W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
LRO/LCROSS wystrzelony NASA wraca na księżyc  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
7 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 9019
Strona: 1, 2, 3   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:07, 19 Cze '09   Temat postu: LRO/LCROSS wystrzelony NASA wraca na księżyc Odpowiedz z cytatem

Rakieta Atlas V 401 razem z sondami LRO i LCROSS wystrzelona została wczoraj czyli 18 czerwca 2009 o godzinie 5:32 p.m. czasu lokalnego EDT. LRO osiągnie orbitę księżycową we wtorek o 5:43 a.m. EDT.

Nie odbyło się jak zawsze bez teatrzyku pogodowego a mianowicie aby zainteresowanie odpaleniem wzrosło poszły w świat wiadomości, że nie będzie więcej opóźnień rozpoczęcia wielkiego "POWROTU NASA NA KSIĘŻYC" i zdecydowano się wystrzelić rakietę używając jedynego możliwego na ten dzień okna pogodowego pomiędzy nacierającymi na siebie dwoma frontami burzowymi.
Oryginalnie planowano start rakiety na 24 kwietnia 2009 roku ale po odkryciu paru problemów technicznych oraz mając na względzie niedawną katastrofie rakiety wynoszącej (o ile się nie mylę) satelitę meteo mającego badać skutki ocieplania się klimatu Nasa wolała być pewna, że żadna katastrofa nie powtórzy się w prawie 40 rocznicę lądowania człowieka na księżycu. To by dopiero była spektakularna klapa. Ok dosyć spiskowania ...

Misja zapowiada się nadzwyczaj ciekawie sprzęt na pokładzie jest bardzo wysokiej jakości i spodziewać się można super ciekawego materiału przesłanego na ziemie.
Na szczególne zainteresowanie zasługuje rozdzielczość kamer (dane w cytacie na dole posta), zdjęcia powinny raz na zawsze rozwiać kwestie wydarzeń z początku lat 70-tych.

Maksymalna prędkość przesyłania danych na Ziemię wynosi 100 - 300 megabitów na sekundę. Dziennie przesyła do 459 gigabitów danych więc powinniśmy spodziewać się olbrzymiej ilości materiałów dostępnych publicznie.

Ciekawostka dla tych którzy nie interesują się zbytnio tematem odnośnie rakiety nośnej

Atlas V - najmłodsza rakieta nośna z rodziny Atlas. Konstrukcyjnie jest jednak zbliżony do rakiet Titan. Rakiety typu Atlas V i Atlas III wykorzystują silniki rakietowe konstrukcji rosyjskiej, co może zakrawać na ironię, biorąc pod uwagę pierwotne przeznaczenie Atlasów, jakim było przenoszenia głowic jądrowych wymierzonych w ZSRR.


Nie za bardzo chce mi się opisywać szczegóły wkleiłem opis misji z wiki na dole wklejam parę zdjęć i film ze startu.




http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14209.0
W linku powyżej zainteresowani znajdą masę wiadomości o LRO

Zapraszam wszystkich do podyskutowania w temacie


Start i przepiękne ujęcia z pokładu wzbijającej się rakiety



Fajny film... przygotowania potem start



Film Nasa LRO/LCROSS : Mapping Our Future



Atlas V 401 3,2,1,0 START



Grafiki komputerowe wyglądu orbitera




Kompletna sonda sama w sobie na ziemi



Ciekawostka: Mikro czip z nazwiskami ponad 1.6 miliona ludzi z całego świata który zostanie wystrzelony z sondy na powierzchnie księżyca.



Proszę zwrócić uwagę na pojemnik zabezpieczający czip przed promieniowaniem kosmicznym jak podaje Nasa


Poniżej opis misji z wiki dla tych którym nie chce się szukać:

Cytat:
Cele misji

* Wykonanie szczegółowych map topograficznych powierzchni Księżyca.
* Obserwacja regionów biegunowych Księżyca, w tym obszarów wiecznie zacienionych.
* Identyfikacja miejsc lądowań dla przyszłych załogowych i bezzałogowych misji księżycowych.
* Pomiary poziomów promieniowania kosmicznego na orbicie wokółksiężycowej.
* Identyfikacja złóż lodu wodnego i innych potencjalnych surowców możliwych do przyszłej eksploatacji.

Konstrukcja sondy

Sonda jest stabilizowana trójosiowo. Do boku statku przymocowane jest pojedyncze, złożone z trzech paneli, skrzydło ogniw słonecznych o powierzchni 10,7 m². Dostarcza ono energię o mocy 1850 W (pod koniec misji), dające średnio 800 W podczas każdej orbity. Ogniwa ładują baterie litowo-jonowe o pojemności 80 Ah. Maksymalna prędkość przesyłania danych na Ziemię wynosi 100 - 300 megabitów na sekundę. Dziennie przesyła do 459 gigabitów danych. Całkowita masa startowa sondy wynosi 1846 kg, w tym 898 kg paliwa dla silników korekcyjnych.

Instrumenty naukowe

Na pokładzie sondy znajduje się 6 podstawowych instrumentów naukowych oraz dodatkowy instrument eksperymentalny (Mini-RF).[1]

* Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation (CRaTER) — teleskop promieniowania kosmicznego służący do badania wpływu galaktycznego i słonecznego promieniowania kosmicznego na równoważne tkankom biologicznym tworzywa sztuczne; scharakteryzuje środowisko radiacyjne w otoczeniu Księżyca i określi wielkość promieniowania, na który mogą być wystawieni astronauci;
* Diviner Lunar Radiometer Experiment (DLRE) — radiometr; wykonuje pomiary temperatury całej powierzchni Księżyca z rozdzielczością przestrzenną 300 m, określa obfitość skał w miejscach planowanych lądowań oraz miejsca możliwych złóż lodu wodnego;
* Lyman-Alpha Mapping Project (LAMP) — spektrometr obrazujący w ultrafiolecie; wykonuje mapy wiecznie zacienionych obszarów w okolicach biegunowych oświetlonych jedynie przez światło gwiazd, służy do poszukiwania lodu i szronu wodnego na powierzchni Księżyca; badania śladowej atmosfery księżycowej; obserwacje w zakresie długości fal 1200 — 1800 Å;
* Lunar Exploration Neutron Detector (LEND) — detektor neutronów; wykonuje mapy rozmieszczenia wodoru na powierzchni Księżyca z czułością 100 ppm i rozdzielczością przestrzenną 5 km, które posłużą do zbadania rozmieszczenia możliwych przypowierzchniowych złóż lodu wodnego;
* Lunar Orbiter Laser Altimeter (LOLA) — wysokościomierz laserowy o dokładności pomiarów wysokości terenu wynoszącej 1 m; służy także do detekcji lodu w obszarach wiecznie zacienionych i pomiarów pola grawitacyjnego;
* Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) — zestaw 3 kamer:
o 2 kamery wąskokątne (NACs) — kamery panchromatyczne o rozdzielczości 0,6 m; obserwacje w zakresie długości fal 400-750 nm;
o kamera szerokokątna (WAC) — kamera o rozdzielczości 100 m w zakresie światła widzialnego i 400 m w zakresie ultrafioletu; 7 filtrów barwnych w zakresie długości fal od 315 nm do 680 nm;

Kamery służą do identyfikacji potencjalnych miejsc lądowań, identyfikacji obszarów wiecznie zacienionych i wiecznie oświetlonych przez Słońce, wykonania map rozmieszczenia ilmenitu i innych minerałów, określenia ryzyka związanego z częstością upadków meteorytów.

* Miniature Radio-Frequency Technology Demonstration (Mini-RF) — eksperymentalny radar obrazujący z aperturą syntetyczną; służy do poszukiwania depozytów lodu wodnego.

Instrument LEND został zbudowany w Rosji, pozostałe instrumenty powstały w Stanach Zjednoczonych.

Kamery wąskokątne mają wystarczającą zdolność rozdzielczością żeby dostrzec podstawy lądowników księżycowych i pojazdy LRV misji Apollo oraz lądowniki Surveyor i Łuna.[2]

Przebieg misji

Lunar Reconnaissance Orbiter został wyniesiony przez rakietę nośną Atlas V 401. Razem z sondą LRO na trajektorię w kierunku Księżyca została także wprowadzona, jako ładunek dodatkowy, sonda (impaktor) LCROSS. Po 4 dniach dnia lotu LRO rozpocznie wykonywać trwające kilka dni manewry wejścia na orbitę wokółksiężycową. Następnie przez okres do 60 dni sonda będzie znajdować się na wstępnej orbicie przebiegającej na wysokości od 30 do 216 km nad powierzchnią Księżyca. W tym czasie zostaną wykonane testy i kalibracje wszystkich urządzeń i instrumentów. Orbita robocza będzie kołowa, wokółbiegunowa, odległa o 50 km od powierzchni. Misja podstawowa sondy na tej orbicie ma trwać rok. Możliwa jest dalsza misja przedłużona trwająca do 5 lat na orbicie o wysokości 30 x 216 km.

_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:01, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo Turecki! Nie spodziewałem się tu takiego materiału. Wink Poza lekko kąśliwym wstępniakiem, reszta jest przedstawiona obiektywnie. Raczej nie liczył bym na "olbrzymie ilości danych", ponieważ i tak byś ich nie strawił. Wystarczy, że (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem) zobaczysz zdjęcia miejsc z pozostałościami po wyprawach Apollo, misjach sond automatycznych Łuna, Surveyor oraz kratery wybite w wyniku zderzeń różnorodnego złomu wysłanego z Ziemi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:50, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
Brawo Turecki! Nie spodziewałem się tu takiego materiału. Wink Poza lekko kąśliwym wstępniakiem, reszta jest przedstawiona obiektywnie. Raczej nie liczył bym na "olbrzymie ilości danych", ponieważ i tak byś ich nie strawił. Wystarczy, że (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem) zobaczysz zdjęcia miejsc z pozostałościami po wyprawach Apollo, misjach sond automatycznych Łuna, Surveyor oraz kratery wybite w wyniku zderzeń różnorodnego złomu wysłanego z Ziemi.


Monniek dzięki za kilka ciepłych słów ale (patrz na wytłuszczoną część swojej wypowiedzi) nie uważaj mnie z góry za idiotę bo myślę, że cechuje mnie tak jak i Ciebie zdolność logicznego myślenia oraz czytania ze zrozumieniem.

Jeśli zobaczę pozostałości po Apollo oraz kratery po owym "złomie wysłanym z ziemi" publicznie przyznam, że myliłem się w swoich osądach. Cały czas skłaniam się ku teorii moon hoax-u niestety ale to tylko ze względu na te dziwaczne zdjęcia z powierzchni księżyca, które wydają mi się fałszywe. Zbyt dużo błędów na nich. Popatrz na film ze startu rakiety i dalej manewrów aż do osiągnięcia "parkingu" piękny ... Nikt nie powie że to mistyfikacja i oby reszta materiałów była tak wiarygodna łącznie ze zdjęciami owego złomu.

BTW będzie znowu o czym pogadać i analizować materiały przesłane przez sondy. Ciekawe czy uda im się przesłać zdjęcia podstaw lądowników i łazika przed 40 rocznicą lądowania na księżycu. Czytałem na stronce Nasa, że potrzebują prawie 2 miesięcy na osiągnięcie powiedzmy "orbity docelowej" i skalibrowanie wyposażenia sondy. Pożyjemy zobaczymy...

Na razie Nasa próbuje uczcić 40 rocznice lądowania na księżycu przedstawiając nam bardzo fajną animację



Tutaj jeszcze bardzo fajna animacja


_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
moonwalk




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:24, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Turecki napisał:

Jeśli zobaczę pozostałości po Apollo oraz kratery po owym "złomie wysłanym z ziemi" publicznie przyznam, że myliłem się w swoich osądach. Cały czas skłaniam się ku teorii moon hoax-u niestety ale to tylko ze względu na te dziwaczne zdjęcia z powierzchni księżyca, które wydają mi się fałszywe. Zbyt dużo błędów na nich.




YES YES YES!
Ciebie mozna odliczyc, ale nic straconego.

Juz czas zalozyc na forum specjalny dzial
gdzie polglowki beda udowadniac Moon Hoax 2
bo chyba nikt nie watpi, ze ten numer jest wylacznie po to, zeby ukryc moon hoax 1

Laughing Laughing Laughing



PS. jako, ze Kubick juz nie zyje, to kto jest odpowiedzialny za materialy z tej wyprawy,
kto i kiedy je nakrecil? No by chyba oczywiste jest, ze sa juz gotowe.
Czy zawodowi oszusc... eee znaczy badacze typu Sibrel czy Percy opublikuja je przed "ladowaniem"? Czekam z niecierpliwoscia Very Happy
_________________
"Nigdy nie pozwoliłem szkole stanąć na drodze mojej edukacji".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:25, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Turecki napisał:

Ciekawe czy uda im się przesłać zdjęcia podstaw lądowników i łazika przed 40 rocznicą lądowania na księżycu. Czytałem na stronce Nasa, że potrzebują prawie 2 miesięcy na osiągnięcie powiedzmy "orbity docelowej" i skalibrowanie wyposażenia sondy. Pożyjemy

We wtorek przed południem LRO wejdzie na wstępną orbitę eliptyczną, która przez następne 4-6 dni będzie korygowana do postaci 30km x 216km, po czym nastąpi dwumiesięczna faza kalibracji wszystkich instrumentów. Dopiero potem LRO znajdzie się na kołowej orbicie roboczej na wysokości 50km, na której będzie realizował założony program obserwacyjny, obliczony na 1 rok. Zakłada się również przedłużenie programu misji o dalsze 5 lat. Czytałem gdzieś plotkę na temat możliwości sfotografowania rejonu "Bazy Spokoju", gdzie wylądował LM "Eagle" z Armstrongiem i Aldrinem. Nie mogę niestety tego potwierdzić. Pełny program obserwacji zakłada wykonanie ok. 50.000 szczegółowych zdjęć wytypowanych miejsc (celów), których liczba sięga 6,5 tysiąca.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:30, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czytałem na stronce Nasa, że potrzebują prawie 2 miesięcy na osiągnięcie powiedzmy "orbity docelowej"


Ha, Apollo 11 dolecieli w trzy dni,
a im potrzeba 2 miesięcy.
Ale jaja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:45, 20 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podano Ci jak na tacy i jeszcze dodano grafikę, a Ty nie potrafisz zrozumieć prostej rzeczy? Podobnie jak Apollo-11, LRO po 4 dniach lotu wchodzi na orbitę wokół Księżyca. Niestety, nie planuje się lądowania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukup




Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 719
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:22, 21 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z dzisiejszym postepem to nie bedzie nic trudnego znalezc trasy z poprzednich wypraw, a jako dodatek to bedzie mozna zobaczyc slady po wedrowkach Pana Twardowskiego, ostatecznie on byl niewatpliwie pierwszy na Ksiezycu, dlugo wczesniej przed amerykanami.
_________________
Wolność słowa na internecie.

Wolność - albo wszyscy sa wolni, albo nikt nie jest. Inna mozliwosc nie istnieje.
Jesli nie jestes czescia rozwiazania, to jestes czescia problemu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:12, 21 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moonwalk, masz nosa! Już mamy pierwsze próby inicjacji Mon-hoax 2. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:20, 21 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:
Cytat:
Czytałem na stronce Nasa, że potrzebują prawie 2 miesięcy na osiągnięcie powiedzmy "orbity docelowej"


Ha, Apollo 11 dolecieli w trzy dni,
a im potrzeba 2 miesięcy.
Ale jaja.


Z całym szacunkiem kolego AQuatro czytaj ze zrozumieniem. Pojedyncze niecałe zdanie wyrwane z kontekstu może znaczyć zupełnie coś innego. Ogarnij się trochę...
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:23, 23 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LRO od godzin południowych krąży na wstępnej orbicie wokół Księżyca na wysokości 220 x 3100km. Do niedzieli jego orbita będzie stopniowo obniżana, aż do pułapu 33km x 216km, wówczas rozpocznie się kalibracja przyrządów obserwacyjnych. Podobno, pierwsze próbne zdjęcia spodziewane są na początku Lipca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
coyote




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 259
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:48, 23 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://twitter.com/LRO_NASA

Taka ciekawostka - można z tej witryny śledzić informacje co się właśnie dzieje z orbiterem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
coyote




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 259
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:43, 24 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli LRO uda się sfotografować moduł lądownika z misji Apollo kamerą o rozdzielczości 0,5 m to może on wyglądać mniej więcej tak jak na prawej fotce.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:58, 27 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakończył się proces zniżania na docelową wysokość około 50 kilometrów. LRO/LRCOS krąży sobie po docelowej orbicie biegunowej wokół księżyca. Silniki sondy odpalono 5 razy właśnie dzisiaj miał miejsce ostatni LOI (Lunar Orbit Insertion) i rozpoczął się zdalny przegląd wszystkich podzespołów sondy oraz proces kalibracji i dostrajania urządzeń pokładowych.
Pozostaje się cieszyć z tego, że misja przebiega bez zakłóceń. Jak wspomniał Monniek jest szansa na pierwsze zdjęcia na początku lipca. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na upublicznione materiały.

Zobaczcie fajną animację jak wygląda tor lotu sondy od startu do osiągnięcia orbity docelowej. Fajnie jest to pokazane bardzo. Polecam.



poniżej to samo ale na stronach NaSa
http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a003600/a003612/lro_orbit_withTime_iPod.m4v
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:49, 05 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich forumowiczów ponownie oto malutki update do tematu:

1. The Lunar Orbiter Laser Altimeter (LOLA) czyli wysokościomierz laserowy służący do wykonania dokładnego modelu topograficznego księżyca oraz do detekcji lodu w obszarach wiecznie zacienionych i pomiarów pola grawitacyjnego działa bez zarzutu. Urządzenie rozpoczęło już swoją pracę.

2.The Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) czyli zestaw 3 kamer działa. Kamery te są cały cas kalibrowane. Kamery te przesłały na ziemie pierwsze zdjęcia powierzchni księżyca.

3. Nie jest oficjalnie potwierdzone czy reszta instrumentów działa, prawdopodobnie tak i wykonywana jest teraz końcowa faza kalibracji. Moją teorię przedstawioną w tym punkcie potwierdza stwierdzenie Nasa cyt. "JESTEŚMY PRAWIE GOTOWI DO ROZPOCZĘCIA GŁÓWNEJ CZĘŚCI NASZEJ MISJI"


Kamery zostały zdalnie uruchomione 30 czerwca 2009. Nasa zapewnia, że kamery pracują jak należy na co dowodem mają być przesłane i upublicznione zdjęcia przedstawiające okolice południa księżycowych wzgórz Mare Nubium (Sea of Clouds / Morze Chmur). Zdjęcia zostały wykonane wzdłuż linii terminatora księżyca.



Kamery te będą stopniowo wykonywać coś w rodzaju fotograficznej mapy księżyca.

Poniżej nowe zdjęcia powierzchni księżyca są to zbliżenia dwóch miejsc. Zdjęcia te to zdjęcia w przybliżeniu kwadratu 1400 x 1400 metrów. Nasa zauważa tutaj, że widoczne starsze kratery mają wyraźnie wygładzone krawędzie a młodsze kratery mają wyraźnie ostre krawędzie.

Nasa twierdzi także, że na poniższych zdjęciach mogą być zauważone obiekty o wielkości 3 metrów.

Zastanawia mnie jedno a mianowicie co mogło wygładzić kratery? Nie ma atmosfery, wiatru, opadów, erozji, itp czyli jedyną odpowiedzią na to sa wstrząsy powierzchni spowodowane późniejszymi uderzeniami meteorytów, osuwanie się regolitu na krawędziach starszych kraterów spowodowane wstrząsami oraz zjawiska bezpośrednio przy uderzeniach. Nie wiem dokładnie ale to chyba jedyne wyjaśnienie.
Ok zdjęcia poniżej





Zdjęcie poniżej to tzw lokalizator czyli prostym językiem zdjęcie większej powierzchni z zaznaczeniem miejsc gdzie zrobiono dokładniejsze zbliżenia. Nasa twierdzi, że lokalizator pokazuje fragment powierzchni księżyca prostokąt o wymiarach 3.5 x 14 kilometrów.




The image below shows a raw image of the region photographed by one of the LROC cameras. Each band in this "venetian blinds" image is about 90 km (55.9 miles) wide. For comparison, the width of the locator image above is shown here as two white lines.

Zdjęcie poniżej pokazuje tak jakby zbiorcze zestawienie powierzchni fotografowanej przez sondę. Obszar poziomy (pasek) pomiędzy czarnymi liniami to zdjęcie obszaru księżyca o szerokości 90 km. Białymi liniami zaznaczony został lokalizator czyli bardziej szczegółowe zdjęcie powyżej.

Poniższe zdjęcie jest dla mnie nie za bardzo zrozumiałe i muszę doczytać trochę. BTW Monniek możesz wyjaśnić ?



Tutaj zdjęcie z około 50 kilometrów czyli tzw "wys. przelotowej"




Czytając komentarze na stronie NASA wielu ludzi chwali zdjęcia oraz fakt samej misji księżycowej lecz bardzo wielu ludzi (łącznie ze mną) chce zobaczyć zdjęcia miejsc ładowania wypraw apollo. Pożyjemy, zobaczymy...
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:21, 05 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Turecki

Kalibracja dopiero się rozpoczęła, zatem nie ma powodu sądzić, że zaraz się skończy. Według harmonogramu, ma to nastąpić w połowie sierpnia, wtedy sonda zmieni orbitę na kołową h-50km i dopiero wtedy rozpocznie się trwająca 12 miesięcy faza robocza.

"Mare Nubium" czyli Morze Chmur jest ciemną równiną a pierwsze zdjęcie przedstawia jasny obszar wyżynny, położony nieco na południe od tej równiny. 30 czerwca LRO przelatywał na samej granicy dnia i nocy (linia terminatora), stąd szczegóły na zdjęciach są tak mocno zacienione. Orbita sondy stale dryfuje na zachód, w wyniku ruchu obrotowego Księżyca, dlatego obecnie po stronie widocznej z Ziemi LRO przelatuje już nad obszarami gdzie panuje noc, natomiast wchodzi w strefę dnia po stronie niewidocznej.

Globalną mapę topograficzną będzie można stworzyć dopiero po skompletowaniu wszystkich pomiarów profilu terenu, uzyskanych przy pomocy altimetru LOLA. Kamery wąskokątne posłużą do szczegółowego obrazowania wybranych 8% powierzchni a nie całego Księżyca. Na dziś, 5 z 7 instrumentów pokładowych pracuje w nominalnym reżymie.

Jeśli chodzi o erozję starych kraterów, to dobrze kumasz. Późniejsze zderzenia zatarły wcześniejsze.

Zdjęcie kalibracyjne w postaci powtarzających się pasków pochodzi z kamery szerokokątnej (WAC). Ma ona duże pole widzenia i niską rozdzielczość (100m/piksel). Ta mini-kamerka będzie rejestrowała obrazy dużych połaci terenu w 9 pasmach promieniowania elektromagnetycznego równocześnie, co ma służyć do stworzenia globalnej mapy rozkładu minerałów powierzchniowych. Poziome paski to próbne obrazy z oddzielnych kanałów. Dwóch pionowych linii na środku tej składanki nie czaję.

Najbliższa okazja do fotografowania lądowisk Apollo będzie w dniach 11-15 lipca. LRO będzie przelatywał nad tymi miejscami na wysokości od 100 do 150km. W związku z tym, rozdzielczość tych zdjęć jeszcze nie będzie taka jak w fazie roboczej na orbicie H-50km. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obecna orbita "inżynierska" (kalibracyjna) jest eliptyczna, i jej najniższy punkt (h-30km) przebiega nad południowym, zaś najwyższy (H-199km) na północnym biegunem Księżyca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:32, 06 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Monniek za fachowe informacje.
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:08, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś późnym wieczorem mają zostać opublikowane pierwsze zdjęcia miejsc lądowania statków LM programu Apollo, wykonane przez LRO.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
coyote




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 259
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:28, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
Dziś późnym wieczorem mają zostać opublikowane pierwsze zdjęcia miejsc lądowania statków LM programu Apollo, wykonane przez LRO.

no to będzie ciekawie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:52, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pojawiły się pierwsze zdjęcia LROC wykonane nad obszarem lądowania Apollo 11, 14 i 15, 16 i 17









kolejne ujęcia będą miały od 3 do 4 razy większą rozdziałkę, gdyż satelita jeszcze nie osiągnął docelowej orbity.

http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/apollosites.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zsc




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 81
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:08, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

musze sie przyznac, ze bylem sceptykiem co do tego, ze amerykanie ladowali na ksiezycu...
jednak po filmach wydanych w hd i zdjeciach powyzej, moje watpliwosci zostaly rozwiane
jak moglem byc takim niedowiarkiem ?
przeciez te zdjecia wyzej doskonale ilustruja misje apollo i sa niezbitym dowodem na ladowanie na ksiezycu - wszystko pieknie widac jak na tacy : )
na filmach tez wszystko pieknie widac...
buhahahahah
nasa mnie coraz bardziej rozmiesza buhahaha
MEGA LOL
niech se w dupe wsadza te swoje strzalki, frajerzy
pozdrawiam
ps. lepiej ksiezyc widze ze swojego okna niz na filmach nasa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:12, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fotki robiono z wysokości ok. 100-140km, stąd ich rozdzielczość wynosi 1.2-1.4m/piksel, lecz docelowo będzie to 0.5m/piksel, wówczas zobaczymy więcej szczegółów. Zdjęcia te można porównać ze zdjęciami wykonanymi podczas wypraw Apollo, zarówno z orbity jak i powierzchni. Najdrobniejsze detale widać na lądowisku Apollo 14. Wyraźnie są dostrzegalne ślady pozostawione przez astronautów oraz rozstawiona grupa przyrządów pomiarowych ALSEP. To przełomowy moment, w którym nie widzę już dalszej potrzeby przekonywania kogokolwiek w temacie lądowania ludzi na Księżycu 40 lat temu. Przyszłe obserwacje fotograficzne sondy LRO powinny dobitnie unaocznić wszystkim niedowiarkom, jak bardzo w swych opiniach mijali się z prawdą. Very Happy

Ps: Prawdziwe frajerstwo to patrzeć i nic nie rozumieć. Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zsc




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 81
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:19, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na dzis dzien jest tak rozwinieta technika, ze zmanipulowac takie fotki to nie bedzie zaden problem - i nawini to lykna jak mlode plotki...
pewnie NASA juz dawno je ma na swoich dyskach... a pewnie po to ta cala smieszna misja - pokazac dowod, ktory bedzie tak samo gowniany i niewiarygodny jak ich filmy sprzed 40 lat
dla mnie to nie bedzie na pewno niezbity i niepodwazalny dowod
po prostu bedziemy mieli material specow od hollywood na miare XXI wieku
a ile moga, wystarczy isc na jakas najnowsza produkcje do kina
tyle w temacie

takie slady stop, ktore rzekomo wyraznie widac (mowimy o tych samych zdjeciach ?) to ja robie w photoshopie w 1 minute
smiech jeszcze raz wielki smiech : )
czekam z niecierpliwoscia na fotki w wiekszej rozdzielczosci, pewnie znow bedzie okazja sie zdrowo posmiac - chcoiaz tak jak wspomnialem, spece od efektow na dzis dzien potrafia zrobic cuda i oszukac nasze oko...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
moonwalk




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:21, 17 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jak chlopaki?
Zamykamy to zasluzone dla nauki i techniki Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing forum?













Oczywiscie nalezy jednoczesnie otworzyc forum moonhoax ^2 w ktorym
eksperci beda udowadniac spisek majacy celu ukryc poprzedni spisek.

ja jestem za, zawsze to jakas nowosc a nie ciagle Kubrick i Kubrick.
Pora na kogos nowego zamieszanego w hoax... moze Pasikowski?
_________________
"Nigdy nie pozwoliłem szkole stanąć na drodze mojej edukacji".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:19, 18 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzę, że szanowni koledzy mnie uprzedzili ze zdjęciami.

Fajna ta fotka rzekomo Apollo 14 coś tam widać. Reszta, jak by mi nie pokazali strzałką gdzie to by trzeba trochę pomyśleć żeby zlokalizować podstawy LEM-ów.

Czekamy na coś poważniejszego w lepszej rozdzielczości.
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2, 3   » 
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


LRO/LCROSS wystrzelony  NASA wraca na księżyc
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile