W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
The World According to Monsanto - Świat Według Monsanto (PL)  
Podobne tematy
Świat wg Monsanto38
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
15 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Odsłon: 7311
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KFI




Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 214
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:53, 28 Maj '08   Temat postu: The World According to Monsanto - Świat Według Monsanto (PL) Odpowiedz z cytatem

Świat Według Monsanto (tytuł oryginalny: Le Monde selon Monsanto)

Wstrząsający film o największym potworze korporacyjnym, który stanowi śmiertelne zagrożenie nie tyko dla gatunku ludzkiego, ale dla wszelkiego życia na naszej planecie.

Dokument jest podsumowaniem kilkuletniego dziennikarskiego śledztwa znanej francuskiej dziennikarki.
W filmie znajdziemy m.in. informacje o historii potwora: od Polistyrenów, PCB, broni chemicznej: słynnego defoliantu "Agent Orange" i dioksyn, po wspaniałe wynalazki przemysłu żywnościowego jak DDT, Aspartam, czy krowi hormon wzrostu.

Obecnie firma jest największym producentem nasion roślin transgenicznych (GMO) - czyli trujących mutantów, które według "niezależnych" badań sponsorowanych przez firmę są rzekomo jadalne i zdrowe.

Korporacja słynie z gigantycznych przekrętów, kłamstw i korupcji najwyższych szczebli władzy oraz bezwzględnego egzekwowania kupionych przez siebie przepisów prawnych, do rujnowania życia zwykłych, drobnych farmerów.
Pracuje też nad totalną destrukcją bio-różnorodności światowych upraw - w imię zysku i totalitarnej kontroli wszystkich ludzi.
Firma owa jest dziś największym producentem broni biologicznej używanej przeciwko całej ludzkości.

W niniejszym filmie padają nazwiska takie jak Donald Rumsfeld, czy George Bush senior - którzy z tym szkaradnym przedsiębiorstwem są silnie powiązani...

Google: Próbowałem dwa dni i udało mi się załadować 77 ze 109 minut.
Google to... szkoda słów.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1676896724527593334

Youtube:


Napisy:
http://napisy.info/Napisy98866.html
Pasują do wersji MP4; 720x400; 701.5 MB

Torrent:
http://btjunkie.org/torrent/The-World-Ac.....eacbbab1d3

__
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:03, 28 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Applause za napisy.

google to niezła padaka, kasuje non stop ten film, ostała się jedna wersja pod nazwą 'controlling our food' ,może wgraj znowu pod jeszcze inną nazwą np "chemia i genetyka w naszym jedzeniu"
http://video.google.com/videoplay?docid=6262083407501596844

jak przeglądam różne fora o rolnictwie itp to poziom wiedzy jest tragiczny, większośc uważa że GMO jest zdrowe "bo je przebadali" itp. Warto siać prawdę wśród ludzi wklejając im do tych dyskusji linki do filmów, a czy będzie się tak nazywał czy inaczej to już mniejszy problem, grunt żeby nie kasowali.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz555




Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 200
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:53, 28 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kenboi napisał:
jak przeglądam różne fora o rolnictwie itp to poziom wiedzy jest tragiczny, większośc uważa że GMO jest zdrowe "bo je przebadali" itp. Warto siać prawdę wśród ludzi wklejając im do tych dyskusji linki do filmów, a czy będzie się tak nazywał czy inaczej to już mniejszy problem, grunt żeby nie kasowali.

To prawda, niedobrze mi się robi jak sobie po obejrzeniu filmu myślę o tym, co stosują rolnicy w Polsce.
A jeszcze w Polsce są dopłaty z UE dla rolników do zakupu materiału siewnego (nasion)

Ha, i co tu człowiek poradzi, na to i inne sprawy. Zwolennicy mają swoje badania za, a przeciwnicy swoje badania przeciw. I wszystkie z wiarygodnych, znanych źródeł Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gnosis




Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 1428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:16, 28 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za napisy.
_________________
...czasami po prostu lepsza od prawdy jest wiara w coś....
ludzie muszą zostać nagrodzeni za trwanie przy wierze inaczej rozlecą się w pył
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KFI




Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 214
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:57, 28 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kenboi napisał:
Applause za napisy.

google to niezła padaka, kasuje non stop ten film, ostała się jedna wersja pod nazwą 'controlling our food' ,może wgraj znowu pod jeszcze inną nazwą np "chemia i genetyka w naszym jedzeniu"
http://video.google.com/videoplay?docid=6262083407501596844

jak przeglądam różne fora o rolnictwie itp to poziom wiedzy jest tragiczny, większośc uważa że GMO jest zdrowe "bo je przebadali" itp. Warto siać prawdę wśród ludzi wklejając im do tych dyskusji linki do filmów, a czy będzie się tak nazywał czy inaczej to już mniejszy problem, grunt żeby nie kasowali.


Ano Google robi sobie jajca z ludzi: ładuję 1,2GB filmu w formacie, który preferują z nędzną prędkością 500 kbps (bo taki mają ogranicznik), a po wielogodzinnym oczekiwaniu wyskakuje komunikat: "błąd". I to wszystko na ten temat: błąd i już. No można się czasem wkurwić Smile
A z nazwami to masz rację, w opisie nie daję nigdzie ani kawałka oryginalnego tytułu, bo wiem że francuskie TV szaleją ze swoimi prawami autorskimi - jeden plik już mi kiedyś usunęli i dostałem upomnienie.
Ale nazwy to nie wszystko. Podejrzewam, że może mieć też znaczenie długość filmów. Na razie skracam je o kilka sekund i ładuję. Zobaczymy co z tego będzie. Confused

Jak chodzi o GMO, to już leży na naszych półkach sklepowych np. tani olej "Złoty Kraj" w Tesco. I ludzie to coś kupują. Shocked
Ja obecnie poszukuję atlasu dzikich roślin jadalnych, bo jak tak dalej pójdzie to niebawem jedzenie ze sklepów będzie groziło nieodwracalnym kalectwem i trzeba będzie wpierdzielać np. żołędzie i lebiodę.
Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:01, 29 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KFI: jak uda ci się wgrać pełną wersje to daj znać. trzeba edukować te wyprane mózgi. przykłady:
http://www.gmo.biolog.pl/
http://www.forum.biolog.pl/tematy36/list.....t13012.htm
http://www.forum.biolog.pl/tematy36/list-otwarty-do-premiera-vt13013.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KFI




Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 214
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:35, 29 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kenboi napisał:
KFI: jak uda ci się wgrać pełną wersje to daj znać. trzeba edukować te wyprane mózgi. przykłady:
http://www.gmo.biolog.pl/
http://www.forum.biolog.pl/tematy36/list.....t13012.htm
http://www.forum.biolog.pl/tematy36/list-otwarty-do-premiera-vt13013.htm


Te wyprane mózgi mają często po 18-19 lat, patrząc na profile...
No cóż, diabły będą mącić i tumanić, aż dopną swego. A mają za co, bo kapitał zakładowy firmy w Polsce = 142.657.500,00 pln
Starczy na zatrudnienie kilku osób jako etatowych internetowych specjalistów/znawców/orędowników/. pukel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyspa




Dołączył: 28 Lis 2007
Posty: 1242
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:07, 29 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja juz sciągam film Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KFI




Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 214
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:11, 29 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/1757389,12,item.html

Cytat:
Wyhodowano warzywo "nowej generacji"
(...)
Niedawno włoskie media zelektryzowała informacja o tym, że w Avezzano w środkowych Włoszech karczoch eksplodował w rękach myjącej go nad zlewem kobiety. Odniosła ona niegroźne obrażenia. Okazało się, że przyczyną wybuchu warzywa była nadmierna koncentracja substancji chemicznych z nawozów, które dostały się do jego środka.


To w temacie "zdrowej" i niegenetycznie modyfikowanej żywności.
I oczywiście wszystko przeszło wszelkie badania, by spełnić normy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JackBlood




Dołączył: 15 Sie 2007
Posty: 1071
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:25, 29 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki KFI!
A to tradycyjnie wygodny skrót do filmu na VG:
www.monsanto.popatrz.pl

Monsanto to wzorowy przykład korporacji posiadającej osobowość psychopaty ( www.psychopath.patrz.pl ).


www.monsanto.gmo1.patrz.pl
www.monsanto.gmo2.patrz.pl
www.gmo.patrz.pl
www.gmo.trilogy1.patrz.pl
www.gmo.trilogy2.patrz.pl
www.gmo.trilogy3.patrz.pl
_________________
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację która zmieni świat." David Icke
www.infowars.patrz.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Veritatis




Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1065
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:41, 31 Maj '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za tłumaczenie. Można by dać link do filmu na forum Racjonalisty, bo zdaje się że tam w ankiecie w sumie ze 170% osób popiera GMO bardzo, albo bardzo bardzo. Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goldbug




Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 1202
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:20, 23 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świat według monsanto na wykopie

http://www.wykop.pl/link/88093/swiat-wedlug-monsanto
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cortez




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:19, 23 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznać się, kto wrzucił Smile

Jakby nie patrzeć, Wykop ma dużą siłę rażenia. Średnio z wykopu wlaśnie, na strony promowane tam wchodzi ok 5000 osób.
_________________
"Sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan mówi, że nie widzi żadnych powodów dla, których należałoby zaatakować Irak. A ja widzę ich aż pięć: Shell, Exxon, Mobil, Texaco i BP." - Jay Leno
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goldbug




Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 1202
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:08, 23 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coraz mocniej przebijają się tam te rzeczy. Sam intensywnie je dodaje i prowadzę ostrą polemikę uświadamiającą. Sugeruje aby inni też pozakładali sobie konta i próbowali sami podrzucać linki. Myślę, że oprócz tłumaczenia filmów jest to obecnie najlepsza metoda do uświadomienia i przekonania ludzi do zagrożeniu NWO. Co najważniejsze, te wątki tam zaistniały później są wychwytywane przez inne serwisy z newsami, czasami nawet ONET!

Monsanto ma już 190!

Najlepiej nawet dodawać w stosownych wątkach znalezione lub samemu dodane wykopy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rivera




Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 801
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:40, 24 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest jeden z najwazniejszych filmow obecnie. Rozprzestrzeniajcie go gdzie sie da, po znajomych, rodzinie, szkołach, w pracy...

W zasadzie za kilkanascie lat, jesli Monsanto bedzie dalej polykalo inne konsorcja zywieniowe i monopolizowalo rynek rolniczy, bedziemy miec swiatowa zywnosc, rolnictwo w rekach jednej gigantycznej firmy. Film pokazuje w jaki bezwzgledny sposob niszczy srodowiska rolnicze w takich krajach jak Indie, Brazylia czy Meksyk, jak niszczy zdrowie i zycie ludzi ktorzy mieli watpliwa przyjemnosc mieszkac w poblizu fabryk Monsanto. Przeraza mnie to ze ta frima kieruje sie taktykami w stylu: zasiejemy tu potajemnie troche nasion GMO, minie troche czasu i wyrosna plony GMO ktore w naturalny sposb wypra zwykle uprawy. Uniezaleznimy tym samym rolnikow od naszych produktow, ktore jako jedyne gwarantuja przetrwanie tych roslin poprzez pryskanie...

Takim sposobem (przypominam ze Monsanto jest w wiekszosci krajow swiata obecnie, zatrudniajac 18.000 ludzi) doslownie wszedzie moga oni zasiac swoje nasiona, i nikt im nigdy tego nie udowodni, a ludzie uzaleznia sie od nich. Koszmar. Wszystko to w celu depopulacji ludzkosci do wartosci okolo 500.000 ludzi, tak jak to nakreslil Club Of Rome, a zaakceptowaly to elity. Dodajmy do tego "codex alimentarius" i mamy obraz bezwzglednego "terroryzmu zywieniowego" na globalna skale.
_________________
THE THREE FORCES
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
R4S




Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:33, 25 Paź '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krótki reportaż głównie z Marie-Monique Robin twórczynią ŚWIAT WG MONSANTO

Sądzę byłoby to dobre jako zwiastun dla całego filmu do "Płytek Prawdy"




Cytat:
Corporate control of our food

Over the last half century we have seen an unprecedented shift in the farming systems that produce the majority of our food. The majority of us are now dependent on massive, agri-business farming systems, which are in turn dependent on seeds, pesticides and machinery—all of which are controlled and supplied by some of the largest corporations the world has yet seen.

Food has become a global commodity and is now subject international guidelines developed through the Codex Alimentarius Commission. These guidelines favour the international trade of processed, low quality foods by transnational corporations. These foods are a very significant contributor to the increasing rates of degenerative disease, from cancer to heart disease, and diabetes to obesity. This is a stark contrast from the small-holder systems that relied on locally-produced seed to provide wholesome wholefoods—the system that met the subsistence needs of our ancestors for the vast majority of the 10,000 years since agriculture was first recorded.

View below a youtube clip about filmmaker Marie-Monique Robin's new documentary, released in France in March 2008, called "The World According to Monsanto". It details the troubling past of one of the world's biggest agrochemical and seed companies, Monsanto—a company that appears to be controlling our food supply to a greater extent than any other single entity on the earth today.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:14, 05 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasem zaglądam na prożydowsko-amerykański portal racjonalista.pl tym razem zdecydowałem się na małą prowokację: http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,164456 JUŻ WIDZĘ JAK IM PIANA Z GĘBY LECI. Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hombre




Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 33
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:23, 06 Lis '08   Temat postu: The World According to Monsanto - Świat Według Monsanto (PL) Odpowiedz z cytatem

Sikorski napisał
„Czasem zaglądam na prożydowsko-amerykański portal racjonalista.pl”

Ty tak na serio piszesz, czy jest to jakiś taki żarcik ;]?
Ehm...bo ja tak właśnie po przeczytaniu Twojego posta tudzież postu, ze śmiechu nie mogę wyrobić…Wink
Przeglądam to forum już od sporego czasu i ciągle nie mogę pojąć, czemu nie którzy użytkownicy, zamiast poszukiwać prawdy( jak wskazuje na to sama nazwa tego forum) brną
dalej w swych przekonaniach typu : żyd winien jest wszelkich złych rzeczy, ktoś coś komuś ukradł, ale nie, to nie mógł być polak to na pewno żyd, obcokrajowiec itp.
Sam nie jestem ani Żydem ani obcokrajowcem, mam jak najbardziej polskie korzenie( przynajmniej z tego co mi wiadomo), lecz nie potrafię zrozumieć skąd w niektórych taka nienawiść do innych nacji. Chcę od razu ostrzec, że na pewno tym postem nie mam zamiaru nikomu uzmysłowić tego iż , przykładowo chociażby Żydzi nie kradną, nie oszukują( czy to
w ławie sejmowej, czy gdziekolwiek indziej ), lecz by mieć na uwadze to, że pisząc obraźliwe
teksty i przypisując je wyrazowi żyd, obrażamy wszystkich ludzi tego pochodzenia…; ]. Jakbym przykładowo ja napisał tekst w stylu : Polacy to złodzieje, kradną pieniądze biednemu społeczeństwo etc. to na pewno przeczytał bym za chwile jakieś obelgi…tak to właśnie działa. Polacy mają taką mentalność( nie piszę, że wszyscy ) do antysemityzmu, może to przez asymilację Żydów w Polsce, czego skutkiem był ( przynajmniej mi się tak wydaje) strach Polaków przed odebraniem im stanowisk pracy, czy strach przed rozpadem państwa spowodowany wpływem innych nacji( oczywiście w rozumieniu czynu w pełni świadomego i specjalnego ). Tylko, czy tego samego nie może zrobić Polak, dla swoich własnych korzyści? Zapewne w tej chwili dostał bym odpowiedź typu : oczywiście, ze nie przecież jak jest Polakiem to nie dążył by do rozpadu swojego państwa, lecz czy aby na pewno? Czy nie zaczął by kraść dla swoich własnych korzyści? Chociażby można to ująć na przykładzie sprawowania władzy . Już samo sprawowanie władzy nad kimś jest kradzieżą, kradzieżą jego wolności i czy ten element „ nie popcha” rządzącym, by dalej odebrać jeszcze coś podwładnemu jeśli ma taką możliwość? Oczywiście może są to tylko moje „chore” wymysły, lecz chociaż potwierdzone historią, biorąc pod uwagę jakiekolwiek zdarzenie rządzenia jednej jednostki nad inną( czy to używając liczby mnogiej ). Bez względu czy dana jednostka/i rządzi krajem z którego pochodzi, czy ma korzenie wywodzące się z innych narodowości, czy rządzi po prostu nad inną jednostką…jedno jest pewne ta dana jednostka jest istotą ludzką i to powinno być najważniejsze Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:25, 06 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak. Tylko we zwrocie "prożydowsko-amerykański" mam na myśli stosunki amerykańsko żydowskie i brudne USrAne zagrania na Bliskim Wschodzie fałszywe operacje mossadu i CIA, ani przez chwilę pisząc swój post nie pomyślałem o tym tak jak Ty to zrozumiałeś, czyli jako sprawa polsko-żydowska i ksenofobiczna głupota. Portal racjonalista.pl to taki kapitalistyczny pseudointeligencki portal, który za wszystko obwinia chrześcijaństwo i islam..., oczywiście nie judaizm. Dlatego tak napisałem. Np. mimo że teorie Alexa Jones'a na temat 911 uważam za mylne i dezinforumjące to ich natychmiastowe tępienie na portalu racjonalista uważam za totalną ignorancję i dowód, że użytkownicy portalu wcale nie myślą racjonalnie, bo uważają to za niemożliwe żeby za zamachy był odpowiedzialny ktoś inny niż fanatyczni islamiści. Wina religii. W żadnym wypadku CIA. To ma być racjonalne myślenie? BTW odbiegamy od tematu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hombre




Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 33
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:51, 06 Lis '08   Temat postu: The World According to Monsanto - Świat Według Monsanto (PL) Odpowiedz z cytatem

Ok., sory, źle Cię zrozumiałem. Co do strony racjonalista.pl, to mam podobne zdanie co Ty, ponieważ ignorancja występująca na tamtej stronie ( oczywiście szerzona nie przez wszystkich użytkowników, są tam także osoby otwarte na nowe, nieznane im informacje, które starają się zagłębić w dany wątek, nie negując od razu go z powodu, chyba swojego zanadto „wybrzmiałego” ego, nie pozwalającego im się zgłębić w dany wątek - bo przecież to nonsens...Wink ) mnie samego dobija, często te ich niby wielkie racjonalne myślenie staje się wręcz irytujące …Za to informacji Alexa Jonesa, nie neguję, oczywiście, ze nie jestem ich pewien , ale jak już kiedyś wcześniej pisałem, sam na własne oczy tych zdarzeń nie widziałem, lecz są moim zdaniem bynajmniej interesujące, zmuszające do myślenia…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:00, 08 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/452645.html

Cytat:
Zobacz film "Świat według Monsanto"
9 maja o godz. 10.15 oraz 16 maja o godz. 11.00 w Warszawie, w Kinotece odbędzie się projekcja filmu "Świat według Monsanto" (108 min.)


pora troche drastyczna jak na weekend drunken
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
R4S




Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:03, 03 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.stopcodex.pl/2010/08/monsanto_nadziejaizdrowie/

Cytat:
Monsanto “Żywność, Zdrowie, Nadzieja”
sierpień 10th, 2010 Kategoria OGÓLNE by admin
Firma Monsanto Company z Saint Louis, Missourri w Stanach Zjednoczonch

Monsanto Polska Sp. z o.o. jest oddziałem amerykańskiej firmy na lokalnym rynku.

Siedziba Monsanto Polska Sp. z o.o.
Adres polskiego oddziału:
Monsanto Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
tel +48 22 570 43 50
fax +48 22 570 43 51

NIP 526-10-13-151

Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy,

Wydział Gospodarczy KRS nr 0000027649

Wysokość kapitału zakładowego: 142.657.500,00 pln
Roczny dochód w 2007 roku: 8,563 miliardów $
Roczny dochód netto w 2007 roku: 993 mln $
Wartość rynkowa w 2008 roku: 45 miliardów $
Liczba pracowników: 18.800 tys. osób (dane z lutego 2008 roku)

Roundup® - najlepiej sprzedający się herbicyd na świecie, obecny na rynku od ponad 30 lat.
Roundup® Energy 450 SL z TranSorb™ Technology dostępny w Polsce od 2003 r.

Roundup® Energy 450 SL to środek chwastobójczy w formie koncentratu, który został dopuszczony do obrotu zgodnie z Zezwoleniem MRiRW nr 53/2002 z dnia 17.07.2002 r. zmienione decyzją MRiRW nr R-9/2003p z 31.03.2003 r. , decyzją MRiRW nr R-11/2003 z dnia 27.04 2003 oraz decyzją MRiRW nr R-11/2005 z dnia 04.08.2005 r.

Roundup® 360 SL to środek chwastobójczy w formie koncentratu, który został dopuszczony do obrotu zgodnie z Zezwoleniem MRiGŻ nr 213/97 z dnia 26.09.1997 r. zmienione decyzją MRiRW Nr R-286/2003p z dnia 08.08.2003 r. decyzją MRiRW nr R-145/2004 r. z dnia 25.03.2004 oraz decyzją MRiRW nr R-345/2004 z dnia 18.10.2004

Środek sprzedawany i niezgodnie z prawdą reklamowany (także na niektórych witrynach internetowych w Polsce - stan faktyczny z dnia 24.11.2008 r.) jako - biodegradowalny, bezpieczny dla środowiska zwierząt i ludzi. W 1996 roku sąd w Nowym Jorku oraz odpowiednio w 2007 roku sąd francuski zakazał korporacji używania podobnych nieprawdziwych i mylących sformułowań w reklamach preparatu Roundup.

Firma podejrzewana o fałszowanie wyników i sabotowanie badań naukowych, skazana za przekupstwo urzędników państwowych, skazana za świadome narażanie życia ludzi i zatruwanie środowiska, skazana za emitowanie reklam wprowadzających w błąd, współodpowiedzialna za samobójczą śmierć ok 15.000 indyjskich rolników, legalizująca swoje produkty w krajach im przeciwnych metodą marketingu “faktu dokonanego”.

Glifosat (podstawowy składnik Roundup) jest sklasyfikowany jako środek nierakotwórczy.

Jednak w świele kanadyjskich badań opublikowanych w 2001 r. wynika, że mężczyźni narażeni na kontakt z glifosatem (w połączeniu z licznymi dodatkami zawartymi w preparacie), częściej niż dwa razy w roku dwukrotnie zwiększa ich prawdopodobieństwo zachorowania na chłoniaka nieziarniczego niż osób nie mających z nim styczności [1].
W 2002 r. podobne wyniki zobserwowano w szwedzkim zespole kierowanym przez Lennarta Hardella, specjalisty od dioksyn. [2]
Hipoteza została następnie potwierdzona przez badania epidemiologiczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych przez National Cancer Institute [3].
Ponadto, badania epidemiologiczne, przeprowadzone w stanie Iowa i North Carolina w USA, na ponad 54 315 użytkowników pestycydów, sugeruje związek pomiędzy stosowaniem glifosatu, a zachorowalnością na raka [4].
We Francji, w 2000 roku, profesor Robert Belle lauret nagrody Nobla w 2001 r. Odkrył, że Roundup wpływa na podział komórek i w ten sposób może powodować raka nawet trzydzieści - czterdzieści lat póżniej.
Po 10 latach od wprowadzenia do sprzedaży przez Monsanto genetycznie zmodyfikowanych nasion. Transgeniczne uprawy zajmują łącznie 250 milionów akrów głównie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji i Australii. 70% z nich jest odporna na Roundap - rośliny genetycznie uodpornione na działanie Roundup tzw. RoundupReady (technologia zastosowana w między innymi w odmianie kukurydzy MON863, której o zezwolenie na uprawę w Polsce skutecznie walczy Monsanto). 30% zmodyfikowano by wytwarzały środek owadobójczy zwany BT. Przeprowadzono więc dodatkowe badania, w celu określenia możliwego negatywnego wpływu glifocytu na ludzi w długoterminowej perspektywie .
Badania opublikowane przez Uniwersytet Carleton, wykazały, że roundup zwiększa ryzyko wystąpienia późnych poronień (między 12 a 19 tygodniem ciąży) [6].
Podobnie, w laboratorium Texas Tech University stwierdzono, że narażone na Roundup komórki Leydiga, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu męskich narządów płciowych, mają obniżoną o 94% produkcję hormonów płciowych [7].
Wreszcie, zespół brazylijskich naukowców wykazał, że ciężarne samice szczurów przy ekspozycji na Roundup częściej rodziły płody z wrodzonymi wadami rozwojowymi [8]
Z kolei francuskie badania prowadzone przez prof. Seralini [9] również skłaniają do wniosku, że Roundup jest odpowiedzialny za zaburzenia gospodarki hormonalnej, powodując nieprawidłowy rozwój płodu.
Inne produkty firmy Mosanto

Aspartam - środek słodzący wykorzystywany w ponad 5000 produktach. Wynaleziony w 1965 r. przez firmę farmaceutyczną G.D. Searle & Company, przejęta w 1985 r. przez Monsanto i przekształconą w dwie zależne firmy Searle Pharmaceuticals i NutraSweet. Niektóre badania sugerują, że związek ten zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, inne tego nie potwierdzają.

Agent Orange – Mieszanina dwóch herbicydów z grupy fenoksy w formie estrów. Fitotoksyczny środek bojowy z grupy defoliantów zawierający kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy oraz kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy ( 2,4,5-T - oznaczenie wojskowe w USA), którego produktem ubocznym są silnie toksycznie dioksyny (2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioxin - TCDD), wywołujący choroby takie jak cukrzyca typu 2, chłoniaki nieziarnicze, rak prostaty, nowotwory układu oddechowego, mięsak tkanek miękkich czy poważne defekty genetyczne i inne. Produkowany m.in. przez Monsanto i Dow Chemical. Używany przez wojsko między innymi w Korei, Kanadzie, Australii oraz na masową skalę ( 20 mln galonów ok. 76 mln. litrów) przez USA podczas wojny w Wietnamie. Interpretacja wyników badań przeprowadzonych przez korporację “wykazała”, że dioksyny nie są rakotwórcze. Tysiące skażonych dioksynami żołnierzy amerykańskich zapewniano, że środek jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Według wietnamskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 4,8 mln wietnamczków było narażone na ekspozycje Agent Orange, w wyniku czego 400.000 zmarło lub są niepełnosprawni oraz zarejestrowano 500000 dzieci urodzonych z wadami genetycznymi. Po 40 latach od wojny wciąż rodzą się okaleczone dzieci.

Cycle-Safe – pierwsza plastikowa butelka na napoje, po roku zaprzestano używania z powodu stwierdzonego ryzyka raka u ludzi. Po kilku latach ponownie zaaprobowana przez FDA.

DDT – Dichlorodifenylotrichloroetan produkowany m.in. przez Monsanto insektycyd wykorzystywany od lat 40. do początku lat 60. XX wieku. Początkowo związek uważano za nieszkodliwy dla ludzi, ssaków i ptaków. Okazało się jednak, że jest to bardzo trwały związek, w glebie ulega rozłożeniu dopiero po kilkunastu latach i ma zdolność kumulowania się we wszystkich organizmach żywych, także u ludzi. W krajach trzeciego świata w dalszym ciągu jest używany do walki z komarami roznoszącymi malarię.

PCB – Polichlorowane bifenyle (nazwa handlowa - Pyralen). Produkowany m.in. przez Monsanto, początkowy uznany za bezpieczny; od 1977 zdelegalizowany w USA z powodu właściwości rakotwórczych. W UE można je stosować z ograniczeniami. W 2001 roku około 20 tys. mieszkańców Anniston wytoczyło 2 sprawy sądowe przeciwko Monsanto o świadome i długotrwałe narażanie zdrowia mieszkańców oraz o spowodowanie skażenia chemicznego toksycznym olejem PCB i rtęcią. Mieszkańcy w wyniku ugody otrzymali 700 mln. $ odszkodowania (35 tys. dolarów na osobę) Ponadto korporacja Monsanto zostało zobowiązana do wybudowania specjalistycznego szpitala i rekultywacji skażonego terenu. Żaden z szefów Monsanto nie został o nic oskarżony. Wiele z tych osób już zmarło. Roczny dochód firmy wynosił wtedy około 4 mld $ rocznie. PCB może wywoływać nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, bezpłodność, uszkodzenia wątroby, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży.

Posilac – nazwa handlowa. To syntetyczny rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu, stworzony przez Monsanto w latach 80. Po wielu perturbacjach związanych (między wieloma innymi) z niekompletną dokumentacją badań ostatecznie został w 1994r. zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA). Reklamowany jako “najlepiej przetestowany produkt w histori” zwiększa o około 18% produkcję mleka u otrzymujących go krów. Ze względu na zwiększoną podatność zwierząt na infekcje wirusowe np. mastitis (często nazywaną jako “najkosztowniejsza choroba zawodowa krów wysoko mlecznych”), otrzymują one wyższe dawki antybiotyków co wpływa na jakość i skład mleka. Posilac ma wpływ również na wzrost poziomu IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu-1 używany zarówno w medycynie jak i wyższych dawkach przez “chemicznych kulturystów”). Przeprowadzono około 60 badań dotyczących wpływu IGF-1 na występowanie nowotworów piersi, okrężnicy i prostaty u ludzi, ale wciąż istnieją nierozstrzygnięte kwestie [11],[12],[13] więcej i wydaje się, że więcej faktów i kontrowersji jakie powstały zarówno z prowadzoną polityką firmy Monsanto jak i z badaniami nad samym produktem przemawia na niekorzyść Posilac-u. Według wewnętrznych dokumentów firmy z wynikami badań przeprowadzonych w laboratoriach Monsanto, hormon powodował poważne zmiany fizjologiczne w organizmie zwierzęcia. Jajniki krów były powiększone nawet o 44% w stosunku do normy, występowały poważne problemy z rozrodczością i żywotnością jednak oficjalnie nie stwierdzono bezpośredniego działania rBGH na ludzi. rBGH nie został dopuszczony do użytku w Kanadzie (Monsanto została tam w 1998 r. oskarżona o próbę przekupienia Agencji Zdrowia Kanady w sprawie rBGH) w niektórych krajach Unii Europejskiej,Japonii, Australi i Nowej Zelandii. Jak podaje New York Times, 7 lipca 2008 r. koncern Monsanto rezygnuje z produkcji preparatu Posilac i sprzedaje swoje oddziały odpowiedzialne za jego produkcję. Carl Casale, vice prezes Monsanto do spraw działań strategicznych, powiedział w oświadczeniu ” Sprzedaż Posilacu ułatwi Monsanto skoncentrować się na rozwoju swojej głównej działalności. Udoskonalaniu cech nasion i rozwoju biznesu przy jednoczesnym zapewnieniu, że rolnicy używający hormonu wzrostu w swojej produkcji będą mieli zapewniony do niego ciągły dostęp ” . Faktem jest jednak, że zniesienie w USA zakazu etykietowania mleka pochodzącego od krów faszerowanych rBGH doprowadziło do załamania jego sprzedaży. Gdy społeczeństwo po wielu latach batali o jawność informacji wreszcie uzyskało możliwość wyboru wybrało mleko naturalne. Mleczarnie i firmy takie jak Starbucks Corporation i Wal-Mart obawiając się utraty klientów również z niego zrezygnowały.

GMO [16] - Monsanto jest też jednym z największych producentów nasion i roślin GMO. Pomiędzy 1995 a 2005 r. Monsanto przejęła ponad 50 firm zajmujących się nasionami na świecie w tym również Seminis Inc w marcu 2005 r. jak i stację hodowli rzepaku w Polsce. Tylko w 2006 roku Monsanto przeznaczyła 3,640,000 dolarów na lobbing, z czego 680,000 dolarów na zewnętrzne firmy lobbingowe. Komisja Europejska ostatecznie, 8 sierpnia 2005, wyraziła zgodę na import kukurydzy MON863 na obszar Unii Europejskiej [17]. Według danych ISAAA (Międzynarodowa Agencja ds. Wprowadzania Nowych Zastosowań Agrobiotechnologicznych), powierzchnia upraw transgenicznych na świecie wynosiła w 2006 r. – 102 mln ha i wzrosła o 13 proc. w stosunku do 2005 r. W 2006 roku GMO uprawiało 10,3 mln rolników. Kukurydza znajduje się na drugim miejscu (25,2 mln ha) po soi (58,6 mln ha) pod względem powierzchni uprawy. Najwięcej roślin genetycznie modyfikowanych jest w Ameryce Północnej i Południowej, stanowią one 94 proc. wszystkich upraw GMO na świecie [Źródło: "Farmer" 20/2007]. Pomimo, że uprawianie w Polsce roślin genetycznie modyfikowanych (GMO), jest przestępstwem jak wynika z artykułu 58 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. ( DZ. U. z 2001 r. Nr 76 poz. 811) „O organizmach genetycznie zmodyfikowanych”. W 2006 roku według Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, kukurydza Monsanto z linii MON 810 była uprawiania już na powierzchni około 350 ha. Natomiast 13 września 2008 “Rzeczpospolita” opublikowała arykuł z którego wynika, że ogólna powierzchnia nielegalnych upraw kukurydzy MON863 w Polsce szacowana jest już na około 3 tysięcy hektarów. Technologia wciąż wzbudza liczne kontrowersje zarówno w środowisku naukowym jak i wśród konsumentów i posiada całą rzeszę zarówno jej zdeklarowanych zwolenników jak i jej przeciwników. Jednym z poważniejszych propagatorów technologi GMO jest członek komisji ds. GMO przy ministrze środowiska prof. Tomasz Twardowski, prezes Polskiej Federacji Biotechnologii, współautor opracowania “Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) a środowisko w świetle postanowień Konwencji o różnorodności biologicznej. Propozycje rozwiązań” [18] W 2002 r. pozytywnie opiniował wnioski firmy Monsanto o wprowadzenie do obrotu w Polsce zmodyfikowanej kukurydzy. Podczas październikowych targów Polagra w Poznaniu sugerował rolnikom, iż mogą uprawiać w Polsce rośliny transgeniczne, jeśli są one zarejestrowane w katalogu Unii Europejskiej. Tymczasem obowiązująca ustawa o nasiennictwie wyraźnie tego zabrania. Podczas I Krajowego Kongresu Biotechnologii [19] odznaczony “za osiągnięcia w działalności na rzecz komercjalizacji biotechnologii” przyjął statuetkę oraz nagrodę w wysokości ok 1000 $ ufundowaną m.in przez Monsanto.[20] Działacze Związku Producentów Kukurydzy wspierani przez liczne grono naukowców z kręgu zwolenników propagacji GMO oraz przedstawicieli Rady Gospodarki Żywnościowej ( Pan Marek Przeździak - publikacja PAP ) również rozpowszechniali wśród rolników błędną informację, że w prawodawstwie polskim nie figuruje zakaz zasiewu roślin GMO z nasion zakupionych za granicą na tzw. “własny użytek” Wprawdzie istnieje luka prawna w zapisie art. 57 ust. 3 „Ustawy o nasiennictwie” z dnia 27 kwietnia 2006 r. w brzmieniu : “Materiał siewny odmian genetycznie modyfikowanych nie może być dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”, którą wykorzystują prawnicy Monsanto. Taka jej interpretacja jest jednak niezgodna z “Ramowym Stanowiskiem Polski dotyczącym GMO” z 03 kwietnia 2006 r. , w którego konkluzji jednoznacznie stwierdzono, iż “Polska dąży do tego aby być krajem wolnym od GMO”.[21]

Monsanto przyznała sie do opracowania ponad tysiąca roślin GMO gotowych już do sprzedaży [22]

Polska znajduje się w czołówce krajów, w których testowane są nowe formulacje i już niedługo również polscy rolnicy będą mogli z nich owocnie korzystać - Monsanto.pl
Krótkie podsumowanie korzyści z uprawy kukurydzy GMO firmy Monsanto

Monsanto
Opatentowanie nasion
Samoistne tworzenie się nowych grup klientów dzięki skażeniu materiałem GMO (nawet w obrębie kilku kilometrów) [23]
Ograniczenie własności - właścicielem materiału siewnego i uzyskane z nich plony należą do Monsanto
Uzależnienie hodowców na dostawy materiału siewnego i środków ochrony roślin od jednej firmy po cenach przez nią corocznie ustalanych
Opodatkowanie każdego zasianego akra ziemi produktami firmy
Ograniczenie odpowiedzialności - hodowca nie może zgodnie z warunkami umowy wystąpić na drogę sądową przeciwko Monsanto
Konfiskacja plonów i wysokie kary finansowe w przypadku niedotrzymania warunków umowy - np. zatrzymanie części ziarna do ponownego rozsiewu

Hodowca
Wyższe plony - nigdzie nie zostało to w praktyce udowodnione. W najlepszym wypadku inżynieria genetyczna ma neutralny wpływ na plonowanie, ale w wielu wypadkach zbiory są mniejsze niż przy uprawach konwencjonalnych. Najlepszym przykładem jest modyfikowana soja, której plony są 5-10 proc. niższe od odmian konwencjonalnych
Odporność na szkodniki - tymczasowa - po właściwym czasie tworzą się mutacje szkodników odpornych na działanie genu BT
Zmniejszenie ilośći środków ochrony roślin - w USA po wprowadzeniu odmian GMO zużywa się więcej środków chemicznej ochrony roślin - Zużycie to jest mniejsze tylko w pierwszych kilku latach od wprowadzenia upraw GMO. Potem znacząco rośnie. Charles Benbrook, były ekspert Białego Domu i dyrektor Rady ds. Rolnictwa Amerykańskiej Akademii Nauk, opublikował cztery lata temu raport, z którego wynika, że po wprowadzeniu GMO w USA do środowiska dostało się o 55 tys. ton pestycydów więcej, niż zużyto by ich w konwencjonalnym rolnictwie! Od wprowadzenia w USA upraw modyfikowanych genetycznie aż 19-krotnie wzrosło zużycie glifosatu, najbardziej znanego środka chemicznego używanego przy produkcji GMO, którego negatywne działanie na zdrowie ludzkie i środowisko jest potwierdzone. Podobnie jest w Argentynie i Brazylii.

Austriackie Federalne Ministerstwo Zdrowia, Rodziny i Młodzieży (BMGFJ) 11.listopada 2008 ujawniło - wyniki badania zlecone przez AGES (Austriacka Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności - Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit GmbH) i przeprowadzone przez Uniwersytet Weterynaryjny w Wiedniu (Veterinary Medical University of Vienna). Wykazały one, że genetycznie zmodyfikowane uprawy mogą zagrażać płodności ludzi oraz bezpieczeństwu żywności. Naukowcy alarmują o potrzebie dodatkowych badań nad genetycznie modyfikowaną kukurydzą NK603 i MON810.
Zgodnie z obowiązującymi standardami w świecie naukowym wyniki badań muszą jeszcze zostać zweryfikowane przez innych naukowców. “To jest niepoważne, żeby wyciągać wnioski z badania, które nie zostały potwierdzone” podkreślił Brad Mitchell w opublikowanej na stronie Monsanto.com dość lakonicznej odpowiedzi. Przez 10 lat prowadzenia badań (czytaj eksperymentu genetycznego na społeczeństwie - przyp. autora) nie stwierdzono (czytaj nigdy nie próbowano czegokolwiek stwierdzać ponieważ dzięki wprowadzeniu w USA pojęcia ” organizmy biologicznie nie zróżnicowane” firma Monsanto nie ma żadnego obowiązku ani interesu by wydawać grube miliony na jakiekolwiek badania w tym kierunku ani też udostępniania komukolwiek z ewentualnie przeprowadzonych. Dzięki temu firma może wprowadzić dowolnie zmodyfikowany produkt GMO na takich samych zasadach i przy użyciu takich samych procedur zatwierdzających jak przy roślinach krzyżowanych tradycyjnie przyp. autora) negatywnego odziałowywania kukurydzy GMO na ludzi.

Austrian Agency for Health and Food Safety AGES – Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit GmbH

Żródła

[1] Helen H. MCDUFFIE et alii, « Non-Hodgkin’s lymphoma and specific pesticide exposures in men : cross-Canada study of pesticides and health », Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention, vol. 10, novembre 2001, p. 1155-1163

[2] Lennart HARDELL, Michael ERIKSSON et Marie NORDSTRÖM, « Exposure to pesticides as risk factor for non-Hodgkin’s lymphoma and hairy cell leukaemia : pooled analysis of two Swedish case-control studies », Leukaemia and Lymphoma, vol. 43, 2002, p. 1043-1049

[3] Anneclaire J. DE ROOS et alii, « Integrative assessment of multiple pesticides as risk factors for non-Hodgkin’s lymphoma among men », Occupational Environmental Medecine, vol. 60, n° 9, 2005

[4] Anneclaire J. DE ROOS et alii, « Cancer incidence among glyphosate-exposed pesticide applicators in the agricultural health study », Environmental Health Perspectives, vol. 113, 2005, p. 49-54

[5] Le monde selon Monsanto, coédition La Découverte/Arte (2008) p103

[6] Tye E. ARBUCKLE, Zhiqiu LIN et Leslie S. MERY, « An exploratory analysis of the effect of pesticide exposure on the risk of spontaneous abortion in an Ontario farm population », Environmental Health Perspectives, vol. 109, 1er août 2001, p. 851-857

[7] Lance P. WALSH, « Roundup inhibits steroidogen-esis by disrupting steroidogenic acute regula tory (StAR) protein expression », Environmental Health Perspectives, vol. 108, 2004, p. 769-776

[8] Eliane DALLEGRAVE et alii, « The teratogenic potential of the herbicide glyphosate Roundup® in Wistar rats », Toxicology Letters, vol. 142, 2003, p. 45-52

[9] Gilles-Éric SÉRALINI et alii, « Differential effects of glyphosate and Roundup on human placental cells and aromatase », Environmental Health Perspectives, vol. 113, n° 6, 25 février 2005

[10] Kardiologia Polska 11/2006 IGF-1 – nowy czynnik ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych? Kardiol Pol 2006; 64: 1297-1302
autorzy: Paweł Burchardt, Anna Goździcka-Józefiak, Tomasz Siminiak

[11] Wikipedia - Insulin-like growth factor 1

[12] Cancer Cell International - Role of IGF-1/IGF-1R in regulation of invasion in DU145 prostate cancer cells (projekt otwarty)- Zeina Saikali(a,c), Hemani Setya(a,c), Gurmit Singh(a,c) and Sujata Persad(a,b,d)

a.Department of Research, Juravinski Cancer Centre, Hamilton, Canada

b.Department of Biochemistry and Biomedical Sciences, McMaster University, Hamilton, Canada

c.Department of Pathology and Molecular Medicine, McMaster University, Hamilton, Canada

d.Presently at: Department of Pediatrics, University of Alberta, Edmonton, Canada

[13] The role of the IGF-I receptor in the regulation of matrix metalloproteinases, tumor invasion and metastasis. (
PMID: 14710361 [PubMed - indexed for MEDLINE]) - Zhang D, Samani AA, Brodt P. Department of Surgery, McGill University Health Center, the Royal Victoria Hospital, Montreal, Quebec, Canada.

[14] United States Department of Veterans Affairs

[15] Blog Marie-Monique Robin, laureatki nagrody dziennikarskiej Prix Albert Londres

[16] Według Art. 3 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U. Nr 76 poz.811) GMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.

[17] Wprowadzenie do obrotu kukurydzy MON 810 jest dozwolone zgodnie z decyzją Komisji 98/294/WE z dnia 22 kwietnia 1998 r. dotyczącą wprowadzenia do obrotu zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy (Zea mays L., linia MON 810), w zastosowaniu dyrektywy Rady 90/220/EWG. Wprowadzenie do obrotu kukurydzy MON 863 jest dozwolone zgodnie z decyzją Komisji z dnia 8 sierpnia 2005 r. w sprawie wprowadzania do obrotu, zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, produktu z kukurydzy (Zea Mays L., linia MON 863) genetycznie zmodyfikowanej w celu uzyskania odporności na kukurydzianą stonkę korzeniową - Dz.U. L 268 z 18.10.2003, str. 1

[18] W czasie kiedy w Unii Europejskiej pojawiło się rozporządzenie Rady Nr 1139/98 z 26 maja 1998r. w sprawie obowiązkowego znakowania żywności produkowanej z genetycznie modyfikowanych organizmów, w Polsce ukazało się opracowanie pt. “Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) a środowisko w świetle postanowień Konwencji o różnorodności biologicznej. Propozycje rozwiązań” (Tomasz Twardowski, Anna Michalska, Poznań 1998) wykonane w Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów naturalnych i Leśnictwa ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zawierające ilustracje i teksty udostępnione przez koncerny Monsanto i AgrEvo

[19] (fragment - pełna treść dostępna na stronie - http://pryzmat.pwr.wroc.pl/Pryzmat_123/123biot.html I Krajowy Kongres Biotechnologii -
podczas Kongresu przyznano dwie nagrody “za osiągnięcia w działalności na rzecz komercjalizacji biotechnologii” ufundowane z inicjatywy 4 firm biotechnologicznych działających w Polsce (Monsanto Polska, AgrEvo Polska, Novartis Poland i Pioneer Saaten). Równowartość $1000 i statuetkę otrzymali: prof.dr hab. Anna Podhajska (UG) i prof. dr hab.Tomasz Twardowski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu).
Pani prof. Anna Podhajska kieruje Katedrą Biotechnologii i Pracownią Diagnostyki Molekularnej (w ramach tej katedry) na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, jest członkinią Komitetów Biotechnologicznego i Mikrobiologiczego PAN, Rady Naukowej Centrum Mikrobiologii i Wirusologii PAN oraz komitetu redakcyjnego “Acta Microbiologica Polonica”.

Jury przyznające nagrodę podkreśliło, że laureatka zorganizowała ww. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, a także Laboratorium Biotechnologiczne, Katedrę Biotechnologii i Centrum Transferu Technologii. Ma też duże osiągnięcia w działalności o charakterze aplikacyjnym i sprzedaży wytworzonych produktów w kraju i zagranicą.

Drugi laureat, prof. Tomasz Twardowski - kierownik Pracowni Biosyntezy Białka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, wykłada również na Politechnice Łódzkiej. Jest członkiem Prezydium Komitetu Biotechnologii i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi Konsultacyjnemu ds. Organizmów Transgenicznych i ROCEEB przy UNIDO. Jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody, delegatem Polski do zespołów biotechnologicznych UNEP i OECD, a także członkiem Prezydium i przewodniczącym Task Group for Public Perception/Media Subgroup European Federation of Biotechnology. Jest członkiem kilku rad naukowych, jak również redaktorem naczelnym kwartalnika “Biotechnologia”.

[20] Ciekawym przykładem niejasnych powiązań jest też amerykański koncern Cargill, potentat na rynku pasz i zbóż GMO. Biura Cargilla w Polsce zakładał Edward Mazur, polonijny biznesmen podejrzany o zlecenie zabójstwa generała Papały. Z Cargillem związany jest również Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu w rządzie Leszka Millera. Dziś jako prezes należącej do Aleksandra Gudzowatego Grupy Brasco SA, produkującej spirytus i bioetanol, współpracuje z Cargillem, dostarczającym mu surowce.

[21] RAMOWE STANOWISKO RZĄDU RP DOTYCZĄCE ORGANIZMÓW GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANYCH (GMO) Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 18 listopada 2008 roku (fragmenty) pełen dokument - http://gmo.mos.gov.pl/pobierz/GMO_RAMOWE_STANOWISKO_POLSKI.pdf

Stanowisko Rządu RP:

Rząd Polski opowiada się przeciwko wprowadzeniu do obrotu z możliwością uprawy
roślin genetycznie zmodyfikowanych. Uczestnicząc w procedurze autoryzacji i biorąc
udział w głosowaniu na forum Unii Europejskiej Rząd będzie wyrażał stanowisko
negatywne głosując przeciwko wprowadzaniu do obrotu z możliwością uprawy
nowych roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Jednocześnie mając na względzie obowiązki wynikające z członkostwa Polski we
Wspólnocie - Rząd Polski deklaruje przestrzeganie obowiązującego prawa Unii
Europejskiej w tym zakresie.

Rząd Polski dąży, by Polska uzyskała status „kraju wolnego od GMO”, dlatego też
opowiada się przeciwko prowadzeniu na terytorium RP zamierzonego uwalniania GMO
do środowiska w celach doświadczalnych. Mając na względzie obowiązki wynikające z
członkostwa Polski we Wspólnocie Rząd RP deklaruje przestrzeganie obowiązującego
prawa Unii Europejskiej w zakresie zamierzonego uwalniania organizmów genetycznie
zmodyfikowanych do środowiska w celach doświadczalnych. Rząd RP uważa za
zasadne wykonywanie w szczególności doświadczeń mających na celu uzyskanie
wyników rolno-środowiskowych dotyczących wpływu organizmów genetycznie
zmodyfikowanych na środowisko w warunkach klimatycznych Polski, prowadzonych
przez jednostki naukowe i szkoły wyższe.

[22] Tylko w EU na podstawie Rozporządzenia 1829/2003/WE
zostały już złożone wnioski na wprowadzenie do uprawy następujących produktów:
− kukurydza 1507 x NK603 (odporność na szkodniki Lepidoptera i na herbicyd
(glifosat)),
− kukurydza NK603 (odporność na herbicyd (glifosat)),
− kukurydza 59122 (odporność na szkodniki Coleoptera i na herbicyd
(glufosynat amonowy)),
− soja 40-3-2 (odporność na herbicyd (glufosynat amonowy)),
− kukurydza NK603 x MON810 (odporność na szkodniki Lepidoptera i na
herbicyd (glifosat)),
− kukurydza 1507 x 59122 (odporność na szkodniki Lepidoptera, Coleoptera i
na herbicyd (glufosynat amonowy)),
− kukurydza 59122 x 1507 x NK603 (odporność na szkodniki Lepidoptera,Coleoptera i na herbicyd glifosat),
− kukurydza T25 (odporność na herbicyd - glufosynat amonowy).

[23] Strefy ochronne zostały opracowane przez Monsanto i w konsekwencji przyjęte bez jakichkolwiek zmian przez KE. Nie jest możliwe współistnienie rolnictwa konwencjonalnego, ekologicznego i upraw transgenicznych. W praktyce gdy Twój sąsiad zasieje nasiona GMO roślin wiatropylnych Twoje rośliny porzez zapylenie krzyżowe stają się automatycznie własnością korporacji Monsanto. Najnowszy raport Greenpeace dokumentuje przypadki skażenia pól, paszy i żywności roślinami GMO. Zapylanie krzyżowe czy nasiona gubione podczas transportu prowadzą do skażenia sąsiednich upraw i w efekcie rolnicy są zmuszeni do przestawiania produkcji na modyfikowaną. I właśnie dlatego obywatele miast (500 we Włoszech), regionów (od hinduskiej Kerali po wszystkie 54 prefektury Grecji) i całych krajów (Austria, Szwajcaria, Francja, Włochy, Grecja, Węgry) przekonali polityków, że jedynym rozwiązaniem jest całkowity zakaz uprawy i obrotu GMO.

Od autora

Istnieje w tym wszystkim pewna niekonsekwencja. Ryż - jak podkreślają genetycy - jest rośliną niezwykle skomplikowaną. Z badań wynika, że ma ok. 37,5 tys. genów. Dla porównania - człowiek ma ich “tylko” ok. 20 - 25 tys. Nie zgadzamy się, ze względu na stan obecnej wiedzy, na masowe bezpośrednie zastosowanie technologii inżynierii genetycznej na człowieku, jednocześnie zezwalamy na masowe prowadzenie eksperymentów genetycznych przez wprowadzanie do ludzkiego organizmu zmodyfikowanych roślin, których kod genetyczny jest niekiedy bardziej skomplikowany od kodu DNA człowieka.

Proporcje pomiędzy zaawansowaniem technologicznym, korzyściami wynikającymi z jej zastosowaniem i zagrożeniem, które równocześnie stwarza są jasne. I jak każdym aspekcie życia podlega najstarszemu prawu ekonomii (opłaca się lub nie opłaca się) tak i GMO nie jest tutaj wyjątkiem. Wiem, że Mosanto się opłaca. Czy opłaci się ludzkości ? W istniejącym stanie wiedzy biotechnologicznej, gdy nie rozumiemy 90% implikacji jakie powstają w wyniku modyfikacji genetycznych, przy użyciu eksperymentalnej metody bombardowania cząsteczkowego już dzisiaj uznawanej za “terrorystyczną” , która wywołuje nieprzewidziane zmiany i mutacje w DNA oraz odpowiada za powstanie nowych rodzajów białek. Bezmyślna prywatna firma (sformułowanie użyte w wyroku sądu dotyczące działań firmy Mosanto w procesie z powództwa mieszkańców Anniston), nastawionej przedewszystkim na zysk (określenie działalności Monsanto przez wice-dyrektora firmy w rozmowie z byłym pracownikiem Jeffrey Smith), rozprowadza na całym globie bombę genetycznę, która raz wprowadzona zostanie już na zawsze. Mnożąc zależności w postępie geometrycznym i tworząc nieprzewidywalne dzisiaj skutki genetyczne w całym środowisku. Bez możliwości konroli, bez jakiejkolwiek rzetelnej wiedzy o nich, bez możliwości apelacji. Wyrok już zapadł, jeszcze nikt nie ma pojęcia jaki.

Pomimo upływu jednej trzeciej wieku i ponad 350 mld dolarów zainwestowanych w to cacko huragan pozostaje bardziej przewidywalny, a pożar bardziej możliwy do opanowania niż rośliny genetycznie modyfikowane - prof. Ignacio Chapella z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

Martin Luter
Autor nie jest przeciwnikiem GMO, nie jest też zwolennikiem formy w jakiej, firmy takie jak Monsanto wprowadzają ją na rynek.
Autor zdaje się rozumieć, że kontrowersje związane z tematem mogą mieć podobne przyczyny jakie tworzą się (jak historia dowodzi) przy wprowadzaniu dowolnej kluczowej technologii - patrz. energia atomowa
Autorowi nikt jednak nigdy nie wnosił reaktora atomowego do jego domu

11.28.2008

http://www.raportkonsumenta.co.cc/archives/208
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


The World According to Monsanto - Świat Według Monsanto (PL)
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile