W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Leki ze starożytnego wraku  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Odsłon: 5174
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8569
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:55, 15 Wrz '10   Temat postu: Leki ze starożytnego wraku Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gdzieś między 140 a 120 r. p.n.e. u wybrzeży Toskanii poszedł na dno statek handlowy zbudowany z orzechowego drewna. Archeolodzy odkryli go w latach 80. Wydobyli z niego wiele zabytków, w tym drewnianą skrzynię z tabletkami. Starożytne leki były tak dobrze zapakowane, że przez ponad dwa tysiące lat woda nie zdołała zniszczyć większości z nich. Teraz zabrali się za nie genetycy.

Robert Fleischer, genetyk z Instytutu Smithsona (USA) ujawnił wstępne wyniki badań podczas konferencji w Kopenhadze. Analizy DNA z chloroplastów uzyskanych z dwóch tabletek wykazały, że każda z nich zawierała ponad 10 zmielonych roślin.

- Po raz pierwszy mamy fizyczny dowód tego, co opisywali greccy lekarze – powiedział „New Scientist” Alain Touwaide z Instytutu Smithsona.

Badacze ustalili, że starożytni farmaceuci wykorzystali do wytworzenia tabletek cebulę, marchewkę, pietruszkę, kapustę, lucernę, leń, ketmię (hibiskus), krwawnik, seler, rzodkiewkę i kasztan. Wszystkie te rośliny były dostępne dla starożytnych mieszkańców ziem nad Morzem Śródziemnym, choć niektóre wymagały importu z odległych krain. Ale naukowcy trafili też na DNA, którego w tabletkach nie powinno być.

Wyniki badań wykazały obecność słonecznika, którego wszystkie gatunki – jak się uważa – do XV wieku rosły tylko w Nowym Świecie. Fleischer i jego współpracownicy nie są jednak pewni, czy wyniki są prawidłowe. Podejrzewają, że mogło dojść do zanieczyszczenia.

Genetycy będą więc kontynuować swoje badania. Sięgną m.in. po kolejne tabletki. Jeśli jednak okaże się, że wynik analiz jest prawidłowy, to będzie to znaczyło, że co najmniej jeden gatunek słonecznika pojawił się w Starym Świecie na długo przed wyprawą Kolumba.
Na podstawie Nature.com i NewScientist.
http://archeowiesci.wordpress.com/2010/09/12/leki-ze-starozytnego-wraku/
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:30, 22 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezła ciekawostka:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Choone




Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 527
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:24, 22 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież od dawna wiadomo, że Kolumb był nie pierwszym, a ostatnim odkrywcą Ameryki Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Norbi




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 694
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:19, 23 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Choone napisał:
Przecież od dawna wiadomo, że Kolumb był nie pierwszym, a ostatnim odkrywcą Ameryki Wink

Wszyscy pływali, nikt się nie chwalił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8569
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:51, 23 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie ciekawi co się stało że się zesrało?
Tak sobię myślę, że istniał normalne relacje miedzy cywilizacjami na całym świecie - handel itp.( taka globalizacja starożytna). No i coś później się zesrało , jakieś takie zaciemnie przyszło na Europę.
Cytat:
Wszyscy pływali, nikt się nie chwalił.
może dlatego że chcieli ten fakt utrzymać w tajemnicy przed szerszymi masami. Faraonowi ćpali kokę, palili tytoń i tylko oni mieli dostęp do takich frykasów Smile


Ostatnio czytałem sobię o pancerzu płytkowym legionistów rzymskich. Że to był majstersztyk technologiczny, że dopiero w późnym średniowieczu były produkowane pancerze które dorównywały tym ze starożytności.
Strasznie mnie ciekawi co się takiego stało że tak wiele rzeczy się zesrało.
Weźmy sobie np kanalizację w starożytnym Rzymie, a później w średniowiecznej Europie ( a raczej jej brak).
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lestar




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 557
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:29, 25 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No proste, wysokorozwinięta cywilizacja starożytna uległa naporowi barbarzyńców i upadł rzym. Średniowiecze to czas władzy tychże barbarzyńców (dlatego postęp cofnął się o kilka tys. lat), widać to choćby po historii filozofii, jak nie bez powodu nazywa się ten okres ciemnymi wiekami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8569
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:38, 25 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lestar napisał:
No proste, wysokorozwinięta cywilizacja starożytna uległa naporowi barbarzyńców i upadł rzym. Średniowiecze to czas władzy tychże barbarzyńców (dlatego postęp cofnął się o kilka tys. lat), widać to choćby po historii filozofii, jak nie bez powodu nazywa się ten okres ciemnymi wiekami.


słowo napór jest strasznie poprawne. Wyżej rozwinieta cywilizacja została zniszczona przez nizej rozwinietych, bardziej prymitywnych. Wszystko poszło się jebac. I to jest ciekawe , że zwycięzcy nie skożystali z pewnych dobrodziejstw które mogli przejąć od pokonanych.
skoro raz to się zdarzyło to i może zdarzyć się jeszcze raz. zawsze znajda się jacyś Hunowie i Wandale.
No koniec nasuwa sie ostatnie pytanie, I kto tu jest barbarzyńcą ?
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Norbi




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 694
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:20, 25 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ordel napisał:
A mnie ciekawi co się stało że się zesrało?

A co się teraz sra?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:08, 26 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No proste, wysokorozwinięta cywilizacja starożytna uległa naporowi barbarzyńców i upadł rzym. Średniowiecze to czas władzy tychże barbarzyńców (dlatego postęp cofnął się o kilka tys. lat), widać to choćby po historii filozofii, jak nie bez powodu nazywa się ten okres ciemnymi wiekami.


Historie piszą zwycięzcy, więc z takimi wnioskami byłbym ostrożny. Nie przez przypadek po pokonaniu gallów przez J. Cezara w Rzymie zaczęto bić złotą monetę. Gallowie dosłownie spali na złocie, mieli ogromne złoża. Po za tym posiadali system utwardzanych dróg pomiędzy miastami i państwo to było zdecentralizowane. To raczej Rzym w tej roli był barbarzyńcą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Choone




Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 527
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:38, 26 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiecie co by było teraz, gdyby Grecy nie wierzyli w 'opatrzność' i odkryli rachunek prawdopodobieństwa? Mnie więcej to co będzie za ok. 2000 lat Wink Jak ktoś oglądał "Agorę", to wie, że chrześcijaństwo i KK jakoś tak postępowi i rozwojowi filozofii nie sprzyjało...

Jest pewnie wiele wynalazków, które przepadły bezpowrotnie.

PS. A do Ameryki Północnej przed Kolumbem dopłynęli Wikingowie, najprawdopodobniej Chińczycy i na pewno templariusze (vide: kolby kukurydzy na ścianach kaplicy w Rosslyn).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
q8ic




Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 487
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:44, 08 Cze '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ordel napisał:
A mnie ciekawi co się stało że się zesrało?
Tak sobię myślę, że istniał normalne relacje miedzy cywilizacjami na całym świecie - handel itp.( taka globalizacja starożytna). No i coś później się zesrało , jakieś takie zaciemnie przyszło na Europę.
Cytat:
Wszyscy pływali, nikt się nie chwalił.
może dlatego że chcieli ten fakt utrzymać w tajemnicy przed szerszymi masami. Faraonowi ćpali kokę, palili tytoń i tylko oni mieli dostęp do takich frykasów Smile


Ostatnio czytałem sobię o pancerzu płytkowym legionistów rzymskich. Że to był majstersztyk technologiczny, że dopiero w późnym średniowieczu były produkowane pancerze które dorównywały tym ze starożytności.
Strasznie mnie ciekawi co się takiego stało że tak wiele rzeczy się zesrało.
Weźmy sobie np kanalizację w starożytnym Rzymie, a później w średniowiecznej Europie ( a raczej jej brak).

Sprawdź co ma ten ten temat do powiedzenia Leszek Klimek. Zadał podobne pytania i spróbował poszukać odpowiedzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Leki ze starożytnego wraku
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile