W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Inny punkt widzenia - Buddyzm  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
4 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Odsłon: 3064
Strona:  «   1, 2 Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wysłannik




Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 297
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:23, 23 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Ewangelii św. Marka jest taki ustęp: (ale należy pamiętać, że Chrystus celowo nie zostawił po sobie żadnych pism (aby nie doprowadzić do zamknięcia tej drogi w "literach" i dogmatach)
Cytat:
33 W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. 34 A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.
Mk, 4 rozdział, 33 wers

Nauka Chrystusa uaktualnia się w miarę postępu czasów coraz bardziej. (zaczyna być rozumiana)
PS. Powodzenia w poznawaniu Prawdy. To już ostatni rzeczywiście post. Dzięki za wymianę poglądów.
_________________
Miłość niszczy strach i rozwija intelekt. A strach niszczy miłość i inteligencje. Więc co wybierzesz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:36, 24 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A tak na poważnie. To gdzie tolerancja i miłość, do innych ludzi, do ich wierzeń oraz wiedzy, w poglądzie buddyjskim (w Twojej interpretacji)? Mi się wydaję, że rozumiem waszą "religię" (i "czuję") lub przynajmniej czynię starania, żeby ją zrozumieć, ale reakcji podobnej w drugą stronę jakoś nie zauważam


a juści, również zwróciłem uwagę na tę tendencję. jak wspomniałem wyżej mam wielu znajomych, dla których to właśnie buddyzm jest perspektywą na świat - powiedziałbym "praktykujących buddystów" Laughing
buddyzm zawsze mnie pociągał i zawsze darzyłem go dużym szacunkiem i sympatią, ale nie zwróciłem uwagi, aby kiedykolwiek miała miejsce sytuacja odwrotna; nie nazwałbym się raczej orthodoxem, ale jednak wychowany w chrześcijaństwie jakoś tak przez niego czuję (piszczę chrześcijańsko, bo bliżej mi do pierwszych komun chrześcijańskich niż do dzisiejszej zrytualizowanej doktryny) - myślę, że Dżizas miał wiele do zaoferowania, a liczy się cel pielgrzymki, a nie to, którą drogą do niego dojdziemy Cool

nie wiem, gdzie zza słów Buddy wygląda ignorancja i brak tolerancji (jakoś kłóci mi się to mocno z jego przesłaniem), ale wielokrotnie usłyszałem o małości nauki płynącej z Biblii, z koranu, czy z jakichkolwiek dialogów Platona...

szczyt jest jeden i choć prowadzi na niego wiele dróg, żadna nie jest gorsza, żadna lepsza - po prostu są inne, a najważniejsze jest to by nimi kroczyć, każdego dnia coraz wyżej Very Happy

"Przykazanie najważniejsze daję wam, abyście się wzajemnie miłowali" - reszta to są przypisy... ja pytam, czym te słowa różnią się od praw wyjawionych przez Buddę?
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
00116789




Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 15
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:55, 26 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Przykazanie najważniejsze daję wam, abyście się wzajemnie miłowali" - reszta to są przypisy... ja pytam, czym te słowa różnią się od praw wyjawionych przez Buddę?


Odpowiedz: metodologią.

Metodologia naukowa - zajmuje się ona metodami stosowanymi przy formułowaniu twierdzeń i teorii naukowych (wikipedia);

Co stanowi doktrynę katolicką? W jaki sposób żydzi zdobyli wiedze o Bogu, życiu pozagrobowym? Biblia, tora, koran.... te wszystkie systemy przekazują informacje w oparciu o wiedzę zaczerpnietą z książki. Kapłan katolicki oczywiście posiada własne doświadczenie religijne, co nie zmienia faktu, że wygłaszając kazanie powołuje się na biblie, słowa Jezusa czy 10 przykazań Bożych, etc.

Buddyzm jak każda religia posiada święte teksty, sutry, etc. ale posiada też narzędzia, które pozwalają zweryfikować czy zrozumieć wiedze zawartą w tych pismach. Jakie narzędzia posiada chrzescijanstwo? Ksiądz który na lekcji religi przestrzega przed medytacją... w zamian proponujac żarliwe modlitwy do pana Boga.

Buddyzm zorientowany jest na zrozumienie.
(zrozumienie = miłość)

Budda nie krzyczy: "miłuj bliźniego swego", ... daje nam narzędzia do badania własnego umysłu, własnego wnętrza, świata który nas otacza, który jest w nas, abyśmy zrozumieli... gdy przychodzi zrozumienie - miłość pojawia sie sama.

Wogóle zachodnie religie zorientowane są na dobro/zło, grzech/cnota ... w buddyzmie grzechem jest niewiedza, zrozumienie cnotą.

Dlatego to odróżnia buddyzm od innych religi.
Na buddyjskiej mszy świętej "mnich - kapłan" nie nawracał by wiernych powtarzając rok w rok te same kazania o miłości, dobroci, Bogu i niebie.. ale tłumaczył krok po kroku jak to wszystko przemienić w autentyczne osobiste doświadczenie.

EDIT:
Siakjamuni był zwyczajnym człowiekiem...,
został Buddą, obudził się.

Przeszedł drogę, poznał drogę, narysował mapę, dzieli się tą mapą z innymi ...
- dlatego to takie wartościowe. (przekaz od człowieka takiego jak my)

Pozdrawiam
00116789
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pcl




Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 148
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:19, 30 Lis '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajna dyskusja. Ja jednak pozostaję przy jednej opcji - Mesjasz! i koniec. Jakoś nie przekonują mnie guru, drogowskazy itp. Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że dla mnie innej opcji nie ma, skoro jest ktoś, kto był synem Boga, to szkoda mi czasu na drogowskazy. Nie twierdzę, że ich wskazówki nie były wartościowe, żeby żyć lepiej, mądrzej itp.
Kiedyś miałem z tym problem, bo próbowałem sprowadzać Chrystusa do roli przywódcy duchowego czy filozofa - ślepa uliczka.
Przekonałem się, że żaden z tych drogowskazów nie miał takiej podstawy jak np. setek proroctw na swój temat. Jak zrozumiałem o co chodziło ze świątynią, ofiarami, zakończeniem rytuału świątynnego, to wyjaśniło się dla mnie tak wiele spraw, że mogę powiedzieć - To Był Namaszczony Syn Boga i jest dla mnie jedyną alternatywą na XXIw.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian907




Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 16
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:49, 01 Gru '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy ma prawo wybrać, jeśli Jezus Ci pomaga to każdy buddysta cieszy się razem z Tobą Very Happy

Trudno być buddystą i chrześcijaninem, zwłaszcza że buddyzm podważa sens kultu bóstw.
_________________
http://www.buddyzm.edu.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:52, 02 Gru '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Lama Ole Nydahl w Poznaniu 12.12.2008

Wykład odbędzie się 12.12.2008 o godz. 20

Adres:
Centrum Kongresowo-Dydaktyczne
ul. Przybyszewskiego 37
60-356 Poznań


http://www.poznan.buddyzm.pl/pages/posts/lama-ole-nydahl-w-poznaniu72.php
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian907




Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 16
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:12, 04 Gru '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykłady buddyjskie
Lama Ole Nydahl

11-13.12.2008 (czw-sob), 11 grudnia (czwartek) - Katowice
Hala AWF Katowice
ul.Mikołowska 72
godz. 19:30
www.katowice.buddyzm.pl

12 grudnia (piątek) - Poznań
Centrum Kongresowo-Dydaktyczne
ul.Przybyszewskiego 37
godz. 20:00
www.poznan.buddyzm.pl

13 grudnia (sobota) - Sopot
Hala Stulecia
ul.Goyki 7
godz. 20:00
www.gdansk.buddyzm.pl
_________________
http://www.buddyzm.edu.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Inny punkt widzenia - Buddyzm
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile