W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Lista dłużników - ERIF BIG  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 8950
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beezle




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 522
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:23, 14 Cze '10   Temat postu: Lista dłużników - ERIF BIG Odpowiedz z cytatem

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-ponie.....59721.html
Cytat:
Od poniedziałku dłużnika na czarną listę może wpisać każdy

Tylko jedna czwarta Polaków ma rzetelną wiedzę na temat tego, jak działają biura informacji gospodarczej. Dla pozostałych trzech czwartych właśnie zabrzmiał ostatni dzwonek, aby się poduczyć. Od poniedziałku każdy konsument będzie mógł wpisać do BIG swoich dłużników. Warto wiedzieć, co to dla nas oznacza.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. większość Polaków nie wie, czym są biura informacji gospodarczej, ani jak działają. Tymczasem warto wiedzieć, co możemy zyskać dzięki BIG-om i jakie możliwości mają osoby czy firmy, od których my pożyczamy pieniądze. Najbliższy poniedziałek, 14 czerwca, będzie dobrą okazją do nadrobienia zaległości w tym temacie. Ponieważ w życie wchodzi nowa ustawa o BIG-ach. W życiu dłużników i wierzycieli zajdzie kilka zmian bardzo dla nich istotnych. Najważniejsze dla statystycznego Kowalskiego będzie to, że praktycznie każdy wierzyciel będzie mógł dopisać do BIG informacje o jego zaległościach płatniczych. Do tej pory taką władzę miały tylko niektóre firmy.

- Od 14 czerwca właściwie wszyscy, również osoby fizyczne, będą mogli wpisywać swojego dłużnika na tzw. czarną listę. – mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. - Oznacza to, że statystyczny Polak, również taki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, otrzyma realną możliwość odzyskiwania swoich należności. Dzięki wpisaniu niesolidnego pracodawcy, przedsiębiorcy budowlanego czy sprzedawcy do BIG, będzie mógł skłonić go do spłaty, a także ostrzec przed nim inne osoby czy firmy – dodaje Okarma.

Zmiany są o tyle ważne, że umożliwią skuteczne dochodzenie swoich praw w sposób, który do tej pory dostępny był tylko dla przedsiębiorców. – Znalezienie się na liście BIG to właściwie wykluczenie z obrotu gospodarczego – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – Dłużnik nie otrzyma kredytu, nie kupi na raty telefonu, pralki, może mieć kłopoty z nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem – zauważa Krupa. - Dlatego ważne jest, żeby swoich dłużników mogli w ten sposób mobilizować do spłaty zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy obywatele. Wywiązywanie się z zobowiązań wobec firm musi być tak samo ważne, jak wobec osób prywatnych – podkreśla Piotr Krupa.

Co istotne, nowa ustawa przynosi korzyści również osobom, które rzetelnie spłacają swoje należności. Przy pomocy BIG każdy konsument może budować swoją pozytywną historię płatniczą. Dzięki ustawie banki, pośrednicy kredytowi czy sieci telefoniczne, z których usług korzystamy, będą mogły przekazywać do BIG informacje o rzetelnym regulowaniu przez nas zobowiązań. Jeśli na przykład bank, w którym staramy się o pożyczkę, sprawdzi naszą historię płatności w BIG-u i przekona się o naszej wiarygodności płatniczej, na pewno chętniej udzieli nam kolejnej pożyczki.

http://www.erif.pl/pl/dla-konsumentow/uslugi-info-konsument/

Z rozpędu chciałem podać swoje dane, aby się zarejestrować. A co jeśli ja się nie zarejestruję, a potencjalny wierzyciel dorzuci o mnie informacje? Do "czego" je przypisze? Jak ma się do tego Ustawa o ochronie danych osobowych (przecież poda je, aby je przypisać do "mnie")? Jeśli moje konto nie istnieje, ktoś poda moje informacje (kilku wierzycieli) to jak nastąpi "połączenie" i przypisanie do mnie tych danych? Co jeśli potem założę konto? Jak te dane zostaną przypisane? Tylko po numerze PESEL? Jak to wszystko jest weryfikowane (chodzi mi o rzetelną weryfikację). Wiem... pewnie gdzieś w gąszczu śmieci i pseudo newsów na tej stronie da się wiele odpowiedzi znaleźć.
W wolnej chwili poszukam Razz.

Coś czuję, że to będzie niezłe pole do popisu dla kombinatorów :/.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zainteresowany




Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:02, 14 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejna furtka dla lichwy i straszenia niewolników. Wpis dopiero po wyroku sądu, ale jak nie zapłacisz to cię wpiszą. Dostaną wyrok w trybie nakazowym, zaocznym, bez Twojego w tym udziału. Nie masz z czego zapłacić to kombinuj, pracuj po 12 godzin, po 16, a jak nie - to szukaj pożyczki bez sprawdzania w BIG, BIK, srik czy sik...u lichwiarzy, czyli innej gałęzi mafii niż bank. W sumie jeden ch...
_________________
Myśl jest bronią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
beezle




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 522
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:04, 14 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po analizie regulaminu:
Cytat:
7.1.3. W celu uzyskania Raportu Użytkownik składa zapytanie, podając NIP podmiotu, którego ma dotyczyć Raport.
7.1.4. Raport zostaje wygenerowany niezwłocznie po złożeniu zapytania i udostępniony on-line na Koncie Użytkownika przez okres 90 dni. Użytkownik ma możliwość wydrukowania Raportu lub zapisania go na dowolnym nośniku elektronicznym.
7.1.5. W przypadku wydrukowania lub zapisania Raportu Użytkownik ma obowiązek usunąć wydruk lub zapis najpóźniej po 90 dniach od daty udostępnienia na Koncie Użytkownika. Zaniedbanie tego obowiązku podlega odpowiedzialności karnej z art. 48 ust. 2 Ustawy.
7.1.5 jest ciekawy. Jakby z poziomu serwera nie dało się z automatu 90 dniowe raporty usuwać Very Happy.

Jeśli ktoś chce zamieścić informacje na temat swojego dłużnika:
Cytat:
7.2. Przekazywanie Informacji Gospodarczych do Biura.
7.2.1. Pod warunkiem dokonania pełnej aktywacji Konta zgodnie z postanowieniami pkt. 6.5. - 6.8. Użytkownik może korzystać również z usługi przekazywania Informacji Gospodarczych do Biura.
7.2.2. Warunkiem korzystania z usługi jest zawarcie z Biurem odrębnej umowy na piśmie.
7.2.3. Przedmiotem umowy jest udostępnianie Informacji Gospodarczych przez Użytkownika za pośrednictwem Biura na zasadach określonych w Ustawie oraz Regulaminie Zarządzania Danymi.
7.2.4. Na życzenie Użytkownika Biuro wysyła na jego adres do korespondencji podany w procesie rejestracji dwa egzemplarze umowy. Użytkownik powinien czytelnie podpisać i odesłać jeden egzemplarz na adres siedziby Biura.
7.2.5. Zawarcie umowy następuje z dniem otrzymania przez Biuro egzemplarza umowy podpisanego przez Użytkownika. Na adres e-mail Użytkownika zostaje przesłane potwierdzenie zawarcia umowy.
7.2.6. W ramach usługi Użytkownik może przekazywać do Biura Informacje Gospodarcze o wymagalnych zobowiązaniach pieniężnych swoich dłużników.
7.2.7. Przekazywanie Informacji Gospodarczych odbywa się poprzez wpisanie odpowiednich danych do formularza dostępnego na Koncie Użytkownika.
7.2.8. Warunkiem przekazania Informacji Gospodarczych dotyczących dłużnika jest uzyskanie tytułu wykonawczego przeciwko temu dłużnikowi wydanego przez sąd (wyroku lub nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności lub rygor natychmiastowej wykonalności).
7.2.9. Warunkiem przekazania Informacji Gospodarczych dotyczących dłużnika jest również wysłanie do dłużnika listem poleconym albo doręczenie dłużnikowi do rąk własnych, najpóźniej na 14 dni przed przekazaniem Informacji Gospodarczych, pisma zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania Informacji Gospodarczych do Rejestru Dłużników ERIF, z podaniem nazwy oraz adresu siedziby Biura.
7.2.10. List polecony powinien być wysłany na adres do doręczeń wskazany Użytkownikowi przez dłużnika, a jeśli dłużnik nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania dłużnika lub na adres prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika.
7.2.11. Przekazując Informacje Gospodarcze Użytkownik powinien podać w formularzu co najmniej następujące dane dotyczące dłużnika:
- imię/imiona, nazwisko oraz PESEL dłużnika – w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, będącej obywatelem polskim;
- imię/imiona, nazwisko oraz inny numer potwierdzający tożsamość dłużnika – w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nieposiadającej polskiego obywatelstwa;
- firma, NIP, a także adres zamieszkania dłużnika, adres do doręczeń lub adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza – w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą;
- nazwa lub firma, siedziba i adres oraz NIP – w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, nazwa lub firma, siedziba i adres oraz inny numer identyfikacyjny – w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej z siedzibą za granicą,
7.2.12. Przekazując Informacje Gospodarcze Użytkownik powinien podać w formularzu co najmniej następujące dane dotyczące zadłużenia:
- tytuł prawny (umowa lub inne zdarzenie prawne będące źródłem powstania zadłużenia);
- kwota zaległości (łączna wysokość zaległości);
- data powstania zaległości (data wymagalności);
- informacja o kwestionowaniu przez dłużnika istnienia całości lub części zadłużenia (wysokość kwoty kwestionowanej);
- data wysłania listu poleconego lub doręczenia do rąk własnych pisma, o którym mowa w pkt. 7.2.9.

Tak więc teoretycznie eliminują możliwość nadużyć. Gorzej, jeśli ktoś korzysta z fake konta, stworzonego za pomocą wyłudzonych w sieci/realu danych na potrzeby tejże "usługi". Skan skradzionego dokumentu może zrobić itd.
Można też domniemać, że dłużnik winien niewielkie pieniądze może tu nie trafić, choć mogę się mylić. Dla kilkuset złotych chyba nikt nie będzie się babrał w te formalności ;P ? A może jednak?

Tu z kolei coś "śmierdzi" (konto jest bezpłatne, ale już korzystanie i generowanie raportów ... nie do końca) - przed założeniem konta:
Cytat:
Wypełniając poniższy formularz zakładasz indywidualne konto w serwisie infoKonsument.pl. Rejestracja i utrzymanie konta jest bezpłatne.

Natychmiast po rejestracji możesz logować się do serwisu infoKonsument.pl, używająć Twojego nr PESEL i hasła, aby sprawdzać i monitorować przedsiębiorcę.

Pełna aktywacja konta (weryfikacja danych podanych w formularzu rejestracyjnym z przesłaną kopią dokumentów) konieczna jest wyłącznie do uzyskania informacji na własny temat. Pragniemy podkreślić, iż podyktowane jest to dbałością o bezpieczeństwo udostępniania informacji dotyczących Twojej osoby. Pełna aktywacja konta jest bezpłatna i jednorazowa.

