W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Proces lądowania  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 4449
Strona:  «   1, 2, 3 Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:50, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:

http://video.google.pl/videoplay?docid=4.....;plindex=0
od 2.15 do 2.40 Pojawia się w górze ekranu dziwna czarna kropka która porusza się własnym torem, nie równocześnie z kraterami, ani nie jest na szybie. Zaciekawiło mnie to, choć w żaden sposób nie próbuję niczego w ten sposób udowodnić, po prostu dziwna latająca kulka...


Wyobraź sobie młody, że to właśnie jest cień LEMA!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Scorpio




Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 1250
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:51, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy_Rider napisał:
... A przy przejściu przez atmosferę ziemską - to co, on też tak sobie - sru! - w tych brezencikach?...


Easy
przez atmosferke LM leciał sobie w rurze saturna Smile
i to tylko w jedną strone
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:57, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A CM z powrotem w jakiej leciał rurze?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
moonwalk




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:58, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeśli wierzyć Moońkowi - zakładanie na właz okładziny termicznej,

Znowu nie zrozumiales prostego tekstu. Nikt sie tam nie szamotal i nic nie zakladal.



Cytat:
Jakoś nie widzę, chociaż oczywiście nie mierzyłem szczelinomierzem, może znalazłoby się jakieś 3 mm luzu.

Myslales zeby wykonac profesjonalne badania wzroku? Naprawde polecam, na tym nie warto oszczedzac...



Cytat:
A nie bali się, że się zatrzaśnie jak będą na zewnątrz?

Wyobraz sobie , ze nie bylo zamontowanego zamka samozatrzaskujacego sie. Ich odwaga dzieki temu w tym miejscu byla zbedna.



Cytat:
miały tylko chronić cały LM przed słoneczkiem na Moonie? A przy przejściu przez atmosferę ziemską - to co, on też tak sobie - sru! - w tych brezencikach?

Poziomem ignorancji dobijasz do oriona.
Wysnuj wniosek, ze LM byl przylepiony plastrami od spodu wahadlowca Challenger i dlaczego nie spadl. Laughing

Teraz tak zwana "clue": douczyc sie i sprawdzic jak byl transportowany LM w drodze na ksiezyc.

Edit
widze, ze juz ktos naukowemu alergikowi wytlumaczyl podstawy:

przez atmosferke LM leciał sobie w rurze saturna

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Scorpio




Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 1250
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:58, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CM nie był z brezentu więc spoko dał se rade z temperaturką Easy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
$iemo




Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 210
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:07, 31 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
$iemo napisał:
Mieli w tej kabinie ogrzewanie?
Pracowali bez rękawiczek, jaka tam panowała temperatura?
Chyba zimno co nieco było.
No chyba że po partyjce golfa odpalili grilla i się rozgrzali.

Sam potwierdzasz, że z takimi "argumentami" polemizować nie warto. Laughing

No jasne.
Mieli to ogrzewanie czy nie?
_________________
...Nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:56, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
Wyobraź sobie młody, że to właśnie jest cień LEMA!

Dziękuję, ale chciałbym być młodszy. Smile
Sam nie wiem. Dokładnie widać cienie kraterów w okolicy pojazdu, a wydaje mi się, że powinny być oświetlone przez słońce. Bo skoro pojazd rzuca cień, to tam gdzie rzucany jest cień padają promienie słoneczne. (chociaż, fakt, że obserwator nie musi być na lini cień-pojazd-słońce)
Ale do czego zmierzam...

Na linii poziomej którą wyznacza cień pojazdu i ponad nią.
NIE MAMY PRAWA zobaczyć jakiegokolwiek cienia (poza cieniem pojazdu). To chyba oczywiste !.
I zobaczcie jak prosto NASA rozwiązała ten problem:
Poziomo nad cieniem pojazdu cały teren jest "za mgłą"
Jak cień pojazdu zaczyna znikać za brzegiem okna, magiczna mgła ustępuje wraz z nim. Po prostu ta mgła podróżuje wraz z cieniem.
Oczywiście rozumiem, że teren mgły to teren oświetlony przez słońce na którym nie ma prawa być żadnego cienia (poza tym pojazdu). I oczywiste jest że ten teren jest ruchomy, gdy porusza się pojazd.
Ale czym jest magiczna mgła i dlaczego mgła ?

Poza, tym u licha. Dlaczego kratery widoczne z dużej wysokości są takie same wielkie jak te zaraz po wylądowaniu i przed lądowaniem. Dziwne to trochę... Ja się spodziewałem, że zobaczę krater na cały ekran, jak statek będzie się zniżał, a tutaj nic...

Ostatnią dziwną rzeczą jest największe halo w histori, średnicy zapewne kilku kilometrów. w okolicach czasu 2.06. Z którego nagle wyłania się cień wcześniej nie widoczny. Zastanawia mnie również to kuliste halo, dlaczego słoneczko przyświeciło mocniej właśnie tam... Mikroskopijny jak kropka cień pojazdu nie wytłumaczy myślę tego zjawiska... Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
moonwalk




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:15, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ostatnią dziwną rzeczą jest największe halo w histori, średnicy zapewne kilku kilometrów. w okolicach czasu 2.06.


Dziwne...u mnie ma pare cm...
Rozumiem, ze dostales na komunie duzy monitor i sie chciales pochwalic,
ale chyba troche przesadziles z tymi kilometrami Laughing

Wbij sobie do glowy ze efekt halo, jak i kazdy "wybitnie podejrzany" jak np znikajace krzyzyki, refleksy swiatla itp powstaje w URZADZENIU OPTYCZNYM a nie w uwiecznianym terenie.

Jak widzisz czarno-biale zdjecie łąki, to nie znaczy, ze ktos pomalowal trawe na szaro, drzewo na czarno a niebo na bialo Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Incognito77




Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 239
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:05, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Incognito77 napisał:
... To mieli go zamknac po tym jak zszdel ?


Wydaje mi się, że tak, jeżeli w ogóle istniała taka potrzeba


Mozesz mi wytlumaczyc jak mial go zamknac po tym jak juz zeszdl bo ja jakos nie moge sobie tego wyobrazic Very Happy
_________________
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obni%C5%BCenie_poziomu_rozwoju_intelektualnego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:18, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moonwalk napisał:
[...] efekt halo, jak i kazdy "wybitnie podejrzany" jak np znikajace krzyżyki, refleksy swiatla itp powstaje w URZADZENIU OPTYCZNYM a nie w uwiecznianym terenie.


Znikający krzyżyk nie może powstać w urządzeniu optycznym, ponieważ on znajduje się poza urządzeniem optycznym, jako maska tuż przy materiale negatywowym i żadna optyka nie jest w stanie tego zmienić, tak jak formatu klatki zdjęciowej. Stąd też, nie wchodzi w rachubę jego prześwietlenie. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli uważasz, że krzyżyki znajdują się na soczewce lub w bliskiej od niej odległości, to może raczej zajmij się innym wątkiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Scorpio




Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 1250
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:38, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kużwa mać czy wy jesteście nienormalni czy jak do diabła

Cytat:
Mozesz mi wytlumaczyc jak mial go zamknac po tym jak juz zeszdl bo ja jakos nie moge sobie tego wyobrazic


rozumiem ze ludzie mają prawo do zadawania debilnych pytań
myslałem jednak ze dązymy do prawdy a nie do kibla

zszedł wszedł i zapieprzył furtką i zszedł (teraz fotka)= hoax

cienie takie nie takie kuzwa patrzysz oczami, hasselblad widzi to inaczej ,tudzież kamera

zajebiscie to jest niesamowite
rozumiem ze niektórym pazłotka od czekolady na LM-e wydają sie dziwne ale zaden nie pomyslał ze na planie mogli wykorzystac steropianową imitacje ołowiu i po kłopocie
kubrick miałby swiety spokój
i nikt do diabła nie sprawdzi w co zawijane sa satelity
w identyczny złoty " brezent" sklejany lepcem za pomocą CGSTD

CGSTD- cyber-geniczny podajnik taśmy klejącej (Cyber-genic sticky tape dispenser)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PeZook




Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 467
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:09, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

$iemo napisał:

No jasne.
Mieli to ogrzewanie czy nie?


Czy naprawdę spodziewasz się, że ktoś odpowie ci na tak elementarne pytanie? Very Happy

Dobra, niech to będę ja: tak,mieli ogrzewanie!

Easy Rider napisał:
A CM z powrotem w jakiej leciał rurze?


W żadnej, CM był wyposażony w ablatywną osłonę termiczną. LM i SM były odrzucane przed wejściem w atmosferę i spalały się, natomiast sama kapsuła CM przechodziła przez atmosferę i lądowała na Pacyfiku.

Teraz ja zadam pytanie: Dlaczego hoaxerzy nie zadają sobie nawet trudu zapoznania się z oficjalną wersja zdarzeń, którą tak zawzięcie krytykują?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
moonwalk




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:09, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
rozumiem ze ludzie mają prawo do zadawania debilnych pytań

Tez rozumiem, ale dlaczego 99% zadaja hoaxerzy? Shocked


Easy_Rider napisał:
moonwalk napisał:
[...] efekt halo, jak i kazdy "wybitnie podejrzany" jak np znikajace krzyżyki, refleksy swiatla itp powstaje w URZADZENIU OPTYCZNYM a nie w uwiecznianym terenie.


Znikający krzyżyk nie może powstać w urządzeniu optycznym, ponieważ on znajduje się poza urządzeniem optycznym, jako maska tuż przy materiale negatywowym i żadna optyka nie jest w stanie tego zmienić, tak jak formatu klatki zdjęciowej. Stąd też, nie wchodzi w rachubę jego prześwietlenie. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli uważasz, że krzyżyki znajdują się na soczewce lub w bliskiej od niej odległości, to może raczej zajmij się innym wątkiem.



Ja nie uwazam, ja nie "mysle"(cudzyslow zamierzony!)
ja po prostu WIEM i potrafie to udowodnic.
Taka jest roznica miedzy nauka a pseudonauka Exclamation

Dla ciebie wnetrze aparatu fotograficznego znajduje sie "poza urzadzeniem optycznym" Shocked Shocked Shocked
na polski to bedzie: wnetrze jest na zewnatrz Laughing

Nie mam pytan...
Wydrukuj i powies nad lozkiem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Optical_devices
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:59, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zasadzie temat jest nieciekawy.
Nie znam zasady budowy aparatu, ale z tego co piszecie, do kliszy przylega cienka szybka. Na której naniesione są krzyżyki.
Jeżeli krzyżyki naniesione są od strony kliczy, to nie powinny być bardzo rozjaśniane. Jeżeli są po przeciwnej stronie szkiełka (wiadomo, że szybka musi mieć pewną grubość) to rozjaśnienie może być większe.
Fakt, że krzyżyki znikają lub stają się znacznie cieńsze, przy pozostałych zdjęciach, powoduje, że nie biorę już tego elementu pod uwagę i jestem skłonny uznać zdanie opozycji. Smile

Bardziej zastanawia mnie kurtyna mgielna, towarzysząca cieniowi pojazdu, przy wyżej wspomnianym filmie. I gigantyczna kula światła oświetlająca księżyc, tzw halo, towarzyszące cieniowi wielkości mikroskopijnej kropeczki...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:34, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PeZook napisał:


LM i SM były odrzucane przed wejściem w atmosferę i spalały się, natomiast sama kapsuła CM przechodziła przez atmosferę i lądowała na Pacyfiku.

Moduł pomocniczy (SM-Service Module) zawsze był odrzucany na kilka minut przed wejściem w atmosferę, natomiast niepotrzebny już moduł powrotny LM (Ascent Module) zwykle kierowano na trajektorię zderzenia z Księżycem. Wyjątkiem był LM "Aquarius" wyprawy Apollo 13, którego zapasy energetyczne pozwoliły przetrwać załodze. "Aquarius" w całości spłonął w atmosferze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:42, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
PeZook napisał:


LM i SM były odrzucane przed wejściem w atmosferę i spalały się, natomiast sama kapsuła CM przechodziła przez atmosferę i lądowała na Pacyfiku.

Moduł pomocniczy (SM-Service Module) zawsze był odrzucany na kilka minut przed wejściem w atmosferę, natomiast niepotrzebny już moduł powrotny LM (Ascent Module) zwykle kierowano na trajektorię zderzenia z Księżycem. Wyjątkiem był LM "Aquarius" wyprawy Apollo 13, którego zapasy energetyczne pozwoliły przetrwać załodze. "Aquarius" w całości spłonął w atmosferze.

Hehe. Dlaczego PeZook nie zada sobie nawet trudu zapoznania się z oficjalną wersja zdarzeń, której tak zawzięcie broni? Smile
Zresztą, po co się zapoznawać? Czasem wystarczy odrobina zdrowego rozsądku.
Nie muszę zapoznawać się z oficjalną wersją żeby wiedzieć, że wleczenie LM'a ponad 400tys km. z powrotem na Ziemię tylko po to żeby sobie spłonął w atmosferze byłoby pomysłem równie idiotycznym co bezsensownym. Nawet jak na scenariusz filmu s.f.


BTW, ma ktoś może film z tym jak przenoszą skały z LMa do CMa? Podobno sporo tego było...
Nigdy jeszcze nie widziałem targania ciężkich skał w nieważkości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PeZook




Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 467
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:51, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:

Moduł pomocniczy (SM-Service Module) zawsze był odrzucany na kilka minut przed wejściem w atmosferę, natomiast niepotrzebny już moduł powrotny LM (Ascent Module) zwykle kierowano na trajektorię zderzenia z Księżycem. Wyjątkiem był LM "Aquarius" wyprawy Apollo 13, którego zapasy energetyczne pozwoliły przetrwać załodze. "Aquarius" w całości spłonął w atmosferze.


Ah, racja. Z jakiegoś powodu zapomniałem, że tylko "Aquarius" spalił się w atmosferze. Cóż, tak człowiek czasem płaci za zbyt szybkie postowanie Very Happy

Bimi napisał:
Hehe. Dlaczego PeZook nie zada sobie nawet trudu zapoznania się z oficjalną wersja zdarzeń, której tak zawzięcie broni? Smile
Zresztą, po co się zapoznawać? Czasem wystarczy odrobina zdrowego rozsądku.


Oh, ah. Przeciwnik teorii hoaxerskich zrobił błąd i przyznał się do niego. Zatrzymajcie prasy drukarskie!

Pragnę też zauważyć, że poprawił mnie mooniek, a nie żaden z szanownych dżentelmenów-hoaxerów. Powinniście byli wyłapać ten oczywisty błąd od razu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:56, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pragnę też zauważyć, że poprawił mnie mooniek, a nie żaden z szanownych dżentelmenów-hoaxerów. Powinniście byli wyłapać ten oczywisty błąd od razu.
Równie dobrze mogę wyłapywać błędy w rozmowach fanów książek Tolkiena.

Zagadałem tylko dlatego, że w tym samym poście w którym zarzucałeś niewiedzę innym sam się wykazałeś brakiem elementarnej wiedzy, a nawet chłopsko-rozumowej logiki. Specjalista od kosmosu, cholera.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PeZook




Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 467
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:01, 01 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:

Zagadałem tylko dlatego, że w tym samym poście w którym zarzucałeś niewiedzę innym sam się wykazałeś brakiem elementarnej wiedzy, a nawet chłopsko-rozumowej logiki. Specjalista od kosmosu, cholera.


Fakt faktem, że to było dość zabawne Very Happy

Natomiast nie jestem specjalistą, tylko hobbystą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:44, 14 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:

http://video.google.pl/videoplay?docid=4.....;plindex=0
od 2.15 do 2.40 Pojawia się w górze ekranu dziwna czarna kropka która porusza się własnym torem, nie równocześnie z kraterami, ani nie jest na szybie.


mooniek napisał:

to właśnie jest cień LEMA!


Im obiekt bardziej oddala się od podłoża, tym cień na ziemi jest większy. Tymczasem cień LM'a z bardzo dużej wysokości to malutka czarna kropeczka . Więc teoretycznie cień powinien być jak duży krater !
Czy to nie zasada, że cień powiększa się wraz z oddalaniem się od podłoża ?

I dlaczego w ogóle widzimy cień przy tak dużej odległości od podłoża ? Czyżby LM spowodował całkowite zaćmienie słońca dla obserwatorów z księżyca ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:26, 14 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="AQuatro"]
AQuatro napisał:


Im obiekt bardziej oddala się od podłoża, tym cień na ziemi jest większy. Tymczasem cień LM'a z bardzo dużej wysokości to malutka czarna kropeczka . Więc teoretycznie cień powinien być jak duży krater !
Czy to nie zasada, że cień powiększa się wraz z oddalaniem się od podłoża ?

I dlaczego w ogóle widzimy cień przy tak dużej odległości od podłoża ? Czyżby LM spowodował całkowite zaćmienie słońca dla obserwatorów z księżyca ?


W miarę oddalania się od podłoża (ekranu) rozmiary cienia maleją, za to wzrastają rozmiary półcienia, który jest niewidoczny z powodu zbytniego rozproszenia. Łatwo to sobie uzmysłowić na przykładzie schematu zaćmienia Księżyca.
http://www.nomad4ever.com/wp-content/upl....._model.jpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:53, 14 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, jest zrozumiałe.
Ale czy nie sądzisz, że przy tak dużej odległości, gdy widzimy kulisty horyzont, góry i kratery, cień nie powinien już zniknąć ?...
Tym bardziej, że rzucany jest jeszsze dalej. Tzn. nie prostopadle do podłoża ?...
Nie wiem jaką średnicę miał pojazd. Ale nawet niech by było to np 10 m.
Wiadomo, że jeżeli pojazd stał by na gruncie, cień może być maksymalnie duży. Z każdym metrem wysokości cień maleje.
Np. Cień 10-cio centymetrowej piłeczki zniknie już po kilku metrach. Półcień rozpłynie się po kilkudziesięciu.
Analogicznie cień 10-cio metrowego LM'a powinien zniknąć po kilkuset metrach. Całkowicie.
Chyba, że mam przez te kratery błędną ocenę odległości. Ale wydaje mi się, że do globu było jeszcze dobrych kilka km.

Wyobraźmy sobie 10 metrowy obiekt, np dom. Jeżeli oddalimy się od niego na ok. kilometr to nie jest on większy niż tarcza słońca, i nie ma prawa zrobić widzialnego cienia ?

No ale to tylko takie gdybanie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:45, 15 Lut '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"AQuatro"

Ja nie dostrzegam kulistości horyzontu. Sekwencja zaczyna sie na tyle nisko, że w 51s pokazuje się grupa kraterów. Dwa najbliższe to "Palmetto" i "Gator". Średnice obu sięgają 800 m. Zaznaczyłem je na fotografii pokazującej ten teren z góry.
http://img529.imageshack.us/img529/7410/a164623un5.jpg
Punktowy cień LMa zaczyna być dostrzegalny w T: 2m13s i przez następne sekundy opada i równocześnie zbliża się (powiększa). Później cień znika z pola widzenia w momencie gdy LM przyjmuje pozycję całkowicie pionową i widać go w całej okazałości w ostatnich sekundach przed lądowaniem, gdy wchodzi w pole widzenia kamery.
Początkowa sekwencja pokazuje obszar kilku km na wprost, ale trudno to dokładnie ocenić. Gdy pokazuje się punktowy cień LMa wysokość nad gruntem może wynosić200-250m (?). Potem mamy już tylko powolne opadanie w dół.
http://img167.imageshack.us/img167/4286/apollo16landingvy6.jpg

LM był bryłą o średnicy ok. 5m i wysokości ok. 6m. Rozstaw podpór po przekątnej wynosił ok 9m. Jego cień w sprzyjających okolicznościach powinien być widoczny nawet z wysokości kilku kilometrów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Proces lądowania
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile