W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Indeks stron zakazanych, czyli spis lektur  
Podobne tematy
Tym razem Rosja chce cenzurować internet25
Cenzura Internetu w... Polsce71
Projekt ustawy o blokowaniu stron internetowych 3
Pokaz wszystkie podobne tematy (11)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
6 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Publicystyka Odsłon: 15074
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M. Jachowicz
Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 43
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:43, 21 Mar '10   Temat postu: Indeks stron zakazanych, czyli spis lektur Odpowiedz z cytatem

Indeks stron zakazanych, czyli spis lektur.

Od najdawniejszych czasów usiłowano poddanym uniemożliwić dostęp do wiedzy o znaczeniu strategicznym, wiedzy na temat utrzymania władzy lub jej zdobycia. Umiejętność taka mogłaby im poprzestawiać porządek społeczny zakodowany w głowach i dlatego stąd taka troska rządzących o swych poddanych sięgająca korzeniami starożytnego Egiptu a następnie poprzez wszystkie następne możliwe epoki historyczne aż do dnia dzisiejszego.

W starożytnym Egipcie tajną bronią władców była wiedza astronomiczna. Umiejętność wyliczenia, kiedy nastąpi zaćmienie słońca była zarezerwowana tylko dla kapłanów. Dlatego poddany był przekonany, że na rozkaz faraona, który był władcą i równocześnie - w zależności od okresu w którym rządził - albo bogiem, albo człowiekiem o przymiotach boskich, regulującym nie tylko wymiar ziemski, ale i kosmiczny. Należy przypuszczać, że obalenie wiary w ponad naturalne przymioty faraona spowodowało zawalenie się całej cywilizacji egipskiej.

W czasach kultury chrześcijańskiej odnotowujemy również próby utrudniania dostępu do niektórych ksiąg. W pierwszej fazie kultury chrześcijańskiej zakazy takie miały charakter czysto moralny, bez konsekwencji prawnych. Indeks ksiąg zakazanych podawał lektury, które należy unikać, aby nie splamić sobie duszy niewłaściwymi myślami. Wraz z ruchem kontrreformacyjnym listę lektur zakazanych nie tylko rozszerzono, ale przede wszystkim zaopatrzono w sankcje karne. Wraz z rozszerzeniem się czytelnictwa i rozwojem oświaty w XIX wieku lista ksiąg zakazanych stawała się coraz to bardziej kuriozalna. W wielu przypadkach rozchodziło się o dzieła teologiczne wywołujące ciekawość u pozostałych teologów, którzy chcieli przetestować umiejętności cenzorskie Świętego Oficjum. Z czasem księgi znajdujące się na indeksie uznawano jako rekomendacje. Nieznajomość dzieła z indeksu lektur zakazanych świadczyła o braku profesjonalizmu. Sprawa z księgami zakazanymi stawała się coraz to bardziej absurdalna i w końcu zrezygnowano ostatecznie z indeksu pozostawiając jedynie pozytywne podejście do problemu poprzez podanie listy dzieł godnych - z moralnego punktu widzenia - przeczytania lub zobaczenia.

W systemach totalitarnych sprawa była jeszcze bardziej zaostrzona. Za czytanie lub posiadanie zakazanego dzieła na przykład Sołżenicyna „Archipelag Gułag” można było mieć - skromnie napisawszy - spore kłopoty. Przeszmuglowanie takiego dzieła do Związku Sowieckiego lub innego kraju demoluda uchodziło za wyczyn bohaterski.

Jak wspomniałem w czasach posoborowych zrezygnowano z indeksu ksiąg zakazanych, natomiast nasi władcy charakteryzują się ciągle jeszcze myśleniem przedsoborowym sięgającym czasów kontrreformacji i są święcie przekonani, że można zabronić dostępu do wiedzy i żyć sobie w aureoli boga-faraona lub przynajmniej kapłana egipskiego mogącego może już nie tyle decydować o zaćmieniu słońca, ale zapewne mogącego dokonać zmian klimatycznych mających uchronić naszą planetę przed szykującą się katastrofą. Okazuje się bowiem, że w czasach współczesnych główne przecieki wiedzy mogące zachwiać podstawami systemu władzy pochodzą od samej techniki, głównie internetu. Jest to obecnie słaby punkt stabilności establishmentu, bowiem bez internetu wierzylibyśmy w oficjalne bajki na temat 11/9 równie bezkrytycznie jak w podobne opowieści o Pearl Harbor, gdzie cała armada japońskiej floty przepłynęła przez cały Pacyfik i nikt tego - podobno - nie zauważył, tak jak gdyby to był pan Maluśkiewicz z bajki Juliana Tuwima przeprawiający się w łupince od orzecha. Internet staje się tak samo niebezpieczny dla establishmentu jak wspomniane wyżej księgi w dawnych czasach. Oczywiście autorzy układając strony zakazane kierują się oficjalnie sprawami moralności, jakże by inaczej i troską o nasze wspólne dobro. Któż śmiałby wątpić, że może być inaczej ?

Indeks stron zakazanych nie jest jeszcze opublikowany, ale niektórzy już przebierają nogami ze zniecierpliwienia, bo nie mogą się doczekać na spis stroniczek na topie, które można by sobie poczytać lub pooglądać. Przypuszczalnie efekt będzie zupełnie odmienny od zamierzonego, czyli dokładnie taki sam jak to było z księgami na indeksie. Taki spis stronniczek zakazanych może stać się spisem lektur obowiązkowych szanującego się internauty. Oczywiście, jeżeli z jakiegoś mniej lub bardziej totalitarnego kraju nie będzie można odczytać jakieś stronniczki, to trzeba będzie się pofatygować do kafejki internetowej w kraju bardziej liberalnym. Władza oczywiście może się wtedy zezłościć i wprowadzić dodatkowe zaostrzenia. Wolę na ten temat lepiej nie pisać, bo nie wiadomo, co jeszcze władcom może przyjść do głowy, aby bronić się przed utratą swej władzy, ale o takim chipie wszczepionym pod skórę dla naszego dobra ma się rozumieć, i który by rejestrował nie tylko numer niewolniczy, ale i historię odwiedzonych stroniczek nie musi być w dobie zarówno postępu technicznego jak i załamania moralnego jakimś pomysłem science-fiction. Powstanie wtedy system totalitarny na podbudowie tego poprzedniego, w którym nie wolno było czytać Sołżenicyna. Pierwszy krok w tym kierunku już uczyniono. Gratulacje.

Maciej Jachowicz

Wersja do druku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BożenaSz
Dołączył: 22 Kwi 2010
Posty: 15
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:42, 28 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Styszałam od pewnego wojskowego, że czip, który już mamy w telefonie komórkowym i dzięki któremu można nas zlokalizować, wystarczy owinąć folią aluminiową. Wtedy też nie można do nas się dodzwonić. Jeszcze tego nie sprawdzałam. Ciekawe czy to samo można byłoby zrobić z czipem na ręku lub na czole? Oczywiście tylko wtedy gdybyśmy byli na tyle nierozsądni, że pozwolilibyśmy go sobie wszczepić. Według księgi Apokalipsy będzie możliwość odmowy. Pozdrawiam www.bozenaszymborska.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
pszek
Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:22, 28 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem motywy jakimi kierował się @M. Jachowicz,więcej,w pełni podzielam jego obawy.Jest jednak coś co mnie zaniepokoiło a co dowodzi że jest gorzej niż myślimy.Moją uwagę zwrócił przykład jakim posłużył się autor.
Cytat:
Za czytanie lub posiadanie zakazanego dzieła na przykład Sołżenicyna „Archipelag Gułag” można było mieć - skromnie napisawszy - spore kłopoty............Powstanie wtedy system totalitarny na podbudowie tego poprzedniego, w którym nie wolno było czytać Sołżenicyna

Dlaczego autor posłużył się właśnie tym przykładem ?Mógł posłużyć się jakimś innym ,np profesora Dietrecha Brondera, ale posłużył się właśnie tym, ponieważ w powszechnej świadomości jest to sztandarowy przykład cenzorskich zapędów władzy.Czy status Sołżenicyna jako męczennika prawy jest zasłużony ? Nie wiem,a przynajmniej załóżmy że nie wiem. Laughing
Propagowanie przy użyciu takiego narzędzia jak zakaz, to stara i wypróbowana metoda ukierunkowywania ludzkich zainteresowań a tym samym kreowania ludzkiej świadomości.Tak tedy, nigdy nie można mieć pewności czy władza zakazuje czegoś bo bardzo sobie tego czegoś nie życzy, czy znając uwarunkowania ludzkiej psychologi ,zakazuje bo życzy sobie abyśmy się tym czymś zainteresowali.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro
Dołączył: 24 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:41, 28 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Książka Hitlera to jest bestseler numer jeden w Polsce. Smile
_________________
Zobacz też tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Publicystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Indeks stron zakazanych, czyli spis lektur
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile