W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Ludzkie szympansy  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Odsłon: 3054
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8564
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:39, 04 Cze '10   Temat postu: Ludzkie szympansy Odpowiedz z cytatem

Im dłużej naukowcy badają zachowania i życie naszych najbliższych żyjących krewniaków, tym więcej dostrzegają podobieństw. Kilka dekad temu szokiem okazało się odkrycie, że szympansy potrafią używać przedmiotów: kamieni, patyków, czy liści w bardzo ludzki sposób. Na mnie szczególnie wielkie wrażenie robi gniecenie liści, by uzyskać “gąbkę” do wydobywania wody z trudno dostępnych miejsc, takich jak głębokie, wąskie dziuple drzew.

Kilka lat temu głośno było o grupie szympansów z Senegalu, która nauczyła się wytwarzać prymitywne dzidy i używała ich do polowania na inne naczelne. Ustalono już też, że śmiech najbliższych nam naczelnych jest podobny do naszego.

W ostatnich tygodniach ukazały się kolejne informacje, które zmniejszają różnice między nami a szympansami. Dotyczą one tak pozornie błahej rzeczy, jak kiwanie głową na “nie” oraz tak poważnej, jak żałoba po bliskich i praktyki pogrzebowe.

Zespół pod kierownictwem psychologa James Anderson z Uniwersytetu w Stirling opisuje obserwację zachowania szympansów w Blair Drummond Safari and Adventure Park w Wlk.Brytanii. Zachorowała tam i nagle zdechła szympansica Pansy, będąca w sile wieku. W czasie choroby wszyscy członkowie stada troszczyli się o nią. Po śmierci jej córka Rosie “czuwała” przy zwłokach matki całą noc, zaś rano przyłączyła się do niej cała grupa. Po usunięciu ciała Pansy grupa szympansów przez resztę tygodnia wykazywała spokój i powagę – zespół nie zaobserwował żadnych zabaw ani gestów radości, przy czym starsi członkowie stada “temperowali” w tym czasie młodszych, jeśli próbowali oni się bawić.

Drugie studium autorstwa grupy zoologów pod kierownictwem Dory Biro z Uniwersytetu w Oksfordzie dotyczy obserwowanej od 30 lat w stanie dzikim grupy szympansów w Bossou w Gwinei. Zdarzyła się w niej epidemia ostrej niewydolności oddechowej, która uśmierciła dwa małe szympansy: rocznego Jimato i 2 letnią Verve. Ich matka, wraz z całą grupą, po całonocnym czuwaniu przy zwłokach, nosiła ze sobą ciała małych i odganiała od nich muchy aż do momentu mumifikacji. Wtedy ciała zostały położone w zagłębieniach ziemi i obłożone liśćmi oraz gałązkami.


Jeśli zaś chodzi o kiwanie głową na “nie”, to badacze z Niemiec zaobserwowali takie zachowanie u czterech bonobo (szympansów karłowatych). Okazało się, że poruszają głową podobnie jak my, gdy chcą np., by młode przestało bawić się jedzeniem. Badacze już wcześniej zaobserwowali u naszych krewniaków wiele gestów wykonywanych głową. Jednak najnowsze badania opisane w “Primates” to pierwszy przypadek, gdy sfilmowano małpę kiwającą głową, by powstrzymać pewne zachowanie innej.

Jak więc widać, różnice między ludzkim a małpim zachowaniem zacierają się coraz bardziej. Dawniej sensacją było ustalenie, że neandertalczycy chowali swoich bliskich i o nich dbali. W oparciu o badania naszych najbliższych żyjących krewniaków można dość śmiało stwierdzić, że takie “ludzkie” zachowania mogą być dużo, dużo starsze niż epoka neandertalczyków.


Anderson, J., Gillies, A., & Lock, L. (2010). Pan thanatology Current Biology, 20 (Cool DOI: 10.1016/j.cub.2010.02.010

Biro, D., Humle, T., Koops, K., Sousa, C., Hayashi, M., & Matsuzawa, T. (2010). Chimpanzee mothers at Bossou, Guinea carry the mummified remains of their dead infants Current Biology, 20 (Cool DOI: 10.1016/j.cub.2010.02.031

O kiwaniu głową napisało m.in. BBC, które dało też odpowiedni filmik. Oryginalna praca ukazała się w “Primates”.
Schneider, C., Call, J., & Liebal, K. (2010). Do bonobos say NO by shaking their head? Primates DOI: 10.1007/s10329-010-0198-2

http://archeowiesci.wordpress.com/2010/05/11/ludzkie-szympansy/
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:55, 05 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szympansy to mało. Ogólnie zwierzęta się wcale bardzo nie różnią od nas. Ptaki używają samochodów jako orzechy włoskie, dużo ludzi obserwuje często ślizgające się wrony na ślizgawkach zimą. Wbiegały sobie na wzgórze i w dóóóół. Zdarza się zauważyć rozpaczającego wróbla po zdechłym kumplu, itd. Bardzo fajny program leciał kiedyś o bliskich spotkaniach z dzikimi zwierzętami i nie chodziło w nim o ataki zwierząt na ludzi tylko jakieś dziwne zachowania: samica foki upatrzyła sobie kamerzystę i przynosiła mu ryby, kałamarnice innemu spuściły łomot, bo się zbyt wścibski zrobił, nakręcono kiedyś rekina, który wyskakiwał z wody, żeby akrobacje robić - po prostu bawić się. Ja sam parę dni temu ze sroką w "a kuku" grałem. Wychylała się zza drzewa, a ja się chowałem, a ona a kuku z innej strony i tak na zmianę Very Happy . Po jakimś czasie mi się znudziło to przykuśtykała bliżej i mnie obserwowała, w końcu odleciała. Fajne doświadczenie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8564
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:05, 05 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MY ludzie jesteśmy wyjątkowi, potrafimy, zabijac ( na skalę przemysłową) , stworzyliśmy niezwykle "korzystny" (dla nieliczneych) system wymiany itd. ( juz dalej nie chce mi się nas chwalic Smile )
Jesteśmy sprytni, stworzyliśmy Bogów, po to żeby wkurwiac - tym faktem - innych i miec pretekst do "ustawek" z innymi wyznawcami.
Jesteśmy "panami" tego świata, zaprogramowanymi na samozniszczenie.
W całej naszej mądrości jesteśmy najgłupszym, najbardziej destrukcyjnym, gatunkiem na tej planecie.



P.S. mamy tez wiele dobrych cech np potrafimy wspomóc bliźniego który głoduje w Afryce, bądź powodzianina któremu woda zabrała dobytek , wysyłając smsa Smile
Jesteśmy leniwą "bandą chuja" która nie ma zielonego pojęcia na czym polega wolnośc, równośc i braterstwo.
Oczywiście zdarzają się wyjątki, problem jest taki że te wyjątki "giną/przepadają" w odmętach dzikich krzyków o wierze, demokracji itp.
Wtedy takie "wyjątki", jesli mają możliwośc odsuwają się w "cień". Gorzej jeśli takiej mozliwości nie mają, często popadają we frustrację, która niejednokrotnie doprowadza ich do skończenia ze sobą.

P.S.2 Nie jesteśmy tacy, źli, tylko wypaczeni przez tych którzy chcą przewodzic stadem, przez tych którzy tworzą Bogów, przez tych którzy hamują nasz przwdziwy rozwój. Bo wiecie , kupienie, nowego auta , zdobycie tytułu "magazyniera", zasiadanie jako przedstawiciel ludu w "sejmie" niewiele ma wspólnego z rozwojem Ludzkości.
I nie chodzi mi tu wcale o postęp technologiczny.
Idźcie zobaczcie ludzi na "ulicy"- tak mi się przypomniały zdjęcia jak była kiedyś promocja w media markt, jak ludzie rzucają się na trochę tańsze produkty ( przy okazji rozjebali sklep ).
Później człowiekowi nasuwa się jedno pytanie, kto tu jest "małpą".
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lestar




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 557
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:27, 05 Cze '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zabawne że nawet kiedy oficjalnie jest stwierdzone, że kobietę od mężczyzny dzieli więcej genów niż człowieka od szympansa, nadal w wielu rejonach świata mają one takie same prawa polityczne i postuluje się im przyznawanie takich samych praw pracy, co mężczyznom. Jest to paranoja, z resztą jeden głównych powodów, dla których nie idę w tym roku głosować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Ludzkie szympansy
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile