Czy staremu lisowi znów ujdzie na sucho?
Cytat: |
Rubin i Greenspan staną przed komisją śledczą Kongresu
Robert Rubin, były sekretarz skarbu USA, który odegrał kluczową rolę w liberalizacji finansów za prezydentury Billa Clintona, i który od czasu odejścia w stycznia 2009 roku ze stanowiska specjalnego doradcy Citigroup trzyma się z dala od spraw publicznych, będzie w tym tygodniu przesłuchiwany przez amerykańską komisję śledczą ds. kryzysu finansowego.
Komisja utworzona przez Kongres i wyposażona w specjalne uprawnienia w maju 2009 roku. Zamierza także przesłuchać Chucka Prince’a, byłego dyrektora wykonawczego Citi, jak również Alana Greenspana, byłego prezesa Rezerwy Federalnej USA.
Lista osób sugeruje, że komisja zawęża już zakres swego śledztwa przed sporządzeniem ostatecznego raportu dla Kongresu w grudniu tego roku.
Phil Angelides, przewodniczący komisji powiedział, że spyta Greenspana, który kierował Fedem w latach 1987 - 2006, dlaczego bank centralny nie ograniczył kredytów subprime zanim doszło do wybuchu bańki na rynku mieszkaniowym.
„Faktem jest, że Fed, jako główny regulator, ma prawo do narzucania prawa, którego przestrzeganie obowiązuje wszystkich” – argumentował Angelides, który w przeszłości był sekretarzem skarbu Kalifornii – „Musimy uchylić zasłonę, skrywającą tamte wydarzenia, aby Amerykanie mogli dociec, co właściwie się stało”.
Wczoraj Greenspan potwierdził swoje przywiązanie do ideologii wolnego rynku. W rozmowie ze stacją telewizyjną ABC News podkreślił, że w społeczeństwie demokratycznym „nie ma alternatywy” dla konkurencyjnego rynku, a regulatorzy nie mogli przewidzieć wydarzeń, które nastąpiły po krachu banku Lehman Brothers
Ani Rubin, ani Prince, ani Greenspan nie byli osiągalni dla skomentowania sprawy.
Źródło: http://forsal.pl/artykuly/411145,rubin_i.....gresu.html
|
Pierwsze przesłuchanie:
Cytat: |
Greenspan: to nie kredyty dla biednych wywołały kryzys
- To nie ułatwienie najbiedniejszym Amerykanom dostępu do kredytów hipotecznych wywołało kryzys, ale stworzenie przez Wall Street z tych pożyczek papierów wartościowych - powiedział w środę Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej
Alan Greenspan zeznawał w środę przed powołaną przez Kongres komisją ds. zbadania przyczyn kryzysu finansowego. Były szef FED, którego kadencja przypadała na epicentrum kryzysu finansowego, bronił swoich decyzji dotyczących polityki monetarnej.
Fed jest krytykowany za wieloletnią politykę niskich stóp procentowych i powolne wprowadzanie przepisów uchwalonych przez Kongres w 1994 r., które chroniłyby kredytobiorców. Zdaniem Greenspana bank centralny dbał o to, żeby nowe prawo było wykonywane. - W trakcie mojego urzędowania zawsze byłem za inicjatywami wzmacniającymi ochronę kredytobiorców - stwierdził Greenspan.
W swoim oświadczeniu wygłoszonym przed 10-osobową komisją Alan Greenspan mówił, że nikt nie spodziewał się tak tragicznego rozwoju wydarzeń. - Kryzysy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne i nieuniknione. Analitycy wiedzieli, że na rynku nieruchomości rośnie bańka spekulacyjna, ale przekucie jej w odpowiednim momencie bez poważnych skutków dla gospodarki było niezmiernie trudne. Już w 2002 r. martwił mnie boom na rynku mieszkaniowym, ale nie sądziłem, że to będzie trwało tak długo - powiedział Alan Greenspan.
Były szef Fed bronił swojej instytucji i wykazywał, że nie miała ona wpływu na rozwój wydarzeń. - Wiele z instrumentów finansowych, które zostały stworzone w oparciu o kredyty hipoteczne, nie podlegało nadzorowi Fed. Przez wszystkie lata mojego urzędowania starałem się to zmienić - mówi Greenspan.
Były szef FED twierdzi, że podobnie jak inni regulatorzy nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje spowoduje upadek banku Lehman Brothers. - Pod naporem kryzysu system nadzoru się załamał - stwierdził Greenspan.
Oświadczenie Greenspana rozpoczęło trzydniową sesję jego przesłuchań przed powołaną w maju komisją. Mają przed nią stanąć także szefowie Citigroup czy Fannie Mae. Końcowy raport ma zostać przedstawiony w Kongresie w grudniu.
Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7742.....ryzys.html
|