Wypełnij poniższy formularz, pola obowiązkowe oznaczono gwiazdką, muszą one zostać wypełnione, aby rejestracja Twojego indywidualnego konta mogła zostać zrealizowana.
Z kolei w regulaminie szczegóły:
Cytat:
9. OPŁATY
9.1. Korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu jest odpłatne, z zastrzeżeniem okresowych promocji lub rabatów udzielanych przez Biuro.
9.2. Użytkownik może korzystać z usług do wysokości kwoty przedpłaconej. Kwota przedpłacona to suma doładowań dokonanych przez Użytkownika, przypisanych do jego Konta.
9.3. Doładowania są dokonywane poprzez nabycie kart przedpłaconych o wartościach: 25, 50, 75, 100, 150 lub 200 zł. Płatnośd za nabycie karty przedpłaconej jest dokonywana przelewem.
9.4. Kwota przedpłacona może być w całości przeznaczona na usługi dostępne w ramach Serwisu, bez żadnych dodatkowych kosztów. Użytkownik ma dostęp do informacji na temat stanu niewykorzystanej kwoty przedpłaconej po zalogowaniu się na Koncie Użytkownika.
9.5. Opłaty za usługi naliczane są z góry. Z chwilą zamówienia określonej usługi przez Użytkownika (poprzez wybranie odpowiedniej opcji w menu) niewykorzystana kwota przedpłacona zostaje pomniejszona o kwotę równą cenie tej usługi.
9.6. Opłata za monitoring jest naliczana z góry za każdą rozpoczętą dobę świadczenia usługi.
9.7. Brak wystarczającej kwoty przedpłaconej powoduje brak możliwości skorzystania z zamówionej usługi. W takiej sytuacji skorzystanie z usługi jest możliwe dopiero po nabyciu dodatkowej karty przedpłaconej, tak aby łączna wartość kwoty przedpłaconej wystarczała na pokrycie ceny usługi.
9.8. Ceny usług określa Cennik zamieszczony na stronie internetowej Serwisu. Przeprowadzenie procesu rejestracji oznacza akceptację Cennika przez Użytkownika.
9.9. Biuro zastrzega sobie możliwość zmiany Cennika w każdym czasie. O każdej zmianie Cennika Biuro zawiadamia Użytkowników na podane adresy e-mail. Zmiana Cennika jest skuteczna z dniem wysłania zawiadomienia.
9.10. Okresowe promocje lub rabaty udzielane przez Biuro nie stanowią zmiany Cennika.
9.11. Korzystanie z ustawowego dostępu do Informacji Gospodarczych dotyczących Użytkownika oraz do Rejestru Zapytać jest odpłatne, z zastrzeżeniem pkt. 9.12-9.14.
9.12. Opłata za Raport na własny temat oraz opłata za Raport o dokumencie nie mogą łącznie przekraczać 0,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
9.13. Opłata za Raport z Rejestru Zapytań nie może przekraczać 0,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
9.14. Użytkownik ma prawo do uzyskania raz na 6 miesięcy bezpłatnego Raportu na własny temat, Raportu o dokumencie oraz Raportu z Rejestru Zapytań. Pobranie bezpłatnych Raportów jest możliwe również w przypadku okresowych promocji lub rabatów udzielanych przez Biuro.
9.15. Do wnoszenia opłat za korzystanie z ustawowego dostępu do Informacji Dotyczących Użytkownika oraz do Rejestru Zapytać stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące wnoszenia opłat za usługi Biura.
Heh, a już myślałem że nasze Państwo wprowadziło ustawę, która coś obywatelom za free daje. Może coś mi umknęło (proszę o sprostowanie), ale rejestruję się, podaję swoje dane itp, a za wygenerowanie raportu i obserwacje informacji o sobie muszę zapłacić (jeśli chcę go wygenerować częściej raz na pół roku...) trochę sprawa Polskich Norm mi tu się przypomina. Moim zdaniem zwykły obywatel powinien mieć do takich danych dostęp za free. Jeśli będę (jako potencjalny pracownik) chciał sprawdzić dane o przyszłym pracodawcy, to muszę zapłacić. Z chęcią zobaczyłbym cennik Razz.

Interesujące...
Cytat:
10. ZAKOŃCZENIE UMOWY
10.1. Użytkownik może odstąpić od umowy w każdym czasie. Jednakże Użytkownik nie może odstąpić od umowy, jeżeli skorzystał z jakiejkolwiek usługi Biura świadczonej za pośrednictwem Serwisu.
Neutral znaczy kurwa co... mogę czy nie mogę? Bo tu czytam że mogę "odstąpić od umowy w każdym czasie" (ciekawa konstrukcja gramatyczna) ale nie mogę jeśli skorzystałem "z jakiejkolwiek usługi Biura świadczonej za pośrednictwem Serwisu".

To też jest ciekawe (nie do końca rozumiem, tylko się czepiam):
Cytat:
10.3. W przypadku odstąpienia od umowy przez Użytkownika wartość niewykorzystanej kwoty przedpłaconej podlega zwrotowi na jego rachunek bankowy.
podczas gdy
Cytat:
10.5. W przypadku wypowiedzenia umowy przez Użytkownika umowa rozwiązuje się w następnym dniu roboczym po otrzymaniu oświadczenia o wypowiedzeniu przez Biuro. Wartość niewykorzystanej kwoty przedpłaconej nie podlega zwrotowi.
Ej, ja chyba się dziś naprawdę nie wyspałem. Albo ten regulamin jest trochę przekombinowany, albo ja mam jakieś omamy? Może UOKiK powinien tu powęszyć Razz. Z tego wynika, że albo odstąpienie od umowy to nie to samo co wypowiedzenie umowy, albo coś mi umknęło Razz (regulamin ma 13 stron, czemu nie?)

A na koniec coś na luzie:
Cytat:
11. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
[...]
11.2. Biuro stosuje środki techniczne i organizacyjne, o których mowa w art. 36 – 39 ww. ustawy zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych Użytkowników, a w szczególności zabezpieczenie danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
[...]
Ciekaw jestem jak szybko "script-kiddies" wyciągną całą bazę danych i udostępnią w sieci Very Happy.

http://system.erif.pl/Regulamin_serwisu_infoKonsument_pl.pdf jeśli ktoś ma ochotę poczytać Smile. Sprostowania (nie jestem nieomylny, może coś źle zrozumiałem) można podawać poniżej Smile.

Edit: znalazłem cennik:
Cytat:
Cennik

Bezpłatnie i bez ograniczeń korzystaj ze sprawdzania Rejestru Zapytań, informacji na własny temat oraz sprawdzania dokumentu w serwisie infoKonsument.pl.

Również bezpłatnie będziemy utrzymywać Twoje konto, wykorzystane usługi sprawdzania siebie oraz sprawdzania i monitorowania przedsiębiorcy będą rozliczane zgodnie z cennikiem publikowanym na www.erif.pl oraz w serwisie infoKonsument.pl.
Usługa Cena
Założenie i aktywacja konta bezpłatnie
Bezterminowe prowadzenie konta bezpłatnie
Pobranie raportu na własny temat bezpłatnie
Pobranie raportu on-line z Rejestru Zapytań bezpłatnie
Pobranie raportu o dokumencie bezpłatnie
Pobranie raportu o przedsiębiorcy 35,00 PLN
Monitorowanie przedsiębiorcy przez jedną dobę 0,07 PLN
Pobranie raportu o monitorowanym przedsiębiorcy 25,00 PLN

Ceny w powyższym cenniku, są cenami brutto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
beezle




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 522
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:55, 14 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

beezle napisał:
To też jest ciekawe (nie do końca rozumiem, tylko się czepiam):
Cytat:
10.3. W przypadku odstąpienia od umowy przez Użytkownika wartość niewykorzystanej kwoty przedpłaconej podlega zwrotowi na jego rachunek bankowy.
podczas gdy
Cytat:
10.5. W przypadku wypowiedzenia umowy przez Użytkownika umowa rozwiązuje się w następnym dniu roboczym po otrzymaniu oświadczenia o wypowiedzeniu przez Biuro. Wartość niewykorzystanej kwoty przedpłaconej nie podlega zwrotowi.
Ej, ja chyba się dziś naprawdę nie wyspałem. Albo ten regulamin jest trochę przekombinowany, albo ja mam jakieś omamy? Może UOKiK powinien tu powęszyć Razz. Z tego wynika, że albo odstąpienie od umowy to nie to samo co wypowiedzenie umowy, albo coś mi umknęło Razz (regulamin ma 13 stron, czemu nie?)
Faktycznie nie wyspałem się ;P.

Odstąpienie ma ten skutek, ze umowę od której odstąpiono uważa się za niezawarta. Odstąpić od umowy można gdy umowa lub ustawa tak stanowi. Z kolei wypowiedzenie dotyczy już zawartej umowy. Moje czepianie się było bezpodstawne. Przepraszam za bałagan, ale nie mogę edytować postu po upływie 30 minut.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Lista dłużników - ERIF BIG
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile