób, które nigdy w nim nie przebywały. Dowodem na to jest eksperyment Stanfordzki (P. Zimbardo, 1999). W 1971 r. Philip Zimbardo, psycholog społeczny na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii razem ze swoimi współpracownikami wybrał po dokładnych klinicznych badaniach 21 zdrowych psychicznie młodych studentów. W podziemiach Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Stanford stworzono namiastkę więzienia, gdzie losowo wybranych 10 uczestników eksperymentu zostało więźniami a reszta strażnikami więziennymi. Więźniowie oznaczeni zostali numerami, a strażnicy pozostali anonimowi dla więźniów. Nieprzestrzeganie przez więźniów reguł pociągało za sobą kary w postaci bezmyślnych, upokarzających prac i ćwiczeń (czyszczenie toalet gołymi rękami, wykonywanie pompek, gdy strażnik następował nogą na kark ćwiczącego więźnia) oraz spędzanie wielu godzin w pojedynczej celi. Główna różnica między strażnikami polegała na częstości i regularności występowania u nich przejawów wrogości wobec więźniów, wśród których nastąpiła nawet nieudana próba buntu.

Studenci wyższych uczelni, którzy byli pacyfistami i „sympatycznymi facetami” zachowywali się w rolach strażników agresywnie, a czasem nawet sadystycznie w związku z czym zaplanowany na dwa tygodnie eksperyment został przerwany już po sześciu dniach. W czasie krótszym niż tydzień doświadczenia związane z pobytem w więzieniu przekreśliły to, czego badani nauczyli się przez całe życie. Wartości ludzkie uległy zawieszeniu, obraz samego siebie został podważony, ujawniła się najbrzydsza, najnikczemniejsza, patologiczna strona natury ludzkiej. Niektórzy strażnicy traktowali pozostałych jak nędzne zwierzęta znajdując przyjemność w okrucieństwie, podczas gdy więźniowie stali się służalczymi, odczłowieczonymi robotami, myślącymi jedynie o ucieczce, o swym własnym indywidualnym przetrwaniu i o swej wzrastającej nienawiści do strażników (P. Zimbardo, 1999).

Jak można zauważyć na powyższym przykładzie pobyt w więzieniu jest już przyczyną powstawania agresji nawet u normalnych ludzi.


http://ewa.mihilewicz.mandecka.fm.interia.pl/artykuly/agresja.htm


Jak sądzicie ,czy można wywoływać i sterować zachowaniami agresywnymi poza murami więzienia? Sądzę ,że można, co potwierdziły by słowa "..Współczesne badania wykazują, że zjawiskiem agresji można dowolnie sterować, zarówno w skali jednostkowej, jak i społecznej..." Oraz tak na zdrowy rozum
Może znacie jakieś przykłady i sposoby w jaki steruje sie społeczeństwami, piszcie.


Zaznaczam wyraźnie ,że jest to film komercyjny, gatunek: Thriller, Psychologiczny, Dramat
Umieszczam go , aby zachęcić was do dalszych poszukiwań i pogłębiania własnej wiedzy. Oryginalne materiały z eksperymentu istnieją, jednak ja nie mam namiarów na nie.
http://eksperyment.filmweb.pl/f32268/Eksperyment,(2001)/opisy
Experiment, Das \ Eksperyment 2001
DVD-RIP (Lektor PL) rmvb
"..Eksperyment" to niemiecki film oparty na niechlubnym eksperymencie amerykańskich naukowców. Eksperyment ten nazywał się STANFORD PRISON EXPERIMENT. Akcja filmu toczy się w czasach współczesnych, w Niemczech. Pewien męźczyzna znajduje w gazecie ogłoszenie. Można zarobić kilka tysięcy euro za poddanie się tajemniczemu eksperymentowi. Męźczyzna zgłasza się. Oprócz niego naukowcy wybierają jeszcze 19 męźczyzn. 12 z nich staje się więźniami, a 8 strażnikami. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, a wszyscy odgrywają swoje role. ........"
http://rapidshare.com/files/78900100/Das_Experiment_LektorPL.part1.rar
http://rapidshare.com/files/78901905/Das_Experiment_LektorPL.part2.rar
http://rapidshare.com/files/78903854/Das_Experiment_LektorPL.part3.rar
http://rapidshare.com/files/78905221/Das_Experiment_LektorPL.part4.rar


W recenzji filmu zaskoczyło mnie sformułowanie "oparty na niechlubnym eksperymencie amerykańskich naukowców".
Czemu niechlubnym, eksperyment jak eksperyment. Uważam że chodzi tu o a może chodzi o nie upublicznianie niewygodne dla władzy wyników. Skoro można sterować agresją .... może sterują...

zapoznaj sie jeszcze z
http://www.prawda2.info/viewtopic.php?t=2283 jak oszukać zmysły
NETWORK 76 r(Pozycja obowiazkowa.) Polskie napisy - jak Tv kreuje rzeczywistość
http://www.prawda2.info/viewtopic.php?t=2012
o tym jak w Rosji wywołuje sie wojny , by prezydent podnisł sobie notowani, Operacja Gladio w rosyjskim wydaniu, morderstwa na zlecenie
http://www.prawda2.info/viewtopic.php?t=2307
_________________
człowiek potyka sie o kretowiska nie o góry#NIE MA PYTAŃ WAŻNIEJSZYCH OD PYTAŃ NAIWNYCH#myśl w kategori
ach przyczyny i skutku#Nie ma zbiegu przypadków,są tylko nieuświadomione okolicznośći#Ufaj ale kontroluj#
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erwin




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 480
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 13:25, 17 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zainteresowałem się tym wątkiem, bo leży od dawna bez odpowiedzi. Zapoznałem się więc z tym dawnym eksperymentem, przeczytawszy zalinkowaną polską wersję jego streszczenia, tę pisaną na czarnym tle.

Cały ten eksperyment skojarzył mi się z ustalaniem reguł, w jakich ma pracować mózg ludzki. Jakie ustalić optymalne warunki co do narzucenia mu pracy, a pozostawieniem swobody. Narzucenie wielu ustaleń przybliża nas do automatyzacji działania i powielania czynności oraz jednakowego zachowywania układu pracy mózgu wraz z sterowanym przez niego człowiekiem. (Człowiek jak robot, system staje się niezmienny) Pozostawianie zaś swobody w działaniu mózgu, stwarza możliwości generacji czegoś innego. (Człowiek twórczy, system i środowisko zmienne) Jeśli celem głównym byłoby osiąganie pozytywnych efektów w postaci jakiegoś konstruktywnego postępu w układzie ludzkim, lub cywilizacji, to należałoby zająć się ustalaniem reguł na funkcjonowanie ludzi.
Aby wyciągać wnioski z takich badań, jak to które opisano, należałoby przeprowadzać non stop takie badania i za czynnik zmienny ustalać właśnie różne zasady wstepne i to w szerokim aspekcie wszystkich rzeczy, zarówno co do warunków pobytu w takim więzieniu, jak i zasad wzajemnego postępowania. Za czynnik zmienny w tym eksperymencie, powinno się też brać pod uwagę osobowości ludzkie.

Zwracam uwagę na ten sam problem podobnego eksperymentu, w stosunku do całej ludzkości. Zupełnie podobny problem akademicki mają z nami nasi Twórcy. Mam tu na myśli Boga i jego otoczenie rozumnych istot. Właśnie zmagają się dyskusyjnie i to od zarania naszego powołania do istnienia, nad ustaleniem reguł w naszym ludzkim wzajemnym współistnieniu. Mieli właśnie problem jak poustawiać warunki prawne dla nas ludzi, aby wszystko było jak najlepiej. Ten eksperyment nadal trwa. Gdy dobiegnie końca optymalne najlepsze wyniki tego badania zostaną wdrożone i mają w końcu zaistnieć w stosowaniu.
To odwieczny dylemat na ile lepiej będzie człowiekowi w zależności od stopnia wolnej woli.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Autorskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Eksperyment Zimbardo, sterowanie agresją
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile