Witam.
Przeczytałem artykuł w serwisie Wirtualna Polska.Pomyślałem jak można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Przekonać miejscowych do Euro i zachwalać Amerykańskiego Dolara.
Link -
http://finanse.wp.pl/gid,11930904,galeria.html
Dla mnie kilka ciekawych przykładów.
str 2
Monako - Obecnie mimo braku statusu kraju członkowskiego UE, Monako stało się na mocy umowy z Komisją Europejską częścią wspólnego obszaru walutowego i
bije własne monety euro.
str 3
San Marino -
Oficjalnie nie jest członkiem UE, ale podpisało umowę, dzięki której jest w strefie euro.
str 4
Watykan -
To najmniejsze państwo świata, będące nominalnie poza UE, razem z San Marino i Monako przystąpiło do unii walutowej euro.
str 5
Andora -
Teraz używa się tam po prostu euro hiszpańskiego i francuskiego. Dąży się jednak, by Andora stała się również oficjalnie częścią strefy euro.
str 6
Turecka Republika Cypru Północnego -
W praktyce jednak grecki rząd nie ma kontroli nad turecką północną częścią wyspy. Zwie się ona Turecką Republiką Cypru Północnego, a uznaje ją tylko Turcja. W efekcie w tym samozwańczym państwie w obiegu są dwie waluty - euro i turecka lira.
str 7
Kosowo -
Kosowo przeszło na euro.
str 8
Czarnogóra -
Podobnie jak w Kosowie, oficjalną walutą Czarnogóry była (od 1996 r.) marka niemiecka, a po wprowadzeniu w Niemczech w 2002 r. - euro.
str 9
Miasto Hoganas w Szwecji -
Hoganas zdecydowali, że samodzielnie przejdą na europejską walutę.
Władze miejskie, przedsiębiorcy i lokalne banki porozumiały się i od stycznia 2009 r. można tam płacić w euro oraz pobierać tę walutę z bankomatów bez dodatkowych opłat. Wszystko dlatego, że to miejscowość turystyczna na południu Szwecji. Wygodniej im płacić w euro przywożonych przez turystów i nich samych z eurolandu, zamiast ciągle chodzić do kantorów.
str 10
Liechtenstein
str 11
Panama -
Jednak od 1904 r. ma stały kurs wobec dolara amerykańskiego (parytet 1:1). W obiegu krążą zatem panamskie monety i amerykańskie banknoty.
str 12
Brytyjskie Wyspy Dziewicze -
Rozliczanie w walucie światowej pomaga w utrzymywaniu statusu raju podatkowego. Do tego w praktyce za usługi off-shore można płacić równie dobrze w
funtach i euro.
str 13
Salwador -
W 2001 r. w tym kraju Ameryki Południowej jako środek płatniczy wprowadzono dolara amerykańskiego. Do 2004 r. waluta narodowa colon wyszła z obiegu. Dolaryzacja to proces polegający na zmianie waluty narodowej na pieniądz dowolnego innego państwa (niekoniecznie USA). Zalecane, gdy gospodarka jest w kryzysie, a inflacja jest nie do opanowania. Salwador jednak był w dobrej sytuacji i nie potrzebował środków zaradczych. Rząd natomiast posiadał duże rezerwy dolarowe i podjął decyzję o zmianie waluty, gdyż miał nadzieję na obniżenie stóp procentowych, wzrost inwestycji zagranicznych i zmniejszenie kosztów transakcji.
str 14
Ekwador -
W 1999 r. do Ekwadoru zawitał ciężki kryzys. PKB spadło ponad 7 proc., inflacja przekroczyła 50 proc. Podstawę gospodarki stanowią: banany, ropa, krewetki, złoto, różne produkty rolne oraz przepływy pieniężne emigrantów do rodzin w kraju.W 2000 r. rząd prezydenta Mahuada ogłosił, że chce zmienić walutę kraju na dolara amerykańskiego jako jeden ze środków zaradczych.
str 15
Zimbabwe -
W końcu dolara zimbabwańskiego zastąpiono walutą amerykańską.