W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Prawda2.Info -> Forum -> Podania
Podanie o rejestrację numer 114
Rozpatrzone:Pozytywnie, wynikiem , dnia 2008/06/04. Użytkownik: Gherbid (liczba postów: 70)
Wysłane:15:24, 04 Cze '08
Temat podania:dobra woda zdrowia doda
Treść podania:Cytat:
Komzar napisał:
@Maras, te bąbelki to różne gazy. Ponieważ w rurach jest spore ciśnienie to w takiej wodzie łatwiej rozpuszczają się gazy, między innymi takie jak chlor . Gdy woda wydostanie się z rury cisnienie spada i nadmiar (w stosunku do nowego panującego ciśnienia) gazu ucieka. Trudno jednoznacznie powiedzieć jaki gaz dominuje w twoich bąbelkach ale może to być chlor.

----------------------------

Twierdzenie jakoby chlor się uwalniał w wodzie w postaci gazu, jest nieprawdziwe.
Wodę pitną chloruję się najczęściej za pomocą chloru gazowego (Cl), podchlorynu sodu (NaCl) lub dwutlenku chloru (ClO2). Działanie dezynfekcyjne chloru jest zależne od PH wody, czyli jej odczynu. Im wyższe PH wody, tym więcej chloru związanego, czyli w postaci chloroaminy i organicznych chloramin. Taki chlor nie posiada zdolności utleniania, czyli mówiąc po ludzku, nie dezynfekuje wody. Im niższe PH wody, tym więcej występuje w niej chloru wolnego, w postaci kwasu podchlorawego (HClO) oraz w postaci jonu podchloranowego (Cl-). Te związki są silnymi utleniaczami, dlatego doskonale radzą sobie z dezynfekcją wody.
Jednak nie ma możliwości spowodowania wytrącenia się z wody chloru, lub jego związków w postaci gazów.
Te bąbelki o których była mowa, to efekt napowietrzenia wody. Na ilość tychże bąbelków, jak też na czas ich utrzymywania się w wodzie po nalaniu zależy od następujących czynników:
- temperatury
- kształtu dyfuzora w końcówce kranu
- ciśnienia w sieci wodociągowej
- twardości wody

Dopuszczalne normy sanitarne przeznaczone dla wody pitnej określają ilość chloru wolego w wodzie na 0,1 - 0,3 ppm (mg/dm3). W większości sieci wodociągowych w Polsce stężenie chloru wynosi od 0,1 do 0,15 ppm. W dużych miastach stężenie chloru jest wyższe i waha się pomiędzy 0,2 a 0,3 ppm.
Przy czym biorąc pod uwagę nielinowy proces wiązania chloru w sieci, można zaznaczyć, że powinno się brać pod uwagę model rozkładu półempiryczny mieszany. Przy takim założeniu, stężenie chloru w sieci będzie najwyższe w sąsiedztwie stacji uzdatniania i będzie malało wraz z odległością.

Jeżeli ktoś ma takie życzenie i chce naocznie zmierzyć ilość chloru w wodzie, może zaopatrzyć się w odpowiednie testery wody (fotometry tabletkowe ze skalą kolorową). Jednak powszechnie dostępne modele mają zbyt niską czułość dla stężeń poniżej 0,3 ppm, dlatego precyzyjny pomiar można zrobić głownie za pomocą celi amperometrycznej, lub elektrody membranowej podłączonych do odpowiedniego urządzenia. Jednak jest to dość kosztowna impreza.

Co do zjawiska fluorowania wody, mogę Was uspokoić. Woda w Polsce nie jest fluorowana. Tak samo jeżeli chodzi o zawartość metali ciężkich, nie ma powodu do zmartwienia. W powietrzu, którym oddychacie, jest tego znacznie więcej i nic na to nie poradzicie.

Twoja ocena:

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile