W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Śląsk chce autonomii  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
1 głos
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 3035
Strona:  «   1, 2 Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:38, 26 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też jestem ze śląska i zwrócę uwagę na jedną rzecz: prawdziwych Ślązaków (autochtonów) jest tu tylu co Niemców na Śląsku Opolskim, a nawet mniej. Gro mieszkańców to ludność napływowa... "motywowana" w czasach PRl do osiedlania się w "katowickim" i pracy w kopalniach...

problemem jest to czy regiony powinny dążyć do emancypacji i większej autonomi czy też wręcz odwrotnie?

to może Katalonia, Bretania i Bawaria ogłoszą niepodległość? Bo w końcu mieszkamy w Europie Regionów...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:51, 27 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
problemem jest to czy regiony powinny dążyć do emancypacji


jasne, że tak!
jak wygląda zarządzenie centralne mieliśmy się okazję przekonać, a stracili na tym nie tylko górnicy; gadanie o tym, że ściana wschodnia dobrze się miała nie pokrywa się jakoś z mapą najbiedniejszych regionów europy - ciekawe dlaczego?
oddajcie kopalnie górnikom, a jestem przekonany (na 101%), że nagle się okarze, że wydobycie węgla nie tylko, że jest opłacalne, ale na dodatek intratne!! (ale tu na myśl od razu przychodzi mi próba sprzedania Silesi - sic!!!!!!!!!!!!!!)

na koniec coś spoza ekonomii - myślę, że i na śląsku i u mnie w wielkopolsce dobrze znane jest pojęcie heimat'u... coś w tym jest

(oskarżenie o separatyzm? przynaję się Twisted Evil )
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:22, 27 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tuż obok mnie jest kopalnia Bolesław Śmiały powiązana infrastrukturalnie z elektrownią i hutą Łaziska

kopalnia przynosi pokaźny zysk, więc na co wpadł p...lony rząd SLD w 2003 roku? Żeby ją zlikwidować! Wraz z innymi trzema bardzo dobrymi jednostkami! Na szczęście opór społeczny był na tyle silny że planów nei zrealizowano

Komu służą kolejne rządy? Banda korporacyjnych agentów i sprzedawczyków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:04, 27 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak już rozmawiamy o zyskach z paliw kopalnych powiedzcie mi jak sie ma sprawa z tymi złożami ropy w jakiejś miejscowości w Polsce. Ponoć są tam pokaźnie złoża i nikt nie chce otworzyć wydobycia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:41, 27 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak już rozmawiamy o zyskach z paliw kopalnych

Wielkopolska brunatnem stoi - piękne i ogromniaste pokłady Twisted Evil
Ciekawe, czy przyjdzie nam je wyciągać spod ziemi Wink

ps. link do sprzedaży Silesi http://forum.oilpeak.pl/about1129.html
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Papekk27




Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 309
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:11, 01 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LOL mam coś dla was
http://www.youtube.com/watch?v=6n6fVsoAuv4
i tyle!!!

Posłuchajcie i przemyślcie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Schlesier




Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 116
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:42, 14 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem za autonomią dla Górnego Śląska pod warunkiem, że autonomię otrzyma każdy region historyczny w Polsce. Polska powinna się stać państwem federalnym tak jak Niemcy. Obecnie Polska jest krajem cetralnie zarządzanym przez wszechpotężną Warszawkę. Wątpię żeby urzędnicy w Warszawie lepiej widzieli problemy i potrzeby lokalnych społeczności, dlatego nie ma potrzeby aby o niektórych sprawach decydowano w Warszawie (podatki, służba zdrowia, szkoły itp.).
Przy okazji chciałbym zazanczyć, że Śląsk to nie tylko okolice Katowic tak jak to powszechnie dzisiaj się twierdzi, lecz rozległa kraina historyczna ciągnąca się od Zielonej Góry do Katowic ze stolicą we Wrocławiu. Katowice nawet nie są stolicą Górnego Śląska, tylko jest nią Opole.

http://www.rasopole.org/downloads/mapa.jpg

http://www.schlesien-bawue.de/images/Blaues%20Schlesien.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrocław

http://pl.wikipedia.org/wiki/Opole

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katowice#Historia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jordii




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 701
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:34, 14 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno się nie zgodzić ze Schlesierem, że państwo federalne to super rozwiązanie. Każdy rządzi się swoimi pieniędzmi, dzięki temu lepiej się je wykorzystuje (Bimi powinie coś na ten temat wiedzieć, zdaje się, że w Nederlandach gminy mają bardzo duże kompetencje w tych kwestiach). Śmieszy mnie często oburzenie ludzi jeżących sierść na dźwięk słowa "autonomia" i przyrównujących ją z separatyzmem. Chciałbym zauważyć, że najbardziej śmierdząca gnojem szwajcarska wiocha ma więcej autonomii aniżeli niebawem cała Polska względem Unii Europejskiej. Autonomia oznacza rządzenie się swoim według swoich reguł. Im mniejsza centralizacja tym lepiej, Dzięki decentralizacji Polski (zdaje się po reformach Buzka) wiele osób interesujących się swoimi miastami, może na własnej skórze odczuć pozytywne tego skutki. (Oczywiście pod warunkiem, że ma obrotnego wójta, burmistrza etc. Jeśli jednak samorząd lokalny jest niekompetentny i defrauduje kasę, to trzeba go wypieprzyć.A nie zwalać na Warszawę). Oczywiście nadal większość kompetencji, które nie powinny być w centrali nadal przywłaszcza sobie Warszawa (jako Rząd, a nie bogu ducha winni w większości sympatyczni mieszkańcy stolicy). Należy jak najszybciej zmniejszyć kompetencje centrali.

Dlatego hasło powinno brzmieć, nie autonomia dla Śląska, lecz autonomia dla Warszawy!

Dlaczego? Dlatego, że autonomia oznacza rządzenie się swoimi pieniędzmi, a nie cudzymi. Dlatego osobiście jestem za autonomią Warszawy i to jak najdalej idącą! Wyjdzie to wszystkim na dobre, Warszawiakom również.
_________________
www.demokracjabezposrednia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Schlesier




Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 116
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:44, 14 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jordii zgadza się, ale państwo federalne to raczej obecnie mrzonki. Przeróżne urzędy państwowe w Warszawie dają dziesiątki tysięcy dobrze opłacanych miejsc pracy. W samym tylko parlamencie pracuje 2 tys. osób. Istnieje zbyt silne lobby urzędnoczo-polityczne, aby to zmienić. Nasze pieniądze są tam wysyłane, a potem na mocy ich arbitralnej decyzji wracają do nas z powrotem. Oczywiście sporą część tych pieniędzy pochłania biurokracja. Tymczasem ja mam szpital, czy szkołę na sąsiedniej ulicy i nie ma najmniejszej potrzeby, żeby wszystko nadzorowano z Warszawy. Centrala powinna tylko nadzorować regiony, prowadzić politykę zagraniczną państwa, mieć pod sobą wojsko i podobne ważne sprawy dla całego państwa. Zgadzam się, że tak też będzie lepiej dla mieszkańców Warszawy. Miasto stanie się normalniejsze i spokojniejsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
theonly




Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 173
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:35, 15 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja myślę , że skoro oni nie są Polakami możemy ich usunąć siłą z naszego terytorium. Przecież Śląsk należy do polskich granic administracyjnych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:30, 15 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejny wyssany z palca news, 300 osób na demonstracji, wielkie mi halo

theonly napisał:
Ja myślę , że skoro oni nie są Polakami możemy ich usunąć siłą z naszego terytorium. Przecież Śląsk należy do polskich granic administracyjnych.


leczyć się
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
theonly




Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 173
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:07, 15 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie uważają się za Polaków to niech szukają własnej ojczyzny ,ale nie na naszym terenie ... Nie mam nic przeciwko Ślązakom żeby nie było. Skoro ja mieszkam w Polsce a Śląsk jest częścią Polski to chcą odebrać nam część naszego terytorium. Nie wszyscy Ślązacy chyba tak myślą.
Voltar napisał:

Cytat:
leczyć się

A może jakiś argument ?

Jeszcze jedno mogłeś mnie źle zrozumieć. Chodzi mi o tych co "nie są Polakami". Jeżeli Ty jesteś ze Śląska i jesteś Polakiem(czyt. normalny) to wszytko ok. Ale ci z tej 300 osobowej (wg ciebie) demonstracji raczej powinni się leczyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jordii




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 701
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:12, 15 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

megalomania Razz
_________________
www.demokracjabezposrednia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grzesio




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 11
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:02, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

theonly napisał:
Jeśli nie uważają się za Polaków to niech szukają własnej ojczyzny ,ale nie na naszym terenie ... Nie mam nic przeciwko Ślązakom żeby nie było. Skoro ja mieszkam w Polsce a Śląsk jest częścią Polski to chcą odebrać nam część naszego terytorium. Nie wszyscy Ślązacy chyba tak myślą.
Voltar napisał:

Cytat:
leczyć się

A może jakiś argument ?

Jeszcze jedno mogłeś mnie źle zrozumieć. Chodzi mi o tych co "nie są Polakami". Jeżeli Ty jesteś ze Śląska i jesteś Polakiem(czyt. normalny) to wszytko ok. Ale ci z tej 300 osobowej (wg ciebie) demonstracji raczej powinni się leczyć.


A gdzie mają mieszkać Ślazacy jesli nie w swoim haimacie - Górnym Śląsku? Każdy ma korzenie tam, gdzie pochowani są jego przodkowie: dziadkowie, pradziadkowie, pra-pradziadkowie... Gdyby to uwzglednić to by się okazało, kto jest u siebie, a kto nie. Przed II WS we wschodniej części Górnego Ślaska mieszkało niewielu Polaków, a w zachodniej części Górnego śląska i na Dolnym Śląsku prawie w ogóle nie było Polaków. Ruch Autonomii Ślaska nie dąży do secesji tylko do przywrócenia bezprawnie odebranej przez komunistyczne władze autonomii regionu. Chcemy razem z mieszkańcami Wielkopolski zdecydowanej decentralizacji państwa.
Przyjmując Twoje standardy Ukraińcy, Białorusini i Litwini powinni pozbyć się mieszkającej tam od wieków mniejszości polskiej Question Analogicznie do twojego stwierdzenia: normalnym mieszkańcem Polski jest Polak, a więc normalny mieszkańcem Ukrainy jest Ukrainiec. A co z nienormalnymi - wywieźć na np. Madagaskar? Dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że obecne granice administracyjne Polski mają się nijak do jej historycznych granic. Od 1335r. Śląsk był poza Polską.

"Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, Ślązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miał, prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan". - Jan Niecisław Baudouin de Courtenay
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
theonly




Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 173
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:58, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ślązak też jest Polakiem... A jeśli nim nie chce być to droga wolna PAPA!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erde




Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 730
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:33, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja jestem marsjaninem i co też mam drogę wolną? Problem nie leży w kwesti narodowościowej, ale ekonomicznej. Rozumiem niezadowolenie Ślązaków względem centralnie sterowanego kraju, ku ścisłości ja jestem Lubuszaninem.

Charakteryzuje ich niezadowolenie prezentowane przez tych, którzy wyemigrowali na wyspy czy też w inne miejsca. Rząd skutecznie zniechęca ludzi do interesowania się polityką, sieją zamęt i na rękę im skłócone społeczeństwo, podczas gdy oni grają na ludzkich uczuciach i opi*rdalają nas z 80% zarobionych pieniędzy. A ludzie siedzą pod miotełką jak myszki, a frustracje przelewają na innych zamiast swoje wkur*ienie kierować w klikę rządzących. Chciałbym by każde województwo, powiat, a nawet gmina posiadała autonomię gospodarczą.

Jeżeli jest tutaj jakiś wolnorynkowiec i denerwuje go polityka podatkowa kraju. To niech się zgłosi na PM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzesio




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 11
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:09, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

theonly napisał:
Ślązak też jest Polakiem... A jeśli nim nie chce być to droga wolna PAPA!


Palijak toże Rasijanin...

Tragedia Górnoślązaka polega na tym,
że nie jest on ani Polakiem ani Niemcem, ale własnie Górnoślązakiem,
i że w każdym wypadku robi mu się krzywdę,
gdy zalicza się go do Polski albo do Niemiec.

August Scholtis, pisarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Śląsk chce autonomii
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile