W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
"polski filosemityzm"  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 1387
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:06, 15 Gru '07   Temat postu: "polski filosemityzm" Odpowiedz z cytatem

zamieszczam obszerny fragment artykułu, jaki ukazał się w izraelskim dzienniku Haarec

Cytat:

Istnieje nowa Polska
15 czerwca 2007

...

...


Jeśli ktoś nie chce, by fakty namieszały mu w głowie, niech nie rozmawia z izraelskimi dyplomatami, którzy aktualnie pracują w Polsce.
Mówią zaś oni o szóstym co do wielkości państwie w Unii Europejskiej, że jest "najbardziej pro-izraelskie na kontynencie". "Warszawa bliższa jest Jerozolimie niż Brukseli", jak ujął to jeden z nich.
"Arabscy ambasadorzy w Warszawie nieraz muszą spuszczać oczy, gdy słuchają wypowiedzi polskich liderów na temat Bliskiego Wschodu.
Jeśli istnieje w Europie rząd, na którym Izrael polega w trudnych chwilach, to jest nim rząd polski i to pomimo jego problematycznych elementów". To było prawdą podczas II wojny libańskiej, podczas debat o irańskim programie atomowym, a także ilekroć kwestie Bliskiego Wschodu są omawiane na forum Unii Europejskiej lub ONZ. Izrael określa stosunki z Polską niezwykłym terminem "strategiczne". Warszawa robi to samo.

W Polsce, która jest pozbawiona muzułmańskich imigrantów, nie ma arabskiego lobby, nie ma bojkotów izraelskich uniwersytetów, nie ma anty-izraelskich demonstracji. Plakaty o tematyce żydowskiej czy izraelskiej nie są pomazane, nikt nie wybija szyb w wystawach sklepowych pokazujących żydowską literaturę. Synagogi nie potrzebują ochrony.

Antysemityzm? Tak, mówią izraelscy dyplomaci. Ale to jest "antysemityzm w wersji light", przyćmiony przez falę filosemityzmu.
To może zabrzmieć jak kompletna fantazja, ale wygląda na to, że bycie Żydem jest dziś w Polsce trendy.
Media, elity i ogół społeczeństwa bardzo interesują się sprawami związanymi z Izraelem i z Żydami.
Pojawia się coraz więcej organizacji, stowarzyszeń i fundacji powołanych do tego, by pomagać w odbudowie żydowskiej kultury. Polacy zaczęli poszukiwać żydowskich korzeni. Uniwersytety w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu mają programy studiów żydowskich. W państwowym radiu można codziennie posłuchać audycji w języku hebrajskim. Nawet Kościół Katolicki w Polsce patronuje corocznemu "Dniowi Judaizmu", którego celem jest wzmocnienie dialogu międzyreligijnego.

"W Polsce jest więcej żydowskich festiwali niż Żydów", mówi smutny żart. Podczas największego z tych festiwali, w Krakowie, w ubiegłym roku zebrało się około 20,000 ludzi, większość z nich, oczywiście, to nie-Żydzi. Uczestniczyli w 200 wydarzeniach: koncertach kantorów i klezmerów, tańcach, warsztatach, oglądali filmy.

Polski rząd przeznaczył specjalną kwotę na "Polski sezon w Izraelu", który będzie organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. W ciągu dwóch najbliższych lat w Izraelu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych związanych z Polską. Polacy, którym niezwykle zależy na zmianie stereotypów, chcieliby podobnego "Izraelskiego sezonu w Polsce". Jak dotąd jednak Izrael wydaje się znacznie mniej zainteresowany. Nie wygospodarowano jeszcze żadnych funduszy.

Dodatkowo, niebawem zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę gigantycznego muzeum historii Żydów polskich, które stanie vis-a-vis pomnika Bohaterów Getta. Większość funduszy na budowę (ok. 55 milionów dolarów) przyjdzie od polskiego rządu oraz władz miasta Warszawy.

Ale może wszystko to jest naprawdę znakiem, że Polacy wciąż mają żydowski problem?
A co jeśli źródło zaskakującego filosemityzmu znajduje się w gruncie rzeczy w przekonaniu, że lepiej jest być bliżej "Żydów, którzy rządzą światem?" Obserwatorzy w Polsce stanowczo odrzucają tę tezę. Państwo, które również prezydent George Bush nazywa "naszym najlepszym przyjacielem w Europie", stara się otrząsnąć z dziedzictwa komunizmu i tradycyjnej w bloku wschodnim polityki pro-arabskiej. Polska nie ma przeszłości kolonialnej, a zatem nie ma również moralnych długów wobec świata arabskiego. W polskich oczach ten świat jest znacznie mniej ważny niż w oczach Zachodu.

Ci sami obserwatorzy dodają, że polska tożsamość była jak zamarznięta od czasów II wojny światowej. Najpierw działo się tak z powodu okupacji nazistowskiej, później z powodu komunizmu. Szukając tożsamości dziś, Polacy odkrywają wielki wpływ Żydów, którzy żyli wśród nich przez stulecia.

Polacy chcieliby wymazać epoki nazizmu i komunizmu, ale wskrzesić ten rozdział przeszłości, w którym dzieli życie z Żydami.

Czy nadszedł czas, by skończyć z nienawiścią do Polski? To pytanie postawiono w tym tygodniu na stronie internetowej JewishJournal.com. Mówi się, że miłość jest ślepa, a nienawiść nas zaślepia. Ktokolwiek ma dziś oczy otwarte musi zobaczyć, że jest dziś także Nowa Polska.

Adar Primor

[tłum. BK]

jewish.org.pl


ciekawy jestem kto zacz... ci "obserwatorzy" ...


p.s.
jakieś komentarze ...?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Baccalus




Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 414
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:59, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez względu na to, czy żydostwo jest propagandowane jako w dobrym guście to nie wolno nam wpaść w tą idiotyczną grę! Niezapominajmy o co tu chodzi. A chodzi o wyniszczenie suwerenności Polski, Polaków, polskiej tożsamości- kultury, tradycji, w tym religii. Wszystko po to aby uczynić z nas prowincję, jak to i Rzym swego czasu czynił z podbitymi.
_________________
Admin ograniczył mi liczbę postów do 4, bo krytykowałem policjanta kopiącego człowieka podczas Marszu Niepodległości. Teraz 1/dobę(nie powiedział dlaczego).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:49, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baccalus napisał:
Bez względu na to, czy żydostwo jest propagandowane jako w dobrym guście to nie wolno nam wpaść w tą idiotyczną grę! Niezapominajmy o co tu chodzi. A chodzi o wyniszczenie suwerenności Polski, Polaków, polskiej tożsamości- kultury, tradycji, w tym religii. Wszystko po to aby uczynić z nas prowincję, jak to i Rzym swego czasu czynił z podbitymi.


gratuluje fantazji Baccalus. tak btw to umacnianie antysemityzmu w Polsce to jedna z najgorszych rzeczy jakie można robić.

Boruta napisał:

jakieś komentarze ...?



no właśnie... Very Happy
co do artykułu:
po pierwsze jako filosemityzm rozumiem fascynację kulturą żydowską, ale także akceptację dla ich obecnej polityki. natomiast, zeby rozpartywać stosunek Polaków do Żydów i ich kultury należy oddzielnie rozpatrzać obie te sfery.
rzeczywiście artykuł jest w dużej części prawdziwy - kultura żydowska jest trendy, ale trzeba tu zaznaczyć, że w ujeciu historycznym.
wiele osób podążających ta droga odcina się od polityki Izraela, uznając te sprawy jako niezwiązane.
z drugiej strony politycznie jestesmy sojusznikiem USA, a oni są najwierniejszym sojusznikiem Izraela (tak - de facto to nie Izrael jest sojusznikiem Stanów a nie odwrotnie!). naturalne wydaje się, że utrzymujemy pewien polityczny kurs typowy dla amerykanskiej polityki.

natomiast przechodząc do sedna:
nie do przecenienia jest pewien układ skojarzeń opierający się na 2 pojeciach centralnych:
- zacofanie: antysemityzm, zasciankowość, tradycyjny katolicyzm w wydaniu "radiomaryjnym", antyeuropejskość, twardy konserwatyzm.
- nowoczesność: indywidualizm, proeuropejskość, liberalizm, platforma obywatelska Wink
i teraz chcialbym zaznaczyć jedną ważną rzecz: ludzie probując się indentyfikować z jednym z tych biegunów nie tylko odwołują się do wartości, które są przez nie reprezentowane, ale także (a może nawet przede wszystkim) zaprzeczają wartościom reprezentowanym przez drugą stronę. tzn. chcesz sie utożsamiać z nowoczesnością, więc nie tylko pokazujesz swoja proeuropejskość, ale także zaprzeczasz antysemityzmowi.

mnie osobiście zastanawią to zdanie:
Cytat:
"Czy nadszedł czas, by skończyć z nienawiścią do Polski? To pytanie postawiono w tym tygodniu na stronie internetowej JewishJournal.com. "

czy to aby my jako naród mamy problem z nienawiścią?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:23, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuję za komentarze ... Cool

Grand napisał:
mnie osobiście zastanawią to zdanie:
Cytat:
"Czy nadszedł czas, by skończyć z nienawiścią do Polski? To pytanie postawiono w tym tygodniu na stronie internetowej JewishJournal.com. "

czy to aby my jako naród mamy problem z nienawiścią?

no właśnie ...żeby od razu przejść do meritum pominąłem poczatek artykułu, który dla Polaków nie jest zbyt przyjemny (przynajmniej dla mnie) ...ale kto zadał sobie trud i otworzył podanego linka, ten wie o co chodzi ...

To, że dla Żydów Polska jest "krajem przekletym" (ze wzgledu na holokaust) nie jest żadną tajemnicą ...
w dużej mierze wynika to z tego, ze w judaiźmie cmentarz, miejsce zbrodni itp. są (delikatnie mówiąc) miejscami nieczystymi, ...szczególnie zaś w przypadku tego drugiego (tam gdzie doszło do zagłady narodu)

Grand napisał:
......
no właśnie... Very Happy
co do artykułu:
po pierwsze jako filosemityzm rozumiem fascynację kulturą żydowską, ale także akceptację dla ich obecnej polityki. natomiast, zeby rozpartywać stosunek Polaków do Żydów i ich kultury należy oddzielnie rozpatrzać obie te sfery.
rzeczywiście artykuł jest w dużej części prawdziwy - kultura żydowska jest trendy, ale trzeba tu zaznaczyć, że w ujeciu historycznym.
wiele osób podążających ta droga odcina się od polityki Izraela, uznając te sprawy jako niezwiązane.
z drugiej strony politycznie jestesmy sojusznikiem USA, a oni są najwierniejszym sojusznikiem Izraela (tak - de facto to nie Izrael jest sojusznikiem Stanów a nie odwrotnie!). naturalne wydaje się, że utrzymujemy pewien polityczny kurs typowy dla amerykanskiej polityki.

w tym muszę przyznać Ci rację ...



Grand napisał:
...natomiast przechodząc do sedna:
nie do przecenienia jest pewien układ skojarzeń opierający się na 2 pojeciach centralnych:
- zacofanie: antysemityzm, zasciankowość, tradycyjny katolicyzm w wydaniu "radiomaryjnym", antyeuropejskość, twardy konserwatyzm.
- nowoczesność: indywidualizm, proeuropejskość, liberalizm, platforma obywatelska Wink
i teraz chcialbym zaznaczyć jedną ważną rzecz: ludzie probując się indentyfikować z jednym z tych biegunów nie tylko odwołują się do wartości, które są przez nie reprezentowane, ale także (a może nawet przede wszystkim) zaprzeczają wartościom reprezentowanym przez drugą stronę. tzn. chcesz sie utożsamiać z nowoczesnością, więc nie tylko pokazujesz swoja proeuropejskość, ale także zaprzeczasz antysemityzmowi.


w dużym stopniu odbieram to w podobny sposób ...chociaż trudno byłoby mi zakwalifikowac się, do którejkolwiek kategorii ...

w przeciagu całej dekady, judaizm wywierał na mnie bardzo duży wpływ, co miało swoje bardzo pozytywne nastepstwa ... jest to coś wiecej, a niżeli tylko "religia" ... to pewien sposób życia (postępowania) pozwalający odnaleźć się człowiekowi we współczesnym świecie pomocny zwłaszcza przy pokonywaniu pojawiających się wyzwań ...
...co ciekawe (nie wymaga on, ... "wiary" w Boga w chrześcijańskim rozumieniu ) ...

nie ważne ...

mimo łaczącej mnie z nim szczególnej więzi duchowej (w końcu jeżeli tutaj albo gdzie indziej odwołuje sie do religii, to zawsze moja interpretacja bierze swoje źródło w judaiźmie ...) z wielu wzgledów w stosunku do niego jestem bardzo krytyczny ...

i chociazby nie wiem co i jak bardzo zaklinaliby się Żydzi, czy filosemici ...ma on delikatnie mówiąc (...) "nienajlepszy" stosunek do nie-Żydów ...
bo jest to przedewszystkim system "oddzielenia" ...a brutalniej mówiąc (czego żaden Żyd nie przyzna otwarcie) "segregacji rasowej" ...

Dlatego ...chociaż zawdzięczam mu bardzo wiele, to niestety ...odradzam ...


z czego więc wyrasta fascynacja judaizmem u części polskiej inteligencji ...?

myślę, ze w głównej mierze z chęci poznania czegoś "egzotycznego" ...oryginalnego, nie dostepnego szerszym masom społecznym ...
na tym tle współczesne "wykształciuchy' wyraxnie odstają od swych przedwojennych poprzedników ...

Dodam jeszcze, że trudno (...) oddzielić fascynację judaizmem od akceptacji dla poczynań Izraela ...

W zasadzie, fascynacja judaizmem wcześniej czy później wymusza taką "akceptację" gdyż ...Izrael jest realizacją idei (w skrócie...) Erec ...jaka stale była i jest obecna w religii żydowskiej ...

te rzeczy są w zasadzie nie do oddzielenia ...

nastepna idea jaka tkwi głeboko w judaiźmie to tikun olam tj. idea naprawy świata, która zakłada odbudowę, królestwa Izraela pod berłem żydowskiego Mesjasza ...
Ta idea stale przewija się w róznych prądach umysłowych i systemach ideologicznych naszego kregu kulturowego...
a obecnie tkwi ona silnie w neo-liberaliźmie ...


Trzeba wejść głeboko w judaizm, aby poznać te rzeczy ...

Dzisiaj ...obserwując, niektórych moich rodaków odnoszę wrażenie, że ich fascynacja kulturą zydowską (do której ja sam ...mam nabożny stosunek ...ale to moja sprawa), jest niczym lot ćmy w kierunku migoczącego płomienia świecy ...

Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:00, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boruta napisał:

no właśnie ...żeby od razu przejść do meritum pominąłem poczatek artykułu, który dla Polaków nie jest zbyt przyjemny (przynajmniej dla mnie) ...ale kto zadał sobie trud i otworzył podanego linka, ten wie o co chodzi ...


a tu mnie wykolegowałeś ... pierwotnie przeczytałem tylko tę część, którą tu wkleiłeś - ale rozumiem dlaczego. sa tam pewne stwierdzenia, które automatycznie popychnęłyby dyskusję na inne tory.

Boruta napisał:
w dużym stopniu odbieram to w podobny sposób ...chociaż trudno byłoby mi zakwalifikowac się, do którejkolwiek kategorii ...


mi także - powiem wiecej: dla mnie ten podział jest kompletnie bez sensu. ja rozumiem, że w dzisiejszych czasach tożsamość jest bardzo ważna i że buduje ją się takimi właśnie trikami, ale na Boga: taka wizja świata funkcjonuje od oświecenia!! mój główny zarzut jest taki, że opozycję ustalone w tym systemie są tak naprawdę fikcyjne: bycie nowoczesnym nie wymusza pogardy dla tradycji itd., wiec po co dalej kultywować te sztuczne podziały?

Boruta napisał:
z czego więc wyrasta fascynacja judaizmem u części polskiej inteligencji ...?

myślę, ze w głównej mierze z chęci poznania czegoś "egzotycznego" ...oryginalnego, nie dostepnego szerszym masom społecznym ...
na tym tle współczesne "wykształciuchy' wyraxnie odstają od swych przedwojennych poprzedników ...

Dodam jeszcze, że trudno (...) oddzielić fascynację judaizmem od akceptacji dla poczynań Izraela ...

W zasadzie, fascynacja judaizmem wcześniej czy później wymusza taką "akceptację" gdyż ...Izrael jest realizacją idei (w skrócie...) Erec ...jaka stale była i jest obecna w religii żydowskiej ...

te rzeczy są w zasadzie nie do oddzielenia ...


rzeczywiście pewnie na poły jest tak, że głębokie zainteresowanie żydowską kulturą może powodować akceptację dla polityki Izraela, ale z cała pewnością mogę stwierdzić, że nie jest to reguła. zainteresowanie się czymś zakłada jednak pewną rezerwę w stosunku to obiektu zainteresowania. szczególnie w tym przypadku mamy do czynienie z pewną nieprzeskakiwalną trudnością: w końcu nikt kto nie jest Żydem Żydem nagle nie zostanie. Smile
tak jak mówiłeś w większości wynika to z zainteresowania wszelką egzotyką. w dodatku mamy tu do czynienia ze specyficzną sytuacją - w końcu kiedyś ta egzotyka była na wyciągniecie ręki, teraz możemy obcować z nią "od święta". prosze tego opatrznie nie zrozumiec, nie mowie o poczuciu winy. gra tu po prostu jakies poczucie straty pewnego wielokulturowego, "kolorowego" świata, którego z pewnością nie odzyskamy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
frasobliwy




Dołączył: 26 Wrz 2006
Posty: 1595
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:30, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grand napisał:

z drugiej strony politycznie jestesmy sojusznikiem USA, a oni są najwierniejszym sojusznikiem Izraela (tak - de facto to nie Izrael jest sojusznikiem Stanów a nie odwrotnie!).


Poprawka. Relacja "być sojusznikiem" jest symetryczna. To o czym piszesz to układ suweren-wasal. W mediach zwykle mówią"sojusznik", bo przecież media nie są od nazywania rzeczy po imeiniu. Ciekawostka: w USA terytoria okupwane przez Izrael nazywane są "sąsiedztwem".

A co do artykułu. Może sie okazac, ze medialny i propagandowy filosemityzm nakreci oddolny antysemityzm. Uwielbaini i nienawidzeni jednoczesnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20417
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:28, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polacy odkrywają wielki wpływ Żydów, którzy żyli wśród nich przez stulecia

no proszę, jak zgrabnie ujęte Laughing

niniejszym ogłaszam się filosemitą i jako filosemita zamierzam walczyć z syjonistycznymi zbrodniami Smile
kto wie... może powinienem sprawdzić se korzenie? Wink a nuż mi się poszczęści Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:00, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grand napisał:
... w dodatku mamy tu do czynienia ze specyficzną sytuacją - w końcu kiedyś ta egzotyka była na wyciągniecie ręki, teraz możemy obcować z nią "od święta". prosze tego opatrznie nie zrozumiec, nie mowie o poczuciu winy. gra tu po prostu jakies poczucie straty pewnego wielokulturowego, "kolorowego" świata, którego z pewnością nie odzyskamy.
... masz rację,
właśnie tego zabrakło w moim poście ...

nie bedę udawał ... właśnie tak to czuję

p.s.
świadomie napisałem "czuję" ...gdyż w moim przypadku jest to typowe "uczucie" nie mające "racjonalnego" wytłumaczenia (inaczej, a niżeli mój "anty-semityzm" Wink )

jednak ...to moje "poczucie" straty "wielokulturowego" ...świata nie ogranicza się tylko i wyłącznie do kultury żydowskiej, ale wypływa z głebszej ideii (proszę nie drwijcie sobie ze mnie ...) zaszczepionej mi jeszcze w dzieciństwie, a mianowicie "wielokulturowej" Rzeczypospolitej ...w której jest dosyć miejsca dla innych ...


p.s.
w mijajacym roku miałem okazję być w Trokach w karaimskiej kinesie (odpowiednik żydowskiej bożnicy), gdzie wysłuchałem "wykładu" wygłoszonego w pieknej polszczyźnie przez miejscowego Karaima pana Zajączkowskiego ...

Pod Kiejdanami zaś na jednym z drogowych rond stał stylizowany litewski krzyż z tablicą, na której widniał napis (nie wiem, czy dobrze cytuję) Czeslavu Miłoszu ...rozumiem, że było ono nazwane imieniem tego wielkiego Litwina piszącego po polsku ...

To są właśnie współczesne "przejawy" wielokulturowej Rzeczypospolitej ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:10, 17 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

frasobliwy napisał:
...
Poprawka. Relacja "być sojusznikiem" jest symetryczna. To o czym piszesz to układ suweren-wasal. ....
trzeba przyznać ...że w tym przypadku racja jest po stronie frasobliwego ...


Bimi napisał:
...kto wie... może powinienem sprawdzić se korzenie? a nuż mi się poszczęści

przed wojną kochał się w mojej babce pewien Żyd ...

...ale nie miał z nią dzieci ... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
frasobliwy




Dołączył: 26 Wrz 2006
Posty: 1595
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:00, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ha ha

Najśmieszniejsze jak taki filosemita odnosi się z pogardą do Arabów.

z artykułu od Boruty:

Cytat:
"Arabscy ambasadorzy w Warszawie nieraz muszą spuszczać oczy, gdy słuchają wypowiedzi polskich liderów na temat Bliskiego Wschodu.


Gdzieś wyczytałem, że do jednych z zadań nowej polskiej floty powinno należeć atakowanie Hezbollahu. To było tak samo zatykaljace jak Wałesa w radzie mędrców i Michnik jadący uczyć demokracji na Gruzji. Świat to jeden wielki cyrk.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Baccalus




Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 414
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:02, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie krzewię antysyjonizmu. Antysemityzmu tym bardziej!
Nie wydaje mi się, że biegunowanie- nowoczesność, zaściankowość powinniśmy traktować poważnie. Moim zdaniem nie o to chodzi. Jak wspomniałem, chodzi o odcięcie Polaków od korzeni, z którymi powiązania pozbawieni bez przeszkód damy się prowadzić na manowce cywilizacji! Filosyjonizm to kult wprowadzany po II WŚ przez elity syjonistyczne, ich agentów również w Polsce. Akcja szkolna w usA "Dziś będę Żydem", czy koła pozalekcyjne w jednym ze znanym mi liceów (kolega mi mówił) to zastępowanie tożsamości polskiej tożsamością laickiej uE. A uE, jak wiemy to plan komunizacji narodów z rządem syjonistów.
_________________
Admin ograniczył mi liczbę postów do 4, bo krytykowałem policjanta kopiącego człowieka podczas Marszu Niepodległości. Teraz 1/dobę(nie powiedział dlaczego).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:29, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

frasobliwy napisał:
Poprawka. Relacja "być sojusznikiem" jest symetryczna. To o czym piszesz to układ suweren-wasal. W mediach zwykle mówią"sojusznik", bo przecież media nie są od nazywania rzeczy po imeiniu. Ciekawostka: w USA terytoria okupwane przez Izrael nazywane są "sąsiedztwem".


troche nie łapie... nie powiesz mi chyba, że Polska ma symetryczną relację z USA. a przecież nie jesteśmy ich wasalami. ja przyjmuje, że te symetryczne relacje to taki nieosiagalny ideał, ale rzeczywistość jest po prostu inna.

frasobliwy napisał:
A co do artykułu. Może sie okazac, ze medialny i propagandowy filosemityzm nakreci oddolny antysemityzm. Uwielbaini i nienawidzeni jednoczesnie.


a to jeszcze tak nie jest? Wink
aczkolwiek filosemityzm w sferze zainteresowań to żadna propaganda - jakby to ludzi nie obchodzilo to festiwale swiecilyby pustkami.
jezeli zas mówisz o filosemityzmie, nazwijmy go "telewizyjnym" (ja wolalbym nazwę proizraelskość, bo dobrze definiuje istote rzeczy - poparcie dla polityki izraela), to jak najbardziej wystepuje: z jednej strony ma charakter propagandowy, z drugiej krepującej swobodę dyskusji poprawności politycznej i - co najwazniejsze - odnosi odwrotny skutek... jak kazdy przymus zresztą.



- dla mnie to ilustracja jak człowiekowi pękły hamulce, które trzymały go w ryzach poprawności politycznej. zresztą zwróćcie uwage: kiedy wyrzucił to z siebie .. uciekł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:23, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grand napisał:
...
troche nie łapie... nie powiesz mi chyba, że Polska ma symetryczną relację z USA. a przecież nie jesteśmy ich wasalami. ...
nie skądże ...???
Grand Cool Przyjacielu ...nie staraj się na siłę zbijać wszystkich argumentów frasobliwego ...

Grand napisał:
...aczkolwiek filosemityzm w sferze zainteresowań to żadna propaganda - jakby to ludzi nie obchodzilo to festiwale swiecilyby pustkami. ...
Romskie (tj. cygańskie ....jakby kto nie wiedział Wink ) festiwale też nie świecą pustkami ... chociaż są o wiele słabiej propagowane w tv ...

nie oszukujmy się ...samo "zainteresowanie" nie wystarczy ...

przecież o "sukcesie" żydowskich festiwali (tradycyjnie Kraków, a od niedawna Warszawa) dowiadujemy się z mediów, ...

zresztą ...to trochę wieksza "machina", a niżeli tubylcze media ...

przecież "lobby" Wink ...ściaga światowej sławy zespoły klezmerskie, chóry i kantorów (śpiewaków synagogalnych) oraz inne "wybitne osobistości", które nie przyjechałyby tutaj tylko dla samych "zainteresowanych" ....


Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:36, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boruta napisał:
nie skądże ...???
Grnd Cool Przyjacielu ...nie staraj się na siłę zbijać wszystkich argumentów frasobliwego ...


jak tam chcecie - myslę, że i tak myślimy o tym samym ... Very Happy

Boruta napisał:
Romskie (tj. cygańskie ....jakby kto nie wiedział Wink ) festiwale też nie świecą pustkami ... chociaż są o wiele słabiej propagowane w tv ...


nie chce mi sie przeszukiwac programów telewizyjnych, ale romskie festiwale tez są w 100% w tv - sam oglądałem jakiś czas temu.
poza tym nie demonizujmy: ludzie nie sa tepi i sami wiedza co jest dla nich interesujące - jakby nikogo nie obchodzila kultura Zydowska to nikt by nie przyszedl i sprawa sama by sie rozwiazała. natomiast promocja jest naturalna i mam nadzieje, że Izrael również dokłada do tego jakies pieniadze - w koncu lepiej, zeby wydawali je na to, niz na kupowanie dziennikarzy. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:04, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o powodach dlaczego ludzie interesują się "żydowską kulturą" ... pisaliśmy już wcześniej, dochodząc do wspólnej konkluzji ...

nie kwestionując tego co piszesz, zwracam jednak uwagę na to, że "festiwalowa machina" nie ruszyła wczoraj, ale działa i rozwija się od kilkunastu już lat (nie odrazu przecież stała się "imprezą masową")... i nie dzieje się to od tak "bezinteresownie" ...i nie za jakieś tam izraelskie pieniądze ...
...nie wmówisz mi przecież, że lobby żydowskie nie jest zainteresowane jej powodzeniem (tak samo jak powodzeniem budowy róznych muzeów i światyń holokaustu)
... po co w takim razie odpowiednie treści (artykuły, książki, wspomnienia opracowania na żydowskie tematy) przenikałyby do "inteligenckich środowisk" ...

przecież z tego powodu (dla polskiego "wykształciucha") bycie Żydem jest trendy ...

dlaczego bycie Żydem ? a nie na przykład Cyganem ?

...myślałeś o tym ? Wink



Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:30, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jakieś komentarze ...?


Mam nadzieję, że będzie z tego jakiś Gescheft dla Polski - pewnie mógłbym tak powiedzieć uległszy tej fascynacji (umiłowaniu jak kto woli).
Brać przykład nam trzeba, a nie się za bary (szczególnie z Goliatem!) - czujność uśpić (czy to wogóle możliwe w tym przypadku?) i swoje robić.

Wyznanie - zrodził się we mnie antysemityzm w chwili gdy zacząłem studiować źródła. Wiecie jak to jest - im więcej wątków tym więcej pytań i spirala się nakręca. Dziś tak bym się nie określił, zgodziłbym się na miano antysyjonisty (poznałem np. Natureikarta).

Dlaczego bycie Żydem jest trendy? Jest o tym coś w "Przekręcie", ale u nas to ma pewnie związek również z tym, że czego jak czego, ale jednej rzeczy braciom starszym nikt nie ma prawa odmówić: i(y)nteligencji Twisted Evil

(moja matka pochodzi z miasta, w którym przed wojną mieszkało 80% Żydów Smile )
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:56, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nobody napisał:
...czego jak czego, ale jednej rzeczy braciom starszym nikt nie ma prawa odmówić: i(y)nteligencji ...
...to jest właśnie kolejny mit, którym karmi się gojów ...


po prostu ...cwaniactwo, bezwzględność i działanie zespołowe wszystkimi siłami klanu (wiele firm to "przedsiebiorstwa rodzinne" ...patrz. "Wiek Żydów" Yurija Slezkina) wzbudza w gojach poczucie jakichś nadzwyczajnych zdolnosci umysłowych wśród Żydów ...

ten podziw ...ba, wręcz fascynacja po pewnym czasie wywołuje reakcję w postaci "antysemityzmu" ...

dlaczego tak twierdzę ...


bo antysemici, są pełni "podziwu" dla "umysłowych zdolności" Żydów....



Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ostrożny




Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 779
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:35, 18 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martwi mnie to, że dopiero tak krótko media są w ich rękach, a już tak bardzo namieszały niektórym w głowach. Dokładnie robicie to co oni chcą. Piszecie o fascynacji ich kulturą. Na tym właśnie polega siła mediów.
Powtarzanie wielokrotna kłamstwa, a stanie się one prawdą. Jeżeli jesteście patriotami to nie powtarzajcie tego. Lepiej już piszcie o kulturze górali dla odmiany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:34, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostrożny napisał:
Martwi mnie to, że dopiero tak krótko media są w ich rękach, a już tak bardzo namieszały niektórym w głowach. Dokładnie robicie to co oni chcą. Piszecie o fascynacji ich kulturą. Na tym właśnie polega siła mediów....
moja "fascynacja" kulturą żydowską sięga czasów, kiedy niejednego z Was nie było jeszcze na świecie ...


poza tym ...zgadzam się z moim przedmówcą czemu dałem wyraz w dwóch poprzednich postach ...


Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Ulicki-Rek




Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 9351
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:03, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolcie ,ze i ja dodam od siebie dwa grosze.
Czytalem tutaj o 'fascynacji kultura zydowska" to znaczy czym?

Spiewkami po ztdowsku,przepisami kulinarnymi czy moze "gleboko humanistyczna filozofia" ,ktora wyraza zydowska modlitwa "KOL NIDRE" ?

Mam wrazenie ,ze Polacy,ktorych zydowski sposob myslenia,zydowski sposb pojec , narzucony krajowi po 1945 roku garneli b sie tak samo do kazdej grupy etnicznej ,ktora bylaby tak agresywnie aktywna jak Zydzi w obecnej Polsce.

Zadajcie sobie ,prosze,pytanie coz to jest ta "kultura zydowska" do ,ktorej Polacy az tak sie garna i ,ktorej sa tak az do bolu spragnieni?

Moja babacia mowila :"Nie dyskutuj z idota bo najpierw sciagnie cie do swojego poziomu a poem pokona doswiadczeniem"

ja moge to samo ,w nieco zmieninej formie powiedzic ,z wlasnego juz doswiadczeniamswoim dziecio:
"Nie dyskutuj z Zydem bo najpierw sciagnie cie do swojeo poziomu a potem pokona doswiadczeniem.
Tyle tylko ,ze ani jego poziom ani jego ,na tym poziomie doswiadczenie to jeszcze nie "kultura".


Jerzy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nobody




Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:19, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
...to jest właśnie kolejny mit, którym karmi się gojów ...

a to fakt, pisałeś chyba nawet o tym wcześniej; paradoks sytuacji polega na tym, że trudno mi się wypowiadać, bo nie mam dościwadczeń Wink

Cytat:
działanie zespołowe wszystkimi siłami klanu

Z tym się zgodzę podwójnie, bo widzę takie zachowania (i ich skuteczność!!) nie tylko w przypadku Żydów. W mojej firmie robią to samo kobiety Smile jak w moim departamencie kobieta została dyrektorem... to wymieniał kierowników podległych działów (4szt.) też "zostały" nimi kobiety, choć struktura demograficzna pewnie wyjdzie 50/50 Smile
rewelacyjny mechanizm Wink

Nie fascynuje mnie "kultura żydowska" ani prawie nic co jest z nią związane... no może poza pociągiem do mistycyzmu Wink
Za to Podhale? Smile Smile Smile jest tam co roku od kilkunastu lat i ciągle mi mało!!!
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:58, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nawiązując do tego co pisze Jerzy ... uważam, że są to jednak zbyt daleko idące uproszczenia ...

faktem jest, że po 1945 roku (do przełomu w 1956) aparat bezpieczeństwa i propaganda były zdominowane przez funkcjonariuszy pochodzenia zydowskiego, ale zarówno w tamtym czasie jak i później "rząd dusz" w Polsce należał tylko i wyłącznie do Kościoła rzymsko-katolickiego, na którego czele stał prymas Stefan Wyszyński ...

być może ów "obcy" system pojęć, o którym pisze Jerzy był silny wśród partyjnych elit, ale nie zdominował społeczeństwa, które w swej masie pozostało nieufne w stosunku do "władzy ludowej" ...

sytuacja taka utrzymywała się do przełomu lat 80-tych i 90-tych ...

od tamtego czasu doszło do wyraźnej erozji autorytetu kościoła (który nie jest tutaj bez winy, spowodowanej tym, ze w latach pontyfikatu Jana Pawła 2 popadł w Polsce w przesadny tryumfalizm), oraz do dezintegracji więzi społecznych spowodowanej pauperyzacją znacznej części narodu, któremu towarzyszyło powstanie kasty "oligarchów" (w lwiej części wywodzącej się z dawnych "komunistycznych elit") zwiazanej z zagranicznymi (korporacyjnymi) ośrodkami decyzyjnymi ...

dopiero na tym tle ...można zauważyć, jak "łatwo" przenikają do świadomosci społecznej" "prawdy, normy i wartosci" podawane przez korporacyjne media ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:01, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boruta napisał:
od tamtego czasu doszło do wyraźnej erozji autorytetu kościoła (który nie jest tutaj bez winy, spowodowanej tym, ze w latach pontyfikatu Jana Pawła 2 popadł w Polsce w przesadny tryumfalizm), oraz do dezintegracji więzi społecznych spowodowanej pauperyzacją znacznej części narodu, któremu towarzyszyło powstanie kasty "oligarchów" (w lwiej części wywodzącej się z dawnych "komunistycznych elit") zwiazanej z zagranicznymi (korporacyjnymi) ośrodkami decyzyjnymi ...


obniżenie autorytetu kościoła - ok... ale "pauperyzacja znacznej części narodu"?? przeciez teraz mamy przecietnie wyzszy poziom zycia.. juz nie mówiąc o tym, że powstanie rozwarstwienia społeczenego to cecha, która jest wymuszona przez kapitalizm.

Boruta napisał:
dopiero na tym tle ...można zauważyć, jak "łatwo" przenikają do świadomosci społecznej" "prawdy, normy i wartosci" podawane przez korporacyjne media ...


no właśnie - problem w tym, że przenikają relatywnie słabo. owszem jest tak, że rzeczywistość podawana jest Ci przez media i do rzeczywistości w tym kształcie w jakim podaja Ci ją media się odnosisz.... ale robisz to sam. jezeli jest tak, że media ustalają "prawdy, normy i wartosci" to jak to się stało na Boga, że PiS jest teraz w sejmie? że LPR i Samoobrona wchodziła do sejmu? czyzby dlatego ze ludzie zawsze maja mozliwosc wyboru? Cool

co do "ponadprzecietnej Żydowskiej inteligencji" to jestem praktycznie pewien, że ten mit rozpropagowali antysemici - oczywiscie ma tyle wspolnego z rzeczywistoscia co kazdy mit. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:35, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grand napisał:
...
Boruta napisał:
dopiero na tym tle ...można zauważyć, jak "łatwo" przenikają do świadomosci społecznej" "prawdy, normy i wartosci" podawane przez korporacyjne media ...


no właśnie - ... jezeli jest tak, że media ustalają "prawdy, normy i wartosci" to jak to się stało na Boga, że PiS jest teraz w sejmie? że LPR i Samoobrona wchodziła do sejmu? czyzby dlatego ze ludzie zawsze maja mozliwosc wyboru? ...
no właśnie ...jak to się stało, ze PiS, który miał na swych usługach resorty siłowe, wymiar sprawiedliwości, relatywne poparcie koscioła itp. ...ale nie miał swojej gazety (tak ..tu możecie mi nie wierzyc, ale PiS nie miał i nadal jej nie ma), stacji radiowej i tv (media publiczne kontrolowane były przez niego w ograniczonym zakresie) ...stracił władzę, a jego koalicjanci przepadli z kretesem ...


p.s.
jedna uwaga ... odnośnie roli mediów, którą zbagatelizowałeś, ubolewając nad tym, że kiedyś PiS zdobył władzę, a do sejmu weszły Samoobrona i LPR ...

otóż wybory 2005 roku odbywały sie pod hasłem "bij komunę" ... i wtedy wszyscy: PO, PiS i reszta przybudówek włączyli się do tej nagonki podsycanej przez korporacyjne media, które liczyły na zwyciestwo platformy, a jezeli nie to przynajmniej zwasalizowanie przez nią PiS-u w przyszłym koalicyjnym rzadzie ...

dlaczego w takim razie wyszło inaczej ?

myślę, że idea "IV RP" podjeta przez PiS w wiekszym stopniu uwiarygodniła te partię w oczach społeczeństwa wzgledem neo-liberalnej i oligarchicznej platformy ...

po fiasku POPiS-u ...w mediach rozpoczęła się nagonka na Kaczyńskich (szczególnie po wypierdoleniu z fotela premiera tego figuranta Marcinkiewicza) trwajaca z róznym nasileniem przez kolejne 2 lata ...do teraz ...



p.s.
o ż. i(y)nteligencji napuisałem to samo co Ty ...



Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grand




Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 141
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:15, 19 Gru '07   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boruta napisał:
no właśnie ...jak to się stało, ze PiS, który miał na swych usługach resorty siłowe, wymiar sprawiedliwości, relatywne poparcie koscioła itp. ...ale nie miał swojej gazety (tak ..tu możecie mi nie wierzyc, ale PiS nie miał i nadal jej nie ma), stacji radiowej i tv (media publiczne kontrolowane były przez niego w ograniczonym zakresie) ...stracił władzę, a jego koalicjanci przepadli z kretesem ...


dlatego, że wiekszości społeczeństwa nie podobał się, w pierwszej kolejności styl prowadzenia władzy, w drugiej strony kierunek w którym ta partia zmierzała: państwa socjalnego. pis odsunięto od władzy bo ludzie tak zagłosowali, a zagłosowali tak, bo ocenili, że Jarosław Kaczyński nie nadaje się na premiera Polski..

z kolei to, że LPR i Samoobrona weszły do sejmu w 2005 tylko dlatego, że akurat była kampania "bij komune" jest czystą demagogią! przecież w 2001 również weszły do sejmu, a wtedy wygrało SLD.

mógłbym trzasnąć tu mała analizę na temat tego w jaki sposób doszło do takiego przetasowania sceny politycznej, ale i tak mógłbyś wszystko podsumować jakimś dogmatycznym "ja wiem swoje.", więc po co sie wysilać? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


"polski filosemityzm"
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